Jakie prawa ma ciężarna pracownica?

woman-1235716_960_720

Zapewne każda kobieta w ciąży choć raz usłyszała, że jej stan nie jest równoznaczny z chorobą. Duża część ciężarnych zgodzi się z tym stwierdzeniem. Choć na pewno nie raz cierpiała z powodu różnych dolegliwości związanych z ciążą. Warto także pamiętać o tym, że choć nie jest to choroba, to jednak wymaga szczególnego traktowania. Właśnie dlatego tak ważne jest to, by każda ciężarna kobieta znała swoje prawa w pracy. Dzięki temu jej zdrowie oraz nienarodzonego jeszcze dziecka nie zostanie zagrożone.

Specjalna ochrona

Wszystkie ciężarne pracownice są objęte dodatkową ochroną. Przede wszystkim dotyczy to niebezpiecznego lub szkodliwego środowiska, w którym wykonuje swoje obowiązki zawodowe. Ważne jest jednak to, że wszelka ochrona jest możliwa dopiero od momentu, gdy kobieta pokaże świadectwo lekarskie, które potwierdzi jej stan. Dlatego niezwykle istotne jest to, by jak najszybciej zdobyć taki dokument. Warto także podkreślić, że w razie wszelkich wątpliwości dotyczących traktowania kobiet w ciąży przez pracodawców, należałoby skontaktować się ze specjalistami. Jednym z lepszych przykładów jest strona: gptogatus.pl.

Wypowiedzenie umowy

Bardzo ważne jest to, że ochrona pracownic, które są w ciąży, nie dotyczy tylko środowiska pracy. Niezwykle istotne jest to, że specjalne prawa znalazły również swoje odzwierciedlenie w rozwiązywaniu umów o pracę. Warto podkreślić, że w tym przypadku prawo stoi po stronie ciężarnej kobiety. W związku z tym pracodawca nie może wypowiedzieć lub rozwiązać umowę o pracę, jeżeli nie ma ku temu konkretnego uzasadnienia. Ważne jest również to, że zgodę na zakończenie współpracy musi wyrazić organizacja związkowa, która działa w danym zakładzie pracy. Jednak należy podkreślić, że taka sytuacja nie dotyczy wszystkich rodzajów umów.

Umowa na czas określony

W przypadku, gdy ciężarna pracownica nie ma podpisanej umowy na czas nieokreślony, to sytuacja związana z zakończeniem współpracy. Jeżeli umowa kończy się po upływie trzeciego miesiąca ciąży, to automatycznie ulega wydłużeniu do dnia porodu.

Czas pracy kobiet w ciąży

Ochrona ciężarnych pracownic dotyczy również godzin pracy. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na fakt, że istnieje całkowity zakaz pracy w godzinach nadliczbowych. Jednak bardzo istotne jest to, że nie ma żadnych odstępstw od powyższego zakazu. W związku z tym dotyczy to obowiązków zawodowych związanych np. z prowadzeniem akcji ratunkowej, usunięciem awarii bądź ochroną mienia.

Bezwzględny zakaz dotyczy także nocnych zmian. W przypadku gdy ciężarna pracownica wykonuje swoje obowiązki zawodowe w porze nocnej, to pracodawca jest zobowiązany do zmiany grafiku. Jeżeli nie ma takiej możliwości, to kierownictwo musi przenieść podwładną na inne stanowisko, które nie jest równoznaczne z nocną zmianą.

Ponadto każdy pracodawca powinien zdawać sobie sprawę z tego, że bez zgody ciężarnej pracownicy nie może oddelegować ją na wyjazd służbowy. Ważne jest to, że odmowa ze strony podwładnej nie wiąże się z negatywnymi skutkami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *