Pomysł na biznes: instalacja pieców i kotłów CO

pic_subpage2

Od zarania dziejów człowiek dąży do tego, aby w jego najbliższym otoczeniu było ciepło, czysto i przyjemnie. Ogień jest żywiołem, który można ujarzmić i wówczas daje przyjemne ciepło. Ale jest również żywiołem nad którym człowiek nie może zapanować, wówczas ogień niszczy wszystko, co jest w jego najbliższym otoczeniu.

Główne źródło ciepła

W domu jednorodzinnym, głównym źródłem ciepła jest rozprowadzona po całym budynku instalacja centralnego ogrzewania (CO), składająca się z rur, grzejników i pieca z całym układem sterującym. To właśnie piec (lub jak kto woli kocioł) jest najważniejszym urządzeniem w całej instalacji. Gdyż rozpalony w nim ogień podgrzewa wodę, a ta z kolei jest rozprowadzana cienkimi rurkami aż do grzejników i przez to daje przyjemne ciepło.

Czy każdy może założyć instalację CO wraz kotłem?

Z pewnością nie. Aby instalacja CO była prawidłowo rozprowadzona po całym budynku, należy mieć sporo wiedzy z dziedziny hydrauliki (czyli, jak połączyć i czym połączyć wszystkie elementy instalacji), i specjalne uprawnienia do montażu samych kotłów. Należy również wiedzieć, jaki rodzaj kotła zamontować, aby w domu było ciepło. Takiej wiedzy nie musi mieć właściciel firmy, która zakłada instalacje CO. Za to musi mieć człowieka z odpowiednimi kwalifikacjami.

Co należy wiedzieć o instalacjach CO

Najważniejszym jest to, iż nie należy zbytnio oszczędzać na jakości materiałów, z jakich ma być wykonana cała instalacja CO. Ponieważ zbytnia oszczędność w późniejszym czasie może dużo kosztować nie tylko samego inwestora, ale i wykonawcę. Dobrej jakości materiał jest w tym przypadku podstawą, aby nie ponosić dodatkowych kosztów na remont i usprawnianie instalacji poniesionych przez inwestora w późniejszym czasie. Jak i koszty reklamacji, które ponosi już sam wykonawca. Dokładność w montażu instalacji, to drugi element na jaki wykonawca musi zwracać szczególną uwagę aby nie ponosić zbędnych kosztów. Potencjał ludzki, czyli umiejętności i wiedza techniczna z dziedziny hydrauliki zatrudnionych pracowników.

Co należy widzieć o instalacji samych kotłów CO

W pierwszej kolejności co należy wiedzieć o kotłach (piecach) do centralnego ogrzewania to to, jakim paliwem będzie on zasilany – czy to będzie węgiel, drewno, gaz lub olej opałowy. W drugiej kolejności należy wiedzieć, jaką powierzchnię będzie ogrzewał wybrany przez inwestora kocioł. Ponieważ zbyt mały piec może (i z pewnością tego nie zrobi) nie ogrzać całej powierzchni. Natomiast piec o zbyt dużej mocy grzewczej, nie będzie ekonomiczny. Co oznacza, że będzie zbyt dużo spalał opału, a to inwestorowi jest zupełnie nie potrzebne. Trzecim elementem, jaki należy brać pod uwagę podczas montażu kotłów CO, to różnego rodzaju normy i przepisy, którymi należy się kierować podczas instalacji kotłów.

Wady i zalety prowadzenia firmy zajmującej się instalacją pieców i kotłów CO

Rozpoczęcie własnej działalności nie jest sprawą zbyt skomplikowaną. Jednak niesie za sobą sporo obowiązków, z których właściciel nowo powstałej firmy będzie musiał się wywiązać. Dlatego też decyzję o uruchomieniu własnej działalności należy podejmować ostrożnie. Zalety, dzięki którym powstaje wiele nowych firm, to między innymi: stworzone miejsce pracy dla siebie i dla innych, elastyczne godziny pracy lub spore dochody. Wady natomiast, to: ryzyko niepowodzenia biznesu, koszty, jakie należy ponieść z rozpoczęciem działalności, godziny pracy i ciągła walka o klienta, znajomość ciągle zmieniających się przepisów wynikających z kodeksu pracy, prawa podatkowego oraz przepisów związanych z przestrzeganiem zasad BHP. Jednak ktoś, kto chce założyć własną firmę zajmującą się instalacją pieców do centralnego ogrzewania, zawsze będzie widział same zalety swego przedsięwzięcia niż wady.

Porady dotyczące instalacji kotłów uzyskaliśmy dzięki portalowi http://www.kotly-bialek.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *