Odzież robocza – z jakich elementów się składa?

W wielu miejscach pracy pracodawcy muszą zadbać o to, aby umiejętnie i profesjonalnie wyposażyć swoich pracowników. Tyczy się to oczywiście dostarczenia im wysokiej klasy odzieży roboczej. Powinna się ona składać z wielu różnych elementów. Przyda się np. na terenie zakładów produkcyjnych, przemysłowych, ale też na placach budowy oraz w wielu innych miejscach. Dzięki odzieży ochronnej nie łamie się przepisów BHP, a pracowników nie naraża się na niebezpieczeństwo płynące z wykonywania poszczególnych obowiązków służbowych.

Co powinno wejść w skład kompletnej odzieży roboczej?

W skład kompletnej odzieży roboczej powinny wejść następujące elementy:

  • spodnie z bardzo długimi nogawkami – oczywiście dopasowane do wymiarów ciała pracownika, tak aby nie były zbyt luźne ani zbyt ciasne. Nogawki powinny mieć zakończenie w połowie buta pracownika, dzięki czemu nie będą zbyt krótkie i nie będą dotykać ziemi. Ważne jest też to, aby w takich spodniach znalazła się spora ilość kieszeni, na drobne akcesoria, które przydają się w pracy, mogą to być np. różnego rodzaju kłódki i kluczyki, którymi zabezpiecza się maszyny,
  • obuwie z podeszwą antypoślizgową – w tym przypadku należy skupić się na tym, aby zabezpieczyć pracowników przed niespodziewanymi upadkami na mokrej nawierzchni. Wiadomo, że w każdym miejscu pracy można natrafić na śliskie i niebezpieczne miejsca, lecz jeśli pracownik nie będzie miał dostępu do antypoślizgowego obuwia, może narazić się na wielkie niebezpieczeństwo i np. złamać nogę lub rozbić głowę. Takie obuwie zdaje egzamin przede wszystkim na terenie zakładów zamkniętych, a więc np. na produkcji,
  • kamizelka odblaskowa – to istotny element wyposażenia każdego pracownika, ponieważ dzięki niej jest on doskonale widoczny z dalszej odległości, co przydaje się np. na terenie hali magazynowej. Tym samym operatorzy wózków widłowych będą widzieli wszystkich pracowników znajdujących się na hali i nie zagrożą ich bezpieczeństwu. W kamizelkę ochronną muszą być także wyposażeni ludzie piastujący wyższe stanowiska, przebywający w zakładach i halach na kontroli,
  • okulary i rękawice ochronne – to bardzo przydatne akcesoria w wielu zakładach pracy. Dzięki okularom zabezpiecza się swoje oczy, natomiast rękawice chronią dłonie, przydają się najczęściej na produkcji. Z okularów najchętniej korzysta się w przemyśle, chociaż są także cennym wyposażeniem przy pracach budowlanych i rzemieślniczych.

Opisaną wyżej odzież roboczą znajdziesz na stronie bhpnawigator.com.pl – sklepu internetowego z artykułami BHP

Jak widać odzież robocza składa się z kilku różnych elementów. Te wymienione powyżej to zdecydowanie najważniejsze, do których pracownicy muszą mieć stały dostęp. Najlepiej, jeśli pracodawca wręczy im kilka kompletów takiej odzieży, dzięki czemu będzie można ją regularnie wymieniać.

Ochrona zdrowia i życia pracowników

Pracownicy wyposażeni w odzież ochronną mogą swobodniej i spokojniej wykonywać swoje obowiązki służbowe, ponieważ chroni się w ten sposób ich zdrowie, a nawet życie. Wszystko to ma związek z podpisanymi wcześniej regulaminami BHP. Pracownik przed podjęciem pracy musi przejść obowiązkowe szkolenie BHP, na którym dużo mówi się właśnie na temat odzieży roboczej. Pracodawca ma obowiązek dostarczenia takiej odzieży do swoich pracowników, jeśli nie chce ponieść z tego tytułu surowych konsekwencji finansowych i prawnych.

W niektórych miejscach pracy korzysta się jeszcze z innych elementów i akcesoriów, można tutaj wymienić chociażby słuchawki ochronne, szelki bezpieczeństwa, zatyczki do uszu czy też rękawice spawalnicze. Wiele zależy od tego, jaką konkretnie pracę wykonuje na co dzień pracownik, ale niezbędne wyposażenie powinno być wymienione w regulaminie BHP, więc podczas szkolenia wstępnego należy się z nim bardzo dokładnie zapoznać, aby znać swoje prawa. Odzież ochronna jest zabezpieczeniem nie tylko przed poważnymi urazami, ale też przed pyłami (np. w postaci przyłbic, okularów i gogli). Dzięki temu chroni się m.in. górne drogi oddechowe i płuca. Jak widać wyraźnie warto dostosować się do obowiązujących przepisów i zawsze mieć ją na sobie, nawet w okresie letnim.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *