Konto oszczędnościowe czy lokata bankowa?

Feel free to use this image, just link to www.SeniorLiving.Org

Umieszczając swoje oszczędności w banku każdy klient liczy na to, że przyniosą mu one konkretny zysk. Tymczasem zawiłości stosowanych przez banki terminów sprawiają, że nie zawsze można być pewnym czy dobrze zrozumiało się konkretną ofertę. Dokładnie tak wygląda zazwyczaj sprawa z klientami, którzy próbują zdecydować czy bardziej korzystna jest dla nich lokata bankowa, czy raczej konto oszczędnościowe.

Charakterystyka lokaty

Lokata jest produktem bankowym, który daje zazwyczaj wyższy zysk, ponieważ oprocentowanie jest większe. Jednak z wyższym zyskiem wiążą się konkretne zobowiązania wobec banku, których złamanie jest jednoznaczne z utratą jakiegokolwiek dochodu.
Jak sama nazwa wskazuje lokata polega na tym, że klient lokuje, czyli odkłada na bankowej półce pieniądze. Cechą charakterystyczną tego produktu jest terminowość. Lokaty zakłada się na określony czas, np. 3 lub 6 miesięcy. Bank ma wówczas pewność, że może dysponować tą kwotą co najmniej przez wskazany okres. Własnie dlatego wcześniejsze wyciągnięcie pieniędzy wiąże się z zapisaną w umowie karą w postaci skasowania odsetek. W niektórych przypadkach może być naliczona jeszcze dodatkowa opłata za prowadzenie lokaty.

Charakterystyka konta

Konto oszczędnościowe to najpopularniejszy produkt bankowy. Na takie konto wpłaca się pieniądze, a odsetki są naliczane albo na bieżąco, albo po upływie kresu rozliczeniowego, np. po miesiącu. Wszystko zależy od banku i rodzaju konta, jakie proponuje swoim klientom. Ogromną zaletą konta oszczędnościowego jest to, że klient nie zamraża na nim pieniędzy. Można je wyciągnąć w każdej chwili i nie traci się naliczonych już wcześniej odsetek.
Niestety konta oszczędnościowe, mimo że wygodniejsze, mają również swoją gorszą stronę. Chodzi mianowicie o wysokość oprocentowania. W praktyce zawsze będzie ono niższe niż na lokacie, ponieważ bank nie ma pewności jak długo klient będzie przechowywał pieniądze na koncie.

Trudny wybór

Wybór pomiędzy lokatą bankową a kontem oszczędnościowym nie jest prosty. Najwięcej zależy jednak od tego, czy klient będzie potrzebował pieniędzy w krótkim czasie, czy raczej może rozstać się z gotówką na dłużej. Wśród użytkowników obu tych produktów bankowych pojawiają się bardzo sprzeczne opinie. Jedni twierdzą, że nie da się przewidzieć wszystkich sytuacji, w których nagle potrzebny będzie dostęp do gotówki. Inni zaś przekonują, że nic tak nie wpływa na naukę oszczędzania, jak zagrożenie utratą zysku.

W praktyce jednak doradza się zazwyczaj założenie kilku lokat w odstępie miesięcznym, aby kapitalizacja odsetek następowała w różnych okresach. Dzięki temu w razie konieczności nagłego wyciągnięcia z banku pieniędzy, sięga się tylko po jedną, mniejszą lokatę i nie traci zysku z pozostałych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *