Przydomowa oczyszczalnia ścieków

W niektórych miejscach doprowadzenie kanalizacji jest niemożliwe lub bardzo drogie. Gospodarstwa domowe, które zamieszkują na takich terenach muszą odprowadzać nieczystości wzywając firmę, która zajmuje się wywożeniem szamba, co może być w dłuższej perspektywie uciążliwe i wymagające samodyscypliny. Na rynku pojawiają się nowe rozwiązania, które umożliwiają wybudowanie przydomowej, własnej oczyszczalni ścieków. Jakie są tego korzyści? 

Najlepsza alternatywa dla szamba

Przydomowa oczyszczalnia ścieków jest przede wszystkim dużą wygodą. Faktem jest, że jest to duża inwestycja, natomiast zwróci się ona po kilku latach. Przede wszystkim nie ma konieczności regularnego zamawiania firmy wywożącej zawartość szamba. Ponadto po zdecydowaniu się i zainstalowaniu oczyszczalni koszty eksploatacji są niskie. W ogólnym rozrachunku utrzymanie szamba jest znacznie droższe niż kwota, którą musimy przeznaczyć na instalację przydomowej oczyszczalni ścieków.

Jak działa przydomowa oczyszczalnia ścieków?

Oczyszczalnia składa się przede wszystkim ze zbiornika osadnika gnilnego. Trafiają do niego ścieki w pierwszej fazie sortowania na substancje lekkie i części stałe. Następnie oczyszczalnia rozpoczyna podczyszczanie za pomocą filtrów, które znajdują się przy wylocie osadnika. Później następuje etap zwany oczyszczaniem mechanicznym i beztlenowym, który redukuje nieczystości w około 60%. Dalsze etapy uzależniony jest od typu oczyszczalni, którą wybierzemy. Jakie są typy oczyszczalni?

  • Oczyszczalnia biologiczna– ścieki grawitacyjne trafiają z osadnika gnilnego do zbiornika obrotowego lub zraszanego. Zawiera on złoże biologiczne, które rozkłada przesączające się od góry nieczystości za pomocą bakterii i innych mikroorganizmów. Rozwijają się one na różnych głębokościach, tworząc idealne warunki do oczyszczania ścieków.
  • Oczyszczalnia tunelowa– to rozwiązanie idealne dla mniejszych terenów. Oczyszczanie opiera się na zbiornikach z PEHD. Etap następujący po oczyszczaniu mechanicznym i beztlenowym polega na tlenowym oczyszczaniu ścieków. Ten typ oczyszczalni wymaga wywożenia ścieków tylko dwa razy do roku.
  • Oczyszczalnia drenażowa– w przypadku tej oczyszczalni wykorzystuje się nitki drenażowe. Przechwytują one ścieki z osadnika gnilnego i rozsącza oczyszczone wcześniej ścieki do gruntu.

Bezpieczeństwo i jakość przydomowej oczyszczalni ścieków

Przydomowa oczyszczalnia ścieków to inwestycja na lata, dlatego zaleca się szczególnie zadbać o jakość i wykonanie. Pomoże to ograniczyć koszty, ewentualne usterki oraz czas poświęcony na instalację oczyszczalni. Firma Ekodren ma 20 lat doświadczenia w branży i może pochwalić się kilkoma tysiącami zrealizowanych inwestycji na terenie całego kraju. Technologie, które stosuje firma są przetestowane przez uznane laboratoria oraz gospodarstwa korzystających z systemu przydomowych oczyszczalni. Gwarantuje to Klientowi nie tylko długoletnie korzystanie z inwestycji, ale również sprawny montaż i fachowe doradztwo w kwestii doboru najlepszej oczyszczalni do potrzeb danego gospodarstwa domowego.

 

Polecamy:
Pomysł na ciekawy ogród

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *