Jaka jest różnica między rynkiem pierwotnym a wtórnym?

Wielu kupujących nieruchomości doszukuje się najistotniejszych różnic pomiędzy rynkiem pierwotnym i wtórnym. Podczas podejmowania ostatecznej decyzji duży wpływ może mieć właśnie to, z jakiego wariantu jest oferowane mieszkanie. Jak wyglądają najważniejsze różnice?

Rynek pierwotny, a wtórny — podstawowe różnice

Aby zaznaczyć najważniejsze czynniki różniące, należy zastanowić się nad definicją obydwu pojęć. Rynek pierwotny, inaczej zwany jest deweloperskim. Oznacza to, że mieszkanie, które są na nim dostępne, najczęściej kupowane są bezpośrednio od dewelopera. Bardzo często pośredniczy takiemu zakupowi agent nieruchomości, którego zadaniem jest pokazanie inwestycji w superlatywach i zachęcenie do kupna. Domy i mieszkania z rynku pierwotnego są całkowicie nowe i nikt wcześniej nie był ich właścicielem ani mieszkańcem.

W wielu przypadkach, decydując się na zakup nowego mieszkania, płacimy pierwotnie za tzw. kawałek ziemi, w którym jeszcze nic nie powstało. Wiąże się to z dłuższym czasem oczekiwania, ponieważ mieszkanie musi zostać zbudowane, oddane i wykończone na własną rękę. Są to etapy inwestycji, w których mieszkania różnią się ceną. Im wcześniej zdecydujemy się na zakup, tym lepszą cenę możemy wynegocjować i dodatkowo mamy większy wybór interesujących powierzchni.

Na rynku wtórnym nabędziemy głównie nieruchomości z drugiej ręki. Są to domy i mieszkania, w których ktoś już przez dłuższy lub krótszy czas przebywał i zdecydował się na sprzedaż. Sprzedającym jest zazwyczaj właściciel posesji. Sam lokal mieszkalny jest wykończony i gotowy do wprowadzenia się, jednak to od kupujących zależy czy zdecydują się na remont lub odświeżenie wnętrza według własnych preferencji.

Jakie są zalety i wady obydwu rynków?

Rynek pierwotny, a wtórny różnią się między sobą już w samej definicji. Zacznijmy od przedstawiani ich lepszych stron. Największą zaletą rynku pierwotnego jest całkowicie nowa powierzchnia, którą możemy urządzić i wykończyć według własnego pomysłu i gustu. Wszystkie instalacje również są zupełnie nowe, dzięki czemu najczęściej obejmuje je gwarancja i mamy pewność, że w najbliższym czasie nie będzie żadnych usterek. Projekty mieszkań są tworzone zgodnie z obowiązującymi trendami na rynku budowlanym. Istnieje również możliwość dostosowania biegu instalacji do oczekiwań klienta, jeżeli inwestycja jest na dosyć wczesnym etapie.

Kupując mieszkanie z rynku wtórnego, otrzymujemy gotowy produkt, który został nie tylko zaaranżowany i udekorowany, ale również rozłożony i wybudowany według pomysłu poprzedniego właściciela. Widzimy również od razu, w jakim stanie jest nieruchomość, którą chcemy nabyć. Dużym plusem jest również fakt, że wiemy jak wygląda okolica naszego miejsca zamieszkania, czego nie można przewidzieć w przypadku inwestycji deweloperskich. Do mieszkania lub domu z rynku wtórnego możemy się wprowadzić od zaraz. Jest to szczególnie ważne jeżeli kupujący nie mogą sobie pozwolić na przestój w procesie zmiany mieszkania. To właśnie podstawowe i najważniejsze różnice pomiędzy rynkiem pierwotnym a wtórnym.

Porównując obydwa rodzaje rynków, bardzo trudno jest powiedzieć jednoznacznie, który z nich jest lepszy. Wszystko zależy od preferencji i oczekiwań klienta względem nieruchomości. Niejednokrotnie decydują również względy finansowe.

Polecamy:
Pomysł na ciekawy ogród

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *