Kiedy pracownik musi być odpowiednio ubrany?

142191698495228200

Nikt nie lubi, gdy mu się coś narzuca. A jednak wymagania dotyczące odzieży roboczej są w niektórych przypadkach nie do obejścia. Kiedy pracownik musi je spełnić? I jak go do tego przekonać?

Firmy wymagają od swoich ludzi noszenia odpowiedniej odzieży z różnych powodów. Niektóre – bo tak każe im prawo. Inne dlatego, że dbają o swój wizerunek. A jeszcze kolejne, ponieważ tak wypada.

Wymagania stawiane przez prawo

Istnieje wiele stanowisk, na których wymagany jest specjalny ubiór. I to nie dlatego, że tak wymyślił szef, ale ze względu na przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy. W taki wypadku pracodawca musi dostarczyć swoim pracownikom odpowiednią odzież ochronną.

W jakich przypadkach będzie to konieczne? Choćby wtedy, gdy praca wykonywana jest w warunkach zagrażających zdrowiu i życiu. Prostym przykładem może być spawacz, który nie może pracować w przypadkowym stroju. Podobnie jest wtedy, gdy ludzie pracują w niskich temperaturach – zarówno w chłodniach jak i na zewnątrz.

Możliwe jest wykorzystanie własnej odzieży ochronnej przez pracownika. W takim jednak wypadku musi być ona zgodna z normami, a pracodawca wypłaca mu ekwiwalent pieniężny.

Uwaga: można wprowadzić dress code

Także tam, gdzie teoretycznie praca nie wymaga zakładania specjalnych strojów, mogą być one wymagane. Każda firma może wprowadzić wewnętrzne regulacje, nakładające na pracowników obowiązek odpowiedniego ubioru. Dotyczy to na przykład firm prowadzących restauracje sieciowe czy stacje benzynowe. Tam osoby pracujące w obsłudze klienta mają z reguły podobne uniformy, dzięki którym są łatwo identyfikowalne, sprawiają także wrażenie bardziej kompetentnych.

Także w biurach mogą być wymagane ubrania zgodne z tak zwanym dress codem. W zależności od ustaleń może chodzić jedynie o strój schludny lub precyzyjnie określony. Tego rodzaju wymagania spotykane są z reguły tam, gdzie pracownicy mają kontakt z klientem.

Ale uwaga: egzekwowanie wymagań związanych z dress codem jest możliwe tylko wtedy, gdy zostanie on wcześniej opisany oraz przedstawiony pracownikom. Czasami tego rodzaju klauzule wpisywane są także do umów o pracę.

Kto płaci za ubranie?

Jak już zostało wspomniane, w sytuacji, gdy pracownik musi wykorzystywać ubrania robocze, pracodawca zobowiązany jest do ich zakupu lub zwrotu kosztów. Musi także płacić za ich czyszczenie lub przyznać pracownikom specjalne ekwiwalenty.

Uwaga: pracodawca może ustalić, na których stanowiskach można korzystać z własnych ubrań, a na których jest to zabronione. W pierwszym przypadku odzież musi spełniać wszystkie normy bhp, powinna także być zgodna z ustaleniami pracodawcy.

Alternatywy

Ze względu na to, że utrzymanie ubrań w porządku może być problematyczne, zwłaszcza gdy każdy z pracowników sam za to odpowiada, wiele firm decyduje się na kupno odzieży roboczej (można poszukać również tego typu odzieży w hurtowni odzieży używanej). Inwestują także w urządzenia do prania takich produktów.

Alternatywą jest outsourcing. Na zewnątrz zlecić można nie tylko utrzymanie ubrań w czystości. Można także po prostu je wynająć. W takiej sytuacji przedsiębiorca ponosi jedynie koszt miesięcznej opłaty.

Jak widać, kwestia ubrań, które pracownicy noszą w firmach, jest dosyć skomplikowana. Są sytuacje, gdy można zdać się na zdrowy rozsądek (choćby wtedy, gdy rzecz dotyczy jedynie wymogu schludnego ubioru w biurze), są jednak i takie, gdzie należy przyglądać się kwestii szczególnie uważne (na przykład wówczas, gdy ubranie musi pełnić rolę ochronną).

Autor artykułu
artykuł został przygotowany we współpracy ze specjalistami z CWS-Boco

Polecamy:
Prowadzisz własną restaurację? Sprawdź dlaczego warto zainwestować w solidne drzwi chłodnicze

1 Komentarz

  1. Karol pisze:

    Każdą kreację, lub plecak czy torebkę można także ozdobić haftowaną naszywką. Kupiłam kiedyś naszywki na ubrania tutaj i jestem bardzo zadowolona z efektu. Prosta sprawa, a tak cieszy 😀

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *