Jak zostać taksówkarzem?

Mirko_Vujinovic_043-940x528

Jeśli a oznacza szczęście, to a = x + y + z, gdzie x – to praca, y – rozrywki, z – umiejętność trzymania języka za zębami. – Albert Einstein.

To uniwersalne równanie Alberta Einsteina mówi wszystko, co powinno się wiedzieć na temat szczęścia, którego nieodłącznym elementem – dla wielu ludzi – jest właśnie praca. Jaka ona będzie, to już zależy od predyspozycji i „chcenia” zainteresowanego. W tym wypadku zajmiemy się zawodem taksówkarza. Czy łatwo nim zostać? Jeśli ktoś chce „tylko” jeździć taksówką, oraz ma własny samochód, to może w niego wsiąść i zarabiać, wożąc ludzi. Ale przecież nie o to chodzi, aby pracować – jak to mówią „pod kołdrą”. Żeby zostać prawdziwym taksówkarzem, oczywiście oprócz prawa jazdy, należy również posiadać licencję. Gdzie ją zdobyć i jakie warunki trzeba spełnić, aby ją otrzymać? Okazuje się, że nie wszyscy mogą otrzymać licencję taksówkarza. Trzeba tu spełnić szereg wymogów prawnych. Kandydat powinien mieć ukończone 21 lat i jak pisałam wyżej, prawo jazdy kategorii B. Powinien też być całkowicie zdrowy, oczywiście dokumentując taki stan odpowiednim zaświadczeniem lekarskim. Zdrowie fizyczne i psychiczne – to podstawowy wymóg. Potrzebne będą badania medyczne i psychotechniczne. Kierowcą taksówki może zostać zarówno kobieta, jak i mężczyzna. Tutaj nie ma żadnych wymogów co do płci. Zrównoważenie kandydata na taksówkarza powinno się potwierdzić także zaświadczeniem z właściwego Sądu o niekaralności prawomocnym wyrokiem sądowym. Są to przestępstwa przeciwko zdrowiu i życiu, bezpieczeństwa w komunikacji, środowisku, oszustwom, obyczajowości. Następnie należy sprawdzić, czy nasz samochód nadaje się do przewożenia osób. Najważniejsze, aby był sprawny technicznie, Może być kredytowany, czy użyczony od innej osoby.

Czy szkolenie jest ważne?

Kolejnym krokiem jaki należy wykonać, to trzeba zapisać się na specjalistyczne szkolenie z zakresu transportu drogowego. I dotyczy to wszystkich kierowców taksówek. Osobowych, oraz taxi bagażowe, jeśli chcemy zajmować się zagadnieniami dotyczącymi przeprowadzek. Szkolenie zazwyczaj kończy się egzaminem z topografii miasta, oraz prawa miejscowego. Informacje o takich kursach, (kto je organizuje, oraz gdzie) można łatwo znaleźć w Internecie. W końcu Internet – to kopalnia informacji. Taki kurs to wbrew pozorom bardzo pożyteczna rzecz. Można na nim zdobyć wiele potrzebnych w zawodzie taksówkarza, informacji. Jedną z najważniejszych jest to, iż taksówkarz powinien być także przedsiębiorcą. Należy więc zatem założyć własną firmę. Wtedy będzie można także zatrudniać innych kierowców i niejako rozwijać własną działalność.

Niebagatelną sprawą jest ustawa o transporcie drogowym, ponieważ kierowcy taksówek z licencją są kierowcami zawodowymi i wartą ją znać. Licencja nie jest przypisana do taksówkarza na „wieczność”. Ma ona swój okres ważności, a poza tym można ją stracić w wyniku jakiegoś niepomyślnego zdarzenia. Aby ją otrzymać, trzeba złożyć odpowiedni wniosek do wójta, burmistrza, lub prezydenta miasta. Zależy w jakim miejscu będziemy prowadzić swoje usługi transportowe, ponieważ licencja wydawana jest na dany samochód oraz obszar, na którym będziemy jeździć. Do wniosku załącza się także inne dokumenty: między innymi kopię REGON, odpis z ewidencji działalności gospodarczej, liczbę posiadanych samochodów. Przedstawiamy również zakres usług, które będziemy wykonywać, oraz określamy czas trwania licencji. Najkrótszy jej okres to od dwóch do piętnastu lat. Na terenie Warszawy taka licencja kosztuje 320 zł.

I do pracy!

W zasadzie znalezienie pracy na taksówkarza nie jest trudne. Pracując na własny rachunek nie jesteśmy uzależnieni od pracodawcy chyba, że sami zatrudniamy się w firmie taksówkowej. Warto określić gdzie i jak chcemy pracować. Jeśli dla siebie, czas pracy określamy sami. Możemy jeździć np. tylko w nocy, lub zajmować się samymi przeprowadzkami, co wcale nie jest takie złe. Przewożąc towary, meble rzadko będziemy mieć do czynienia z ewentualnymi „trudnymi klientami”. A to może przekładać się na nasze zdrowie psychiczne.

Tagi artykułu: 

Taxi bagażowe Warszawa, Taksówkarz, Praca taksówkarza, przeprowadzki Warszawa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *