Jakie branże będą rozwijać się najszybciej na Śląsku?

Śląsk niewątpliwie kojarzy się z górnictwem. Jednak trzeba przyznać, że i ta branża jest likwidowana. Coraz więcej mówi się na temat polityki klimatycznej oraz dążenia do neutralności klimatycznej, co rzecz jasna przekłada się na zmniejszenie zatrudnienia w sektorze górnictwa na rzecz innych branż. Jakie branże będą rozwijać się najszybciej na Śląsku?

Alternatywa dla górnictwa, czyli rozwijający się przemysł budowlany

Jeszcze do niedawna trudno było znaleźć rodzinę, w której ktoś nie pracował w kopalni. To znacząco się zmienia. Jednocześnie z roku na rok zatrudnienie będzie jeszcze się zmniejszać. Jak wskazują eksperci Instytutu Badań Strukturalnych do 2030 r. ok. 31 tys. pracowników branży górniczej i okołogórniczej będzie musiało się przekwalifikować, gdyż kopalnie będą zamykane. Na pewno powinna rozwijać się branża budowlana. Jak wynika z najnowszego raportu powstanie nawet 22 tys. nowych wakatów. W dużej mierze wynika to z faktu, że komisja europejska nakłada obowiązek zwiększenia efektywności energetycznej, co z kolei wiąże się z koniecznością przeprowadzenia remontów oraz renowacji. Dzięki rozwijającej się branży budowlanej wiele osób będzie mogło znaleźć pracę, a dodatkowo dojdzie do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych. Jednak trzeba również zdawać sobie sprawę, że aby znaleźć zatrudnienie w tej branży, pracownicy będą musieli przejść szkolenie i zdobyć doświadczenie, prawdopodobnie przechodząc od najniższych szczebli kariery. Kolejną branżą, która jeszcze bardziej się rozwinie jest branża samochodowa. Mają powstawać nowe fabryki zajmujące się produkcją samochodów elektrycznych. Choć obecnie wielu osobom trudno wyobrazić sobie, że będą wymieniać swój samochód spalinowy na elektryczny, to jednak najpewniej nastąpi to już w ciągu 10-15 lat.

Logistyka oraz usługi biznesowe – sektory, w których można znaleźć zatrudnienie na Śląsku

Warto zdawać sobie sprawę, że Śląsk rzeczywiście nie jest miejscem, które słynie z wielu zabytków. Trudno więc spodziewać się, że zostanie regionem turystycznym. Włodarze zarówno mniejszych, jak i większych miast muszą jednak pamiętać o jednej ważnej rzeczy, a mianowicie o wprowadzeniu inwestycji, które sprawią, że region będzie się rozwijał. Zamykanie kopalni, które miało miejsce w latach 90., choćby na terenie Zabrza, doprowadziło do zwiększenia poziomu biedy oraz znacznego wzrostu bezrobocia. Dlatego tak ważne jest, by już teraz wprowadzić inwestycje mające na celu powstanie nowych miejsc pracy. Przygotowano więc strategie gminne, zarówno na szczeblu lokalnym, jak i regionalnym, których celem jest zwiększenie poziomu inwestycji w nowe miejsca pracy. W kolejnych kilku latach powinno nastąpić zintensyfikowane zagospodarowanie terenów powydobywczych, które następnie będą mogły być przeznaczone na budowę centrów logistycznych. Powinny powstać także liczne farmy fotowoltaiczne, gdzie także będzie można znaleźć zatrudnienie. Usługi biznesowe powinny dać ok. 20 tys. nowych miejsc pracy. Ponadto przemysł związany z rozwojem usług ekologicznych również powinien się rozwinąć. Mogą powstać np. nowe sortownie śmieci czy też firmy zajmujące się produkcją opakowań biodegradowalnych. Kluczowe będą najbliższe lata. Właśnie teraz powinny powstawać nowe firmy, które umożliwią znalezienie pracy osobom, które muszą się przekwalifikować. Jeżeli już teraz myślicie o znalezieniu nowego zatrudnienia w zdecydowanie innej branży, to wejdźcie na stronę GoWork.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *