Jakie spółki najlepsze?

computer-767776_640

Nie ma takiego rodzaju półki, która byłaby najlepsza w każdych okolicznościach i uwarunkowaniach. Podobnie jak nie zawsze jest wygodnie być vatowcem, choć najczęściej jednak wygodniej jest być płatnikiem podatku VAT.

To, jaką spółkę założymy zależy choćby od takich czynników, jak:

– ilość założycieli;

– czy w spółkę wchodzą osoby prywatne, czy firmy już istniejące;

– od posiadanego kapitału założycielskiego;

– od branży, którą zamierzamy prowadzić;

– od bazy technicznej, którą posiadamy;

– od rynku, na którym będziemy zbywać nasz produkt.

Nieprzypadkowo w Polsce najczęściej wybierana jest spółka z o.o., czyli spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, gdzie w razie ewentualnego jej upadku właściciel nie odpowiada majątkiem osobistym. Tę formę zaleca się firmom o dużych obrotach i niskiej marży. W przypadku takiej spółki wymagane jest prowadzenie pełnej księgowości.

Firmy duże, mocno stojące na nogach wybierają formę spółki akcyjnej, choćby dlatego, ze im nierzadko zależy na oddaniu przynajmniej kilku procent akcji inwestorom. Jest to dla nich opłacalne mimo dużego (34 procent) podatku. Tu też wymagana jest pełna księgowość. Spółki akcyjne nierzadko wchodzą na giełdę i mają przez to wpływ na gospodarkę kraju lub regionu.

Spółka komandytowo-akcyjna jest raczej rzadko praktykowana, bowiem w naszym kraju, w wypadku tej spółki, niejasnym okazał się sposób odprowadzania podatków, stwarzający sytuacje z pogranicza prawa.

Spółka z o.o. może być tak zwanym komplementariuszem w spółce komandytowej, która zakładana jest u nas coraz częściej. Spółka komandytowa nie odprowadza podatku CIT, choć akurat ten element jest już pod lupą ministerstwa finansów. Komplementariusz odpowiada za zobowiązania spółki bez ograniczenia za to odpowiedzialność drugiego, czyli komandytariusza, jest tu ograniczona. Dlatego zaleca się taki układ gdzie komandytariuszem spółki są osoby fizyczne.

Spółką zakładaną (czasem doraźnie) przed przedstawicieli wolnych zawodów jest spółka partnerska – tu, za szkody powstałe na skutek działalności partnera, pozostali (lub pozostały) nie odpowiadają.

Perspektywy ma przed sobą spółka jawna ze względu między innymi na pewne udogodnienia, które szykuje ministerstwo finansów. W takiej spółce nie praktykuje się różnicowania pozycji wspólników.

Mimo to zakładając spółkę najwięcej chyba zakazy od tego jacy wspólnicy się dobierają.

Warto na koniec przypomnieć, ze w Polsce wyróżnia się trzy rodzaje spółek:

– spółki prawa administracyjnego;

– spółki prawa handlowego;

– spółki prawa cywilnego.

Na pytanie, które spółki radzą sobie najlepiej, odpowiedzi warto poszukać na portalu CRIBIS.pl, gdzie otrzymamy bardzo szczegółowe informacje o każdej spółce w Polsce.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *