Na czym polega praca wodzireja weselnego?

wodzirejweselny

Na współczesnych weselach coraz częściej odchodzi się od tradycyjnych zespołów na rzecz wodzirejów. Wodzirej, czyli osoba prowadząca zabawę, ma niezwykle ważne i ciężkie zadanie – zachęcić gości do zabawy i sprawić, by każdy z nich poczuł się swobodnie. Praca wodzireja weselnego to nie tylko puszczanie muzyki i zapowiedzi utworów – dobry wodzirej powinien umieć zarazić gości pozytywną energią niczego im nie narzucając. Wymaga to charyzmy i otwartości.

Coraz większa popularność tego zawodu

Praca wodzireja weselnego cieszy się coraz większą popularnością, gdyż młodzi coraz rzadziej wybierają zespół – nie chcemy już bawić się przy szlagierach wykonywanych na żywo i brać udział w zabawach wywołujących jedynie zażenowanie. Najpopularniejsze utwory na dzisiejszych weselach to mieszanka współczesnych, najmodniejszych piosenek granych w radio i standardowych weselnych hitów. Ważne jest, by zarówno osoby starsze jak i młodsze znalazły dla siebie odpowiednią muzykę do zabawy. W tej kwestii jednak nie zawsze wodzirej ma szansę decydowania – zazwyczaj to para młoda postanawia, jakie piosenki chce usłyszeć podczas wesela i oddaje mu gotową listę utworów. Wodzirej oczywiście powinien się do niej dostosować a wszelkie zmiany, jakie chciałby wprowadzić, musi z młodymi przedyskutować.

Zadania wodzireja

Głównym zadaniem wodzireja jest sprawienie, by wszyscy goście dobrze się bawili bez zmuszania ich do czegokolwiek. Wymaga to dużej charyzmy – trzeba umieć zwrócić na siebie uwagę innych i skupić ją na sobie. Nie należy jednak niczego narzucać – wodzirej powinien wybrać najlepszy moment, by zachęcić gości do tańca, jeśli mają na to ochotę. Powinien ośmielić gości, ale nie zmuszać ich. Podobnie jest z zabawami weselnymi – wodzireje zdecydowanie odchodzą od popularnych jeszcze niedawno zabaw typu ” przeciąganie jajka przez nogawkę”, które wywoływały w gościach jedynie poczucie zażenowania i chęć ucieczki. Zabawy pomagają rozluźnić atmosferę, wprowadzić odrobinę żartu i rozbawić gości – jednak nikt, kto nie chce się bawić nie powinien być do tego zmuszany. Popularnymi zabawami pozostaje wciąż tańczenie “wężyka” czy kankana, do których goście sami chętnie się przyłączają.

Spełnianie wizji Pary Młodej

Ważnym zadaniem wodzireja jest zrealizowanie wizji pary młodej i prowadzenie wesela w taki sposób, by spełnić ich wymagania i marzenia o idealnej zabawie. Wesele poprzedzają oczywiście długie rozmowy i negocjacje – młodzi opowiadają o swojej wymarzonej imprezie, stawiają warunki, przekazują swoje oczekiwania. Wodzirej musi uważnie wysłuchać wszystkich uwag – to para młoda decyduje i ma ostanie słowo w każdej kwestii. Wodzirej może jedynie zaproponować własne rozwiązania, które dotychczas dobrze sprawdzały się w jego pracy. Nie powinien niczego narzucać – może próbować jedynie przekonać młodych do własnych koncepcji. Jeśli para młoda nie ma pomysłu na imprezę i zdaje się całkowicie na doświadczenie i zdolności wodzireja, ma on wówczas szerokie pole do popisu – musi jednak dostosować swoje rozwiązania nie tylko do stylu wesela, ale także wieku gości, ich gustu i osobowości – o wszystkie szczegóły musi drobiazgowo wypytać młodych. Organizacja i ustalenie wszystkich detali zajmuje zwykle sporo czasu.

Jak powinien wyglądać wodzirej weselny podczas pracy?

Kolejnym istotnym elementem, którym powinien wyróżnić się profesjonalny wodzirej jest jego wygląd. Zdecydowanie nie może być on niechlujny, niedostosowany do okazji, zbyt luźny. Nie ma mowy, by wodzirej pojawił się na zabawie w dresie czy innym nieformalnym stroju. Ubiorem powinien dopasować się do stylu imprezy – najlepiej ustalić to wcześniej z parą młodą. Jeśli wesele ma być na luzie, nie ma sensu ubierać fraku – zawsze jednak ubiór wodzireja powinien być elegancki. Jako osoba skupiająca na sobie najwięcej uwagi musi o tym pamiętać.

Czy każdy może zostać wodzirejem weselnym?

Praca jako wodzirej weselny nie jest dla wszystkich – wymagane są takie cechy charakteru jak otwartość, bezpośredniość i naturalność. Osoba nieśmiała i skryta nie odnajdzie się w tej pracy – polega ona na nieustannym kontakcie z innymi ludźmi, rozpoznawaniu ich potrzeb i obserwowaniu. Jeśli goście właśnie zjedli posiłek, profesjonalny wodzirej nie będzie od razu zapraszał ich do tańca, ale odczeka chwilę, zabawiając uczestników w inny sposób. Ważną cechą jest umiejętność skupienia największej uwagi na potrzebach gości, realizując równocześnie scenariusz wesela ustalony wcześniej z parą młodą. To od wodzireja w dużym stopniu zależy sukces imprezy.

Szczegóły pracy wodzireja weselnego poznaliśmy dzięki pomocy pracownika strony dj-wodzirej-na-wesele.pl

1 Komentarz

  1. Plyta pisze:

    Nie wiem, czy na własne wesele zdecydowałabym się na wodzireja czy zespół. Ostatnio byłam na ślubie znajomych, którzy mieli http://zespolkaskada.pl/. Zabawa była świetna, wszyscy naprawdę dobrze się bawili przy ich muzyce i chyba sama wolałabym pójść podobnym tropem. Ale może to jedynie dlatego, że nigdy nie udało mi się jeszcze być na weselu obsługiwanym przez wodzireja. Czas to zmienić 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *