Na czym polega praca w ochronie?

ochrona

Kto i jak może zostać pracownikiem ochrony?

Pracownikiem ochrony może zostać zarówno mężczyzna, jak i kobieta, chociaż jest to zawód głównie preferowany przez panów. Osoba ubiegająca się o to stanowisko musi być sprawna fizycznie, posiadać dobrą kondycję, a także kilka cech charakteru – odwagę, pewność siebie, spostrzegawczość. Ochroniarz to osoba, która musi znać otoczenie, dokładnie i szybko analizować wszystkie sytuacje i potencjalne zagrożenia. Należy zadać sobie pytanie, czy chcemy zostać zwykłym pracownikiem ochrony, czy też profesjonalnym, dla którego priorytetem bedzie zdobywać wiedzę i doświadczenie. To drugie wiąże się z cięższą pracą i nieustannym dokształcaniem się, szlifowaniem swoich umiejętności. Najlepiej, aby przyszły pracownik ochrony ukończył edukację w jednej ze szkół ochroniarskich i uzyskał dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe. Jeśli firma nie wymaga licencji, nic nie stoi na przeszkodzie, aby rozpocząć pracę w tym zawodzie. Jeśli natomiast licencja jest wymagana, kandydat musi zdać obszerny egzamin teoretyczny i praktyczny o randze państwowej.

Gdzie można pracować jako ochroniarz?

Jako ochroniarz można pracować zarówno w agencji ochrony i wykonywać za jej pośrednictwem zlecenia lub też bezpośrednio w miejscu, w którym potrzebna jest taka osoba. Ochroniarze są przyjmowani w takich placówkach, jak instytucje publiczne, centra handlowe, portiernie, osiedla i inne. Jednak ochraniać można nie tylko miejsca. Są także ochroniarze personalni (VIP). Najczęściej zostają nimi byli komandosi, ich praca to bezpośrednia ochrona fizyczna osób, życia i zdrowia ludzkiego swojego klienta. Jest jeszcze jeden typ ochrony – konwojówka. Zazwyczaj przyjmowani są do tej pracy ochroniarze z minimum 5 – 7 letnim doświadczeniem, ich praca wiąże się z większym ryzykiem i polega na przewożeniu wartości pieniężnych, ale również innych przedmiotów wartościowych, bądź nawet materiałów niebezpiecznyc, czy też broni i amunicji. Konwojenci oraz pracownicy grup interwencyjnych raz na kwartał przechodzą specjalistyczne testy sprawnościowe, których zwykli ochroniarze zazwyczaj nie muszą zdawać.

Zarobki w tym zawodzie

Pensja oczywiście jest zależna od sektora, w jakim ochroniarz pracuje. Najmniej zarabiają ci bez licencji. Zarobki osób nieposiadających licencji cechuje znaczna rozpiętość. Najwięcej zarobić można na obiektach handlowych, gdzie stawki plasują się w granicach 6-8 zł netto za godzinę pracy Na więcej można liczyć w butikach, np. perfumeriach, które płacą nawet do 8 zł netto. Jak dla pracownika bez licencji to bardzo przyzwoicie. Ochroniarze pracujący na budowach, bądź osiedlach, szkołach, portierniach, parkingach czy też obiektach przemysłowych zarabiają najmniej – średnio 5 zł netto. Znacznie lepiej ma się sytuacja ochroniarzy profesjonalnych, licencjonowanych. Osoby pracujące w charakterze ochrony VIP-ów mogą zarobić 50 – 100 złotych za godzinę pracy. Konwojenci, czyli elita wśród ochroniarzy, zarabiają mniej niż ochroniarze personalni. Najniższe ich wynagrodzenie oscyluje w granicach 9zł netto za godzinę pracy, czasami sięga do 12-14 zł. Tak więc w tej branży nie można niczego generalizować, ponieważ zarobki zależne są głównie od faktu posiadania licencji oraz grupy, w której pracownik ochrony pełni swoje obowiązki.

Czy warto zostać pracownikiem ochrony?

Praca ta, jak każda inna, ma swoje zalety, jak i wady. Do plusów można zaliczyć na pewno możliwość rozwoju w tej branży. Ochroniarz może podwyższać swoje kwalifikacje, doszkalać się, przejść na wyższe stanowisko. Praca ta nie jest nudna, czy monotonna, a pełna wyzwań. Nigdy nie wiadomo, co się danego dnia wydarzy. Zaletą tego zawodu jest też fakt, że łatwo w nim znaleźć pracę, co jest to bardzo ważne w dzisiejszych czasach. Minusem natomiast jest stres, który często towarzyszy temu stanowisku. Praca może się odbijać na życiu prywatnym, rodzinnym. Często wiąże się z ryzykiem, niebezpieczeństwem. Zniechęcać także mogą dosyć niskie zarobki, jeśli ochroniarz nie posiada licencji.

Jeżeli czujesz, że praca w ochronie jest twoim powołaniem, na naszych stronach sprawdzisz ogłoszenia: praca w ochronie w Katowicach, praca w ochronie Bielsko.

2 komentarze

  1. Zalezy kto gdzie złapie pracę jako ochroniarz, ale rzeczywiście są i wady i zalety, zależy kto co lubi.

  2. Praca ochroniarza z pewnością nie jest łatwa, ponieważ niejednokrotnie muszą ryzykować nie tylko swoje zdrowie, ale też życie. Jestem jednak przekonana, że dobre prywatne firmy ochroniarskie dają odpowiednie wynagrodzenie pracownikom. Jeśli ktoś czuje się na siłach powinien spróbować swoich sił w tym fachu, na pewno nie jest to nudna praca 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *