Praca dorywcza nad morzem – czy warto? Jakie są zarobki?

hotel2

Praca sezonowa – sporo na jej temat można usłyszeć, zarówno pozytywów, jak i negatywów. Jedno jest pewna: wszystkie opinie są ważne, bowiem różnie można trafić. Praca sezonowa – pracy sezonowej nie równa. W niniejszym artykule postaramy się odpowiedzieć na pytanie czy warto takowej się w ogóle podejmować, a jeśli tak – to o czym należy pamiętać zanim poświęcimy swoje wakacje na pracę zarobkową o takim charakterze. Zapraszamy do lektury!

Jak branża!?

Wydawać by się mogło, że sezonowa praca nad morzem to tylko gastronomia i turystyka. Tak nie jest! Jeśli chodzi o pracę dorywczą na sezon równie popularne są oferty w dziedzinach związanych z rolnictwem, budownictwem czy handlem, szczególnie jeśli chodzi o te przy zbiorze owoców i warzyw oraz prac remontowo-budowlanych. W czołówce znajdują się także oferty pracy dla animatorów czasu wolnego, czy usługach opiekuńczych i sprzątaniu. Nierzadko można także załapać się na ciekawą posadę przy hodowli zwierząt czy też sortowaniu ryb. Także można pokusić się o stwierdzenie, że dla każdego znajdzie się coś odpowiedniego. Oczywiście należy pamiętać, że w zależności od wybranej pracy również i zarobki będą się między sobą różnić. Praca na zmywaku w kuchni to kilka złotych na dzień, kiedy to sezonowi budowlańcy mogą liczyć na około 30 zł w wymiarze godzinnym czy też kilkaset złotych dniówki, co wiąże się oczywiście z cięższym charakterem pracy.

Gdzie szukać?

Jest sporo możliwości, ale najpopularniejsze okazują się:

• internetowe specjalistyczne portale
• agencje pośrednictwa pracy
• biura pośrednictwa pracy
• znajomi

Jak wynika z danych Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej ok. 100 tys. osób rocznie korzysta z rozwiązania numer 2 bądź 3.
Praca sezonowa – czym jest?

Jeśli chodzi o polski Kodeks Pracy nie jest to szczególnie uściślone, ale w ramach teoretycznego przygotowania do wyjazdu do pracy o takim charakterze warto wiedzieć, że w myśl unijnego prawa chodzi o nic innego jak o pracę najemną na terenie innego państwa członkowskiego. Nie może ona przy tym trwać dłużej aniżeli 8 miesięcy, co jest związane z długością sezonu.

O czym pamiętać przed wyborem oferty?

• Sprawdź dokładnie wiarygodność źródła znalezionej przez nas oferty.
• W sposób szczegółowy wypytaj pośrednika czy pracodawcę o wszystko, co tylko przyjdzie Ci do głowy, jak np. kwestia ubezpieczenia, legalność zatrudnienia, opłata wstępna.
• Uważaj na tak zwane dni próbne, które są plagą w pracach sezonowych w Polsce, to wiąże się z porządnym podejściem do uwzględnienia powyższych punktów, które powinny skutecznie pomóc nam ominąć nieuczciwego pracodawcę.

Podsumowując, wydaje się że praca sezonowa faktycznie jest ciekawym rozwiązaniem na szybki zarobek w fajnych okolicznościach, ale wtedy i tylko wtedy gdy wiemy na 100 % u kogo i na jakich warunkach dokładnie się zatrudniamy – jeśli zaniedbamy ten aspekt może się to zamienić w letni koszmar, zamiast zyskownego spędzenia czasu. Więcej na ten temat znajdziecie na stronach pośredników pracy, na które naprawdę warto zajrzeć przed podjęciem decyzji.

Sprawdź przykładowy hotel nad morzem gdzie możesz podjąć pracę

Polecamy:
Opiekacz do kebaba – zaserwuj najpopularniejsze uliczne danie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *