Welur jako tkanina tapicerska – zastosowanie i konserwacja

Salon to serce domu. To właśnie w salonie na kanapie po długim dniu w pracy lub w szkole wspólnie z bliskimi odpoczywamy i spędzamy miło czas. Dlatego właśnie meble wypoczynkowe powinny być nie tylko ładne, ale przede wszystkim wygodne.

Zastanawiając się nad wyborem kanapy, sofy, puf, foteli czy krzeseł trzeba wziąć pod uwagę materiał obiciowy, jaki będzie wybrane meble zdobił. Marzy Ci się tapicerka welurowa? Podpowiadamy, jakie welur tapicerski ma wady i zalety oraz jak o niego dbać.

Co to jest welur?

Welur to tkanina lub dzianina z grupy materiałów posiadających okrywę włókienną, inaczej zwaną włosową. Nazywa się go też welwetem, sztruksem, aksamitem, ale ogólnie przyjęta nazwa tego materiału to plusz. Jest wiele technik wytwarzania tego materiału, stąd takie różnice w nazewnictwie.

Materiał, jakim jest welur jest miły i przyjemny w dotyku. Ze względu na nietypowy splot jest zdecydowanie bardziej wytrzymały niż inne materiały. Niestety bardzo łatwo go zabrudzić, dlatego trzeba znać sposoby na czyszczenie kanap z takim obiciem i często z nich korzystać. Kanapa pokryta welurem prezentuje się niezwykle elegancko, dlatego sprawdzi się w klasycznych i stylowych wnętrzach, gdzie znaczenie ma każdy detal.

Jak prać welur?

Właściciele mebli obitych welurem powinni szybko reagować na powstałe plamy. Skutecznym środkiem na wywabienie śladów po winie czy tłuszczu jest roztwór z amoniaku, który przygotujesz dodając 4 jego łyżki do litra zimnej wody.

Czyszcząc plamę pamiętaj, że weluru nie powinno się pocierać pod włos, a miękką szczotką przesuwać w kierunku układania się włókien. Jeśli zajdzie taka potrzeba, wyczyszczony mebel należy wysuszyć suszarką do włosów.

Jak czyścić welur?

W sklepach znaleźć można całą masę specyfików do pielęgnacji mebli tapicerowanych welurem. Tkanina welur może odzyskać swoją dawną świetność, dzięki odpowiednio dobranemu preparatowi w postaci proszku lub pianki i regularnemu jego stosowaniu. Bardzo ważne jest, by używać go zgodnie z zaleceniami producenta, aby nie zniszczyć mebla. Najczęściej wybrany środek nanosi się na miejsce zabrudzenia i zostawia na kilkanaście minut. Po tym czasie preparat usuwa się przy użyciu ścierki lub szczotki o miękkim włosiu.

Dbaj o swoją kanapę regularnie, a zachowa swój nieskazitelny wygląd i będzie służyć Ci przez długi czas. Pamiętaj, by robić to w odpowiedni sposób, gdyż welur bardzo łatwo jest zniszczyć, a skutki nieprzemyślanych działań może być trudno odwrócić.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *