Praca montera RTV – nauka zawodu, zarobki, perspektywy

room-2559790_960_720

W czasach, gdy firmy dostarczają nam coraz nowszych rozwiązań elektronicznych, rośnie zapotrzebowanie na specjalistów, którzy będą zajmować się ich montażem. Praca montera RTV jest więc ciekawą perspektywą dla osób, które mają odpowiednie umiejętności i kwalifikacje, jak również interesują się elektroniką.

Charakterystyka i nauka zawodu

Jak sama nazwa sugeruje, osoba pracująca na tym stanowisku zajmuje się montażem urządzeń RTV. Do jego obowiązków należy obsługa, konstruowanie i naprawa sprzętu powszechnego użytku w tym między innymi telewizorów, odtwarzacze CD i DVD, radioodbiorniki itp. Praca montera RTV to dobry pomysł dla osób, które ukończyły technik elektroniczne lub szkołę zawodową na kierunku monter sprzętu elektronicznego. Nie trzeba mieć wyższych studiów, ani też wykształcenia inżynierskiego, by realizować montaż anten telewizyjnych. Poza tym monter RTV, to jeden z zawodów, którego można się nauczyć, gdy ktoś myśli o przekwalifikowaniu. Kierunki związane z elektroniką są bardzo popularne w szkołach policealnych i szkołach dla dorosłych. Dodatkowo, często są organizowane specjalistyczne kursy i szkolenia, więc na nich również można zdobyć potrzebną wiedzę i umiejętności do pracy w zawodzie.

Zarobki zależne od rodzaju pracy i formy zatrudnienia

Zarobki montera RTV rozpoczynają się od kwoty 1500 złotych brutto miesięcznie. Ostateczna wysokość miesięcznych zarobków zależy od kilku czynników, w tym między innymi od pracodawcy. Znane i prężnie działające firmy zwykle swoim monterom oferują bardzo atrakcyjne warunki. Poza tym zarobki mogą zależeć także od miejsca wykonywanej pracy – w terenie, na zakładzie pracy czy u klientów. Na ostateczną kwotę ma również wpływ forma zatrudnienia, na zleceniu lub kontrakcie monterzy zwykle zarabiają więcej, pracując na umowę o pracę, zwykle są niższe, ponieważ dodatkowo pracodawca odciąga składki do ZUS-u, skarbówki, etc.

Perspektywy pracy montera

Aby zdobyć doświadczenie w zawodzie, warto pomyśleć o zatrudnieniu się w jednej z firm już w trakcie nauki zawodu. Dzięki temu bezpośrednio po ukończeniu szkoły będziemy mieć nie tylko potrzebną wiedzę, ale również odpowiednio wyćwiczone umiejętności i doświadczenie. Zapotrzebowanie na doświadczonych monterów RTV jest bardzo dużo, ale warto pamiętać, że kończąc szkołę o profilu elektronicznym, można także pracować jako kontroler jakości, konstruktor, serwisant lub sprzedawca. Monter RTV może także rozkręcić własną działalność lub szukać zatrudnienia poza granicami kraju, gdzie również jej popyt na doświadczonych specjalistów.

Śmiało można powiedzieć, że zawód montera RTV jest zawodem przyszłości. Jednak, aby odnosić sukcesy, należy ciągle podnosić swoje kwalifikacje. Elektronika rozwija się bardzo szybko, więc dobry monter musi śledzić na bieżąco wprowadzane nowości, doskonalić swoją wiedzę oraz korzystać z najnowszych możliwości. Dzięki temu będzie dobrym fachowcem w swojej dziedzinie, więc i ze znalezieniem zatrudnienia nie będzie miał problemu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *