Operator wózka – wykwalifikowany pracownik niższego szczebla

magazyn_oponeo

W czasach minionego systemu duża część społeczeństwa była zatrudniona w fabrykach położonych także w centrach dużych miast. Przemiany ustrojowe zmieniły również krajobrazy polskich miast i miasteczek. Miejsca ogromnych fabryk zlokalizowanych w centrach miast, zajęły banki, biurowce i osiedla, zaś zakłady produkcyjne przeniesione zostały na obrzeża. Ponadto okazało się, że nie opłacalna produkcja wszelkiego rodzaju dóbr. Import gotowych produktów, zwłaszcza Chińskiej Republiki Ludowej, oraz przemiany w przemyśle coraz bardziej otwartym na eksport gotowych towarów i półproduktów, spowodowały, że wciąż powstają centra logistyczne czy magazyny. To tutaj, zamiast w fabrykach, można liczyć na zatrudnienie.

Wykwalifikowani pracownicy

Podczas gdy na wielu stanowiskach w fabrykach czy rolnictwie wciąż jest niemałe zapotrzebowanie na niewykwalifikowanych pracowników, to centra logistyczne poszukują pracowników o określonych kwalifikacjach. Jako że podstawowym narzędziem pracy w każdym magazynie jest wózek widłowy, to ogromna liczba ofert pracy skierowana jest do operatorów. Czasy, kiedy wózkiem widłowym mogła poruszać się osoba bez uprawnień, minęły. Liczne kontrole inspektorów pracy i niemałe ryzyko wypadku spowodowały, że pracodawcy poszukują osoby posiadające uprawnienia do kierowania wózków jezdniowych.

Trzy drogi

Żeby pracować jako operator wózka, konieczne jest uzyskanie uprawnień. Są trzy drogi finansowania kursu. Pierwszą jest sfinansowanie go z własnych pieniędzy przyszłego operatora. Drugą, popularną zwłaszcza w regionach o wysokim bezrobociu, są bezpłatne kursy na wózki jezdniowe organizowane pod egidą urzędów pracy. Ostatnia możliwość to sfinansowanie kursu z pieniędzy obecnego lub przyszłego pracodawcy.

Kto może zostać operatorem

Kurs na wózki widłowe, podobnie jak kurs na prawo jazdy, może być prowadzony wyłącznie przez certyfikowane ośrodki. Również ustawodawca określił czas trwania oraz warunki egzaminu. Oczywiście niezbędna jest także pozytywna opinia lekarza. Przyszły operator może zapisać się na kurs, mając ukończone 18 lat. Przepisy także określają minimalny poziom wykształcenia – podstawowe wystarczy.
Kurs podzielony został na część teoretyczną oraz praktyczną. Podobnie jest z egzaminem. Po pozytywnym zakończeniu, operator otrzymuje odpowiedni dokument. Na koniec warto nadmienić, że wiele firm nie dowierzając placówkom kształcącym operatorów, przeprowadza dodatkowe egzaminy wewnętrzne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *