Poznaj tynki cementowo-wapienne w wykończeniach

Prace wykończeniowe w budynkach przeznaczonych na pobyt ludzi wymagają ułożenia na ścianach tynków. Nowoczesne budownictwo proponuje całą gamę technologii i materiałów przeznaczonych do wykończenia ścian i sufitów pomieszczeń. Tynki można podzielić ze względu na materiał, z którego je wykonano na gipsowe, wapienne, cementowo-wapienne, cementowe, a także zyskujące na popularności gliniane.

Każdy z wyżej wymienionych rodzai różni się od innych właściwościami, sposobem układania i w konsekwencji zastosowaniem. Do wnętrz nadają się w zasadzie wszystkie wymienione, natomiast do tynkowania elewacji budynków zastosowanie mają już tylko tynki cementowo-wapienne kraków. Ich zaletą i cechą wyróżniającą od innych jest odporność na warunki atmosferyczne, co, zwłaszcza w naszym klimacie, sprawia, że są niezastąpione w wykańczaniu elewacji budynków.

We wnętrzach inwestor ma już dowolność – można stosować tynki gipsowe czy gliniane. Jednak wiele osób decyduje się na zastosowanie w pomieszczeniach “mokrych”, takich jak kuchnia czy łazienka, tynków cementowo-wapiennych odpornych na wilgoć. Zastosowanie technologii mieszanej w budynkach może obniżyć koszt wykończenia.

Tynki gipsowe pozwalają na uzyskanie gładszej, ładniejszej powierzchni wykończenia, bez potrzeby stosowania dodatkowej gładzi lub sztablatury. Jednak ładniejszy wygląda okupiony jest mniejszą wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne, co skutkuje większym prawdopodobieństwem zniszczenia wykończenia na przykład przy przenoszeniu mebli. Z drugiej strony, powierzchniowe uszkodzenia łatwo naprawić za pomocą gładzi, co w przypadku wytrzymalszych cementowo-wapiennych nie jest tak proste z powodu odmiennej tekstury.

Oba rodzaje tynków wykonuje się z gotowych mieszanek. Praktycznie nie zdarza się już przygotowywanie zapraw tynkarskich na placu budowy z osobnych składników. Stosuje się specjalnie przygotowane mieszanki (zaprawy). Układanie za pomocą agregatu tynkarskiego jest bardzo szybkie. Duża wydajność robót pozwala na wykończenie dużych powierzchni w stosunkowo krótkim czasie. Układanie za pomocą agregatu pomaga także kontrolować grubość nakładanych warstw.

Wykończenia gipsowe układa się w jednej warstwie, schną szybciej i wymagają mniej wilgoci niż cementowo-wapienne, które to z kolei układa się w trzech warstwach i w warunkach dużej wilgotności powietrza mogą opóźniać wysychanie, blokując front dalszym robotom wykończeniowym.

Podsumowując, technologia wykonywania tynków jest przyjazna dla użytkownika i jeszcze długo będzie wiodącą technologią wykańczania ścian i sufitów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *