O co nie należy pytać podczas rozmowy kwalifikacyjnej?

handshake-2056021_960_720

Istnieją tematy, których lepiej nie poruszać w rozmowie z potencjalnym pracodawcą. Choć zadawanie pytań świadczy o motywacji i zaangażowaniu, dobór nieodpowiednich słów i dociekanie drażliwych kwestii z pewnością zaprzepaści Twoje szanse na zdobycie wymarzonej posady. Dowiedz się, o co nie należy pytać podczas spotkania z rekruterem i naucz się unikać najpowszechniejszych błędów.

1. Ile będzie trwała ta rozmowa?

Pytania tego typu padają zwykle już na początku spotkania rekrutacyjnego. W połączeniu z nerwowym spoglądaniem na zegarek i udzielaniem pospiesznych, nieskładnych odpowiedzi, budują wizerunek osoby nieprofesjonalnej i lekceważącej innych. Sugerują, że skoro kandydat nie jest w stanie poświęcić wystarczającej ilości czasu na rozmowę z rekruterem, nie zależy mu na otrzymaniu pracy w danej firmie. Niegrzeczne pospieszanie rozmówcy stawia go w niezręcznej sytuacji. Jeśli dodatkowo w CV kandydat chwali się umiejętnym zarządzaniem czasem, pracodawca może zakwestionować prawdziwość pozostałych informacji zamieszczonych w dokumentach aplikacyjnych.

2. Czym właściwie zajmuje się Państwa firma?

Osoba zadająca takie pytanie prawdopodobnie nie przygotowała należycie się do czekającej ją rozmowy. Zebranie potrzebnych informacji nie zajmuje zbyt wiele czasu, większość z nich znajdziemy nawet w ogłoszeniu, na jakie odpowiedzieliśmy. Nieznajomość obowiązków, jakie wykonuje pracownik zatrudniony na danym stanowisku oraz brak wiedzy na temat działalności firmy to najpoważniejsze błędy, jaki popełniają kandydaci. Przekreślają one wszelkie dalsze starania.

3. Kiedy mogę wziąć wolne?

Jeżeli zadajesz to pytanie już podczas rozmowy kwalifikacyjnej, możesz wywołać wrażenie bycia osobą roszczeniową, a nawet leniwą. Spotykając się z rekruterem, kandydat powinien przede wszystkim udowodnić swoją wartość, potwierdzić posiadane doświadczenie i umiejętności. Sprawy kadrowe lepiej odłożyć na inną okazję. O kwestię urlopu zapytaj później, na przykład podczas podpisywania umowy.

4. Czy mogę pracować równolegle w innej firmie?

Przede wszystkim staraj się unikać doboru słów, przez które rekruter odniesie wrażenie, że traktujesz siebie, jak osobę już przyjętą na dane stanowisko. Na pierwszym spotkaniu z potencjalnym pracodawcą nie pytaj też o elastyczny grafik, chyba że informacje na ten temat zamieszczono w ogłoszeniu, na jakie odpowiadasz. Co więcej, przez pytania o to, czy można jednocześnie wykonywać obowiązki na rzecz innego pracodawcy, rekruter prawdopodobnie uzna, że nie chcesz w pełni angażować się w powierzone Ci zadania i nie traktujesz go priorytetowo.

5. Jak mi poszło? Zatrudni mnie Pan/Pani?

Podobne pytania stawiają rekrutera w bardzo niekomfortowej sytuacji. Pracodawca prawdopodobnie musi odbyć jeszcze kilka innych rozmów kwalifikacyjnych i dokładnie zastanowić się, zanim podejmie decyzję. Po zakończonym procesie rekrutacyjnym kandydat ma prawo do otrzymania informacji zwrotnej. Dopiero wówczas może zapytać, dlaczego odrzucono jego aplikację lub dowiedzieć się, co zadecydowało o jego sukcesie.

Podczas rozmowy kwalifikacyjnej masz tylko jedną szansę na zrobienie dobrego wrażenia. Unikając wyżej opisanych pytań, zaimponujesz rekruterowi swoim profesjonalnym podejściem i zaangażowaniem.

Poszukujesz pracy w Warszawie? Sprawdź: https://praca.money.pl/praca-warszawa-m1.html.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *