Kucharz – zawód dla twardzieli

142020121746259300

Wysyp telewizyjnych programów z gwiazdami kucharskiego fachu takimi jak Gordon Ramsay, Jamie Oliver czy nasza rodzima, polska Magda Gesler spowodował, że zawód kucharza zyskał nową wartość. Najlepsi szefowie kuchni wyszli daleko poza mury swoich restauracji i stali się gwiazdami medialnymi. Na fali tej popularności coraz więcej młodzieży i dorosłych próbuje swego szczęścia w tym fachu z różnym skutkiem.

Oprócz powszechnie znanych faktów, wokół zawodu kucharza narosło wiele mitów. Widząc uśmiechniętą gwiazdę TV – Gordona Ramsaya jadącego swoim audi z jednego do drugiego lokalu w towarzystwie kamer, można odnieść mylne wrażenie, że będąc kucharzem…

Szybko się dorobisz

Prawda jest jednak inna – kucharz na całym świecie nie jest najlepiej płatnym zawodem. Sensowne pieniądze może zarobić szef kuchni, pod warunkiem, że dorobiła się już swojej renomy. Jeszcze więcej zarobi właściciel lokalu, który wszak ponosi również ryzyko finansowe przedsięwzięcia. Natomiast młody kuchcik czy pomoc kuchenna bez wielu lat doświadczenia będą musieli się najpierw nazmywać, naobierać, namachać nożem i tasakiem, śmieci nawynosić zanim dostąpią miana kucharza. A w dodatku…

Wychudzenie, norma czy nadwaga? Sprawdź na www.bmi-kalkulator.pl

Godziny pracy

Czas pracy kucharza nie sprzyja ani życiu rodzinnemu, ani rozrywkowemu. Kucharz zanim zacznie gotować musi zająć się zabezpieczeniem kuchni w niezbędne do gotowania sprzęty i surowce. Często wiąże się to z porannym wstawaniem i dokonywaniem zakupów w nieludzkich porach. Np. gotując w nadmorskiej restauracji może się zdarzyć, że owoce morza będziemy kupować prosto z kutrów rankiem tak wczesnym, że niektórzy nazywają go nocą. Z kolei, gdy nasi znajomi i rodzina będą spotykać się na piątkowych i sobotnich imprezach, my w tym czasie będziemy w pocie czoła obsługiwać naszych własnych gości. Poimprezować można sobie w poniedziałek… kiedy wszystkie lokale są zamknięte!

No ale przecież jest jeszcze

Wielka sława i gwiazdki Michelin

Są. Ale tylko dla naprawdę dobrych kucharzy. Dla takich którzy pilnują temperatury w piekarniku z dokładnością do stopnia, czasu gotowania, co do sekundy, nie przyprawią niczego ani o ziarnko za mało, ani za dużo. Dla takich, którzy cały swój wolny czas poświęcą na rozwijanie nowych dań i na poprawianie własnych umiejętności. A większość zysku przeznaczą na jeszcze lepsze wyposażenie swojej kuchni.

W 2014 roku tylko Atelier Modesta Amaro mogło pochwalić się jedną gwiazdką Michelin, a wyróżnionych ogółem było mniej niż 50. Wszystkie znajdują się w Krakowie i Warszawie.

Pan Artur Zdunek pracujący w internetowym markecie Otogastro.pl wyjawia nam:

– Dojście do mistrzowskiego poziomu w każdej dziedzinie wymaga lat doświadczenia. W gastronomii jest chyba jeszcze trudniej. Trzeba również mierzyć się ze stresem, w chwilach kiedy gości na sali jest tak dużo, że obsługa nie nadąża, z rozdrażnieniem, kiedy jest ich akurat trochę mniej. Ten zawód wymaga wewnętrznej dyscypliny i umiejętności podporządkowania się. Nie każdy to potrafi.

Pan Artur przez wiele lat szlifował swoje praktyczne umiejętności jako kucharz w różnych łódzkich restauracjach. Teraz oferuje swoją wiedzę innym restauratorom pracując w firmie oferującej wyposażenie gastronomii.

– Cieszę się, że mogę dzielić się z moimi kolegami doświadczeniem. A co tu dużo ukrywać – praca konsultanta i handlowca pozwala mi się wyspać. Ale czasem brakuje mi tej satysfakcji, kiedy widzi się zadowolonego klienta, który szczodrym napiwkiem dziękuje za posiłek.

Autor artykułu
Artykuł został przygotowany przez właściciela portalu Otogastro oferującego kompleksowe wyposażenie gastronomii oraz usługi projektowe i doradcze dla właścicieli lokali gastronomicznych.

1 Komentarz

  1. zormet.pl pisze:

    Nie od dziś wiadomo, że kucharz to nie tylko budyniówka z rękami. To człowiek, który jeżeli chce być chociaż dobry, musi posiąść naprawdę olbrzymią wiedzę na temat samego gotowania i produktów. Poza tym zawsze musi być na czasie i dopasowywać się do nowych trendów. Sława marzy się każdemu, ale bardzo ciężko do niej dojść. To prawda kucharz musi być twardy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *