Kominek z płaszczem wodnym czy bez?

Niejednemu z nas marzy się w domu kominek. Stanowi wspaniałą dekorację wnętrza, zapewnia niesamowity klimat i nadaje pokojowi charakter. Coraz chętniej montujemy w domu kominki nie tylko ze względu na walory dekoracyjne, ale też praktyczne i ekonomiczne.

Planując w domu kominek od razu trzeba zadać sobie pytanie czy lepszy w naszym przypadku będzie kominek dekoracyjny czy kominek z płaszczem wodnym ogrzewający cały dom. Zarówno jedno jak i drugie rozwiązanie ma swoje plusy i minusy. Dzisiaj skupimy się na tym drugim. Sprawdź, dlaczego warto zainwestować we wkład kominkowy z płaszczem wodnym.

Trzy powody instalacji kominka z płaszczem wodnym

Kominki z płaszczem wodnym, które podgrzewają wodę zasilającą instalację centralnego ogrzewania to wspaniała alternatywa dla tradycyjnego kotła. Na kominek nie potrzeba miejsca w kotłowni, poza tym stanowi wspaniałą ozdobę salonu. Wystarczy kupić wkład kominkowy wyposażony w wymiennik ciepła, dzięki czemu stanie się on kotłem.

Wkłady kominkowe z płaszczem wodnym sprawdzają się w domach ogrzewanych gazem lub olejem opałowym, czyli materiałami stosunkowo drogimi. Jako, że ogrzewając dom kominkiem i tak musimy mieć dodatkowe źródło ciepła, np. kocioł, takie rozwiązanie pozwoli nam zaoszczędzić.

Nie trzeba obawiać się też o to, że kominek nie będzie w stanie ogrzać całego domu, gdyż są na rynku kominki z płaszczem wodnym mające moc zdolną ogrzać nawet domy o powierzchni sięgającej 400 m2.

Kominki z płaszczem wodnym w układzie otwartym i zamkniętym

W Polsce płaszcz wodny wykorzystywany jest jako źródło ciepła w instalacji centralnego ogrzewania równolegle z kotłem w domkach jednorodzinnych. Pojawia się jednak pytanie, jak połączyć kominek wyposażony w płaszcz wodny, pracujący w układzie otwartym, z kotłem c.o., który zazwyczaj pracuje w układzie zamkniętym? Co prawda jest to możliwe, ale takie rozwiązanie jest dosyć drogie. Dlatego wkład z płaszczem wodnym nadaje się do współpracy z kotłem na paliwo stałe, bo obydwa te urządzenia pracują w instalacji c.o. typu otwartego. Chcąc połączyć kominek i kocioł gazowy, instalacja grzewcza powinna być typu zamkniętego.

Podjęcie decyzji w kwestii wyboru najlepszego kominka nie jest rzeczą łatwą, dlatego warto porównać wcześniej parametry techniczne różnych modeli, co pozwoli nam wyłonić taki, który spełnia nasze potrzeby i oczekiwania w 100%.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *