Kontrola “chorego” pracownika przez pracodawcę

Subject: sick woman - dreamstime - for travel On 2013-03-28, at 2:57 PM, Byers, Jim wrote: Jim Byers Travel Editor Toronto Star office: 416-869-4337 mobile: 416-540-4361 Blog: http://thestar.blogs.com/travel twitter username: jimbyerstravel  dreamstime_l_27697809.jpg

Każdy pracownik ma prawo do chorobowego. Człowiek może się rozchorować w najmniej oczekiwanym momencie. Zazwyczaj nie mamy na to wpływu. Pracodawca ma prawo do przeprowadzenia kontroli, która ma na celu sprawdzenie tego czy pracownik rzeczywiście jest chory i stara się dożyć do poprawy swojego stanu zdrowia.

Kiedy kontrolę może przeprowadzić pracodawca?

Pracodawca ma prawo do przeprowadzenia kontroli tego jak zwolnienie lekarskie wykorzystuje pracownik. Ma do tego prawo, jeżeli zwolnienie trwa pierwsze 33 dni, a pracodawca jest płatnikiem zasiłku chorobowego. Kontrola taka może odbyć się bezpośrednio z udziałem pracodawcy lub wyznaczonego przez niego pracownika. Zazwyczaj kontrolę przeprowadzają, co najmniej dwie osoby, aby była ona przeprowadzona skutecznie i w razie wątpliwości ze świadkami. Oprócz możliwości skontrolowania pracownika przez pracodawcę lub osobę przez niego skierowaną, możliwe jest zlecenie takiej kontroli Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych. ZUS w takim przypadku wezwie pracownika na komisję lekarską, podczas której lekarz orzecznik stwierdzi czy zwolnienie lekarskie jest zasadne czy nie. Jeżeli uzna, że zwolnienie jest niezasadne, to pracownik będzie następnego dnia po przeprowadzonej kontroli zmuszony do wrócenia do obowiązków w pracy.

Kiedy najczęściej kontroluje się pracowników?

Pracodawca przeprowadza kontrolę u chorego pracownika, jeżeli ma podejrzenia, co do zasadności zwolnienia lub tego jak jest ono wykorzystywane. Najczęściej kontrolowane są osoby, które nagminnie korzystają ze zwolnień lekarskich. Zwiększona ilość kontroli pracowników zazwyczaj występuje w okresie wiosenno-letnim. Wtedy często pracownicy wykorzystują zwolnienia niezgodnie z przeznaczeniem. Zajmują się pracami przydomowymi lub pracują dorywczo w trakcie lewego zwolnienia lekarskiego.

Konsekwencje nieprawidłowego wykorzystywania zwolnienia lekarskiego.

Pracownicy nieprawidłowo wykorzystujący zwolnienie lekarskie muszą liczyć się z konsekwencjami takiego zachowania. Jeżeli pracodawca przyjdzie do takiego pracownika z kontrolą zwolnienia i stwierdzi, że pracownik źle je wykorzystuje, na przykład wykonuje prace przydomowe albo dorywcze, to grozi mu zwolnienie dyscyplinarne ze skutkiem natychmiastowym. W lepszej sytuacji są osoby, które zostaną skierowane na komisję do lekarza orzecznika w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Taki pracownik wcześniej jest o tym poinformowany listownie. W liście informowany jest, kiedy i na którą godzinę ma się wstawić u lekarza orzecznika. Jeżeli chory nie może się wstawić u lekarza to powinien zgłosić taki fakt z ZUS. Możliwa jest również przeprowadzenie badań przez lekarza w miejscu zamieszkania pracownika lub zmiana terminu badania.

Jeżeli lekarz w trakcie wizyty w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych stwierdzi, że pracownika zwolnienie jest niezasadne to z dniem następnym je unieważni i pracownik będzie zobowiązany do powrotu do swoich pracowniczych obowiązków w pracy. Nie poniesie z tego powodu jednak żadnych konsekwencji, ponieważ trudno stwierdzić czy od początku zwolnienie było nieprawidłowe, czy może pracownik wcześniej wrócił do zdrowia.

Kontrola a zapis na zwolnieniu.

Kontrola pracownika może zostać przeprowadzona niezależnie czy na zwolnieniu znajduje się wpis, 1 – czyli chory ma leżeć, lub 2 – chory może chodzić. W przypadku zapisu chory może chodzić. Pracownik przebywający na zwolnieniu może wyjść z domu w przypadku ważnej konieczności. Nie poniesie wtedy z tego powodu żadnych konsekwencji, jeżeli nie będzie go w trakcie kontroli. Jeżeli jednak na zwolnieniu napisane jest chory ma leżeć, to takiemu pracownikowi nie wolno wychodzić z domu. Jeżeli w trakcie przeprowadzanej kontroli nie zostanie on zastany w miejscu swojego zamieszkania to pracownik może ponieść konsekwencje, ponieważ można uznać, że źle wykorzystuje swoje zwolnienie lekarskie.
Kontrole pracowników często są koniecznością, aby stwierdzić zasadność zwolnienia. Warto wiedzieć, co można, a czego nie, aby nie popaść w kłopoty z pracodawcą.

Informacji udzielił nam pracownik firmy USBPREZENT.PL, będącej importerem gadżetów reklamowych

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *