Nowe plany UE

W Bielsku-Białej sytuacja na rynkach pracy była różna na przestrzeni ostatnich 20 lat. Aktualnie co 6 bezrobotny w Bielsku to mężczyzna lub kobieta która nie przekroczyła 26 roku życia. To tendencja, która jest zauważalna także w innych krajach Europy, a w szczególności mamy na myśli kraje na południu. Z roku na rok będzie coraz gorzej, bowiem kończąc różne szkoły zawodowe, osoby te nie mają gwarancji, że znajdą pracę w szybki tempie. W marcu 2014 liczba jaką stanowiła wykształcona ale bezrobotna młodzież w Bielsku-Białej to około 5,8 procenta. W czerwcu, liczba ta drastycznie powiększyła się o kolejne 650 osób.

W naszym województwie jakim jest Bielsko-Biała przybywa niestety również osób bezrobotnych oraz bez wyższego wykształcenia, co daje nam do myślenia, że sytuacja na rynku pracy jest coraz gorsza. Największym problemem jaki wymieniają młodzi, wykształceni, Bielscy bezrobotni to nie problem w braku odpowiedniej pracy tylko niestety widmo jej utraty. Na dzisiejszych, wyższych stanowiskach pracy w Bielsku jest bardzo duża rotacja i to powoduje pewien dyskomfort u młodych osób. Dlatego wolą w wielu przypadkach wyjechać za granice i tam pracować w zagranicznych dużych firmach. Unia Europejska posiada wiele narzędzi, które umożliwiają pomoc młodym bezrobotnym z wyższym wykształceniem choć dziania te jak widać nie działają zbyt dobrze.

Unia Europejska ogłosiła rok 2015 jako rok walki z bezrobociem w którym to ogłoszone zostaną nowe projekty a w tym bardzo ciekawe plany zorganizowania w każdym mieście placówek, które mają obowiązek zapewnić staż każdemu absolwentowi szkół wyższych. Jest to nie wątpliwie dobry krok w stronę zwalczania tej anomalii jaką jest brak pracy wśród wykształconej młodzieży. Te gwarancje dały by szanse podjęcia pracy w wybranym zawodzie wszystkim tym, którzy nie ukończyli jeszcze 25 lat i nadal się uczą. Tego typu gwarancje zachęciłyby młode osoby do podejmowania nauki na studiach i dalszego efektywnego kształcenia, a nie jak to ma miejsce obecnie to wybierania jakiejkolwiek pracy z niskie pieniądze, gdyż perspektyw na lepszą pracę nie ma.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *