Praca “na zmywaku” – czy naprawdę jest tak źle?

job+skills+washing+dishes

Żadna praca nie hańbi – prawda stara jak świat. Jednak jeszcze jakiś czas temu można było słyszeć i przeczytać same nieprzychylne opinie na temat tak zwanej pracy „na zmywaku” za granicą naszego kraju, a jeśli nawet pojawiała się jakaś bardziej pozytywna to i tak niknęła w gąszczu negatywów.

Dzisiaj wydaje się, że jest dużo lepiej w tej kwestii, dzięki czemu coraz częściej można zobaczyć nagłówki artykułów już nie w stylu „praca na zmywaku jest naprawdę źle” ale raczej „praca na zmywaku – czy naprawdę jest tak źle”. Również i my podejmiemy się wyzwania i zwięźle rozważymy ten wątek równocześnie udowadniając, że w rzeczy samej nasi rodacy pracujący „na zmywaku” mają się dzisiaj naprawdę dużo, dużo lepiej.

Dostępność

Z pewnością wielkim walorem tego rodzaju pracy jest to, że każdy właściwie może ją dostać. Nie ma wielkich wymagań – wystarczy motywacja do pracy – nawet w większości przypadków język angielski nie jest wymagany. To otworzyło wielką szansę dla osób, które zwyczajnie nie wiedziały jak zacząć ani co ze sobą począć. Jednak każda osoba która zdecyduje się na pracę jako kitchen porter nie powinna nastawiać się na kokosy czy jakąś świetną wypłatę. Właśnie z tego powodu wiele osób jest rozczarowanych, bowiem wyjeżdżając np. na wysypy z góry zakładali, że nawet zmywając podłogę dostaną górę złota, a na miejscu okazuje się że jest inaczej i że nie dość, że faktycznie trzeba się napracować to jeszcze na szaleństwa czy lokatę nie starcza. Oszczędź sobie więc tego rozczarowania i wiedz, że pracując na zmywaku nie postawisz domu – ale za to na pewno możesz liczyć na uczciwy pieniądz.

Co ze stawką?

Zwykle zaczyna się od stawki minimalnej, która w 2014 roku była na poziomie £6.31/godz. Porównując sobie to z tą Polską to widać wyraźnie, że i tak pracując w Anglii na zmywaku tak samo ciężko jak na tym samym stanowisku w Polsce i tak dostajemy kilka razu większą sumkę. Co więcej zwykle też mamy odprowadzaną składkę na ubezpieczenie społeczne. Dzięki temu pracując na zwykłym, najzwyklejszym zmywaku i tak możemy wyciągnąć około £1000 miesięcznie. Całkiem nieźle jak na „pomywacza” prawda? Wiadomo, że życie w Londynie jest nieco droższe, ale przecież wcale nie musisz mieszkać akurat w Londynie! Postaw na zmywak w mniejszej miejscowości, zarób trochę grosza i podziwiaj piękne widoki. Widzisz ile dobrego! Poza tym jeśli będziesz mieć nieco szczęścia uda Ci się załapać w restauracji o nieco większej stawce godzinowej, a poza tym przeważnie można liczyć na darmowe posiłki – odpada zatem wydawanie pewnej sumy na pożywienie. A że jedzenie w Anglii jest smaczne – Twoje kubki smakowe również narzekać nie będzie.

To tylko krok naprzód

Kolejnym argumentem przemawiającym za tym, że „praca na zmywaku” wcale nie jest taka zła jest podejście do tematu z myślą w głowie, że jest to tylko pewien etap, sposób na zaczepienie się, by później odnieść nawet ogromne sukcesy w branży kulinarnej – i faktycznie wielu osobom się udało. Zostały za granicą i dobrze żyją, albo decydują się na powrót do Polski, otwierają swoje restauracje jako renomowani szefowie kuchni. Tobie również może się to udać. Oczywiście nie bez wysiłku, ale jednak. Musisz jednak pamiętać, że jeśli Twoim marzeniem jest spełnienie się w gastronomii masz szansę na to właśnie wspinając się po kuchennych szczeblach – a wiadomo jak to ze szczeblami, najlepiej zacząć od tego, który jest najniżej.

Czyli faktycznie nie jest tak źle

Nie powinno się więc tak narzekać. Można uczyć się języka – nie płacąc za drogie kursy, na jakie trzeba byłoby się zapisać w Polsce. Można poznać wspaniałych ludzi. Ma się faktycznie spore szanse na awanse. Gordon Ramsay też tak zaczynał swoją karierę a dziś jest jednym z najbardziej pożądanych kucharzy na świecie. Możesz też liczyć na stałe godziny zatrudnienia i pracę w naprawdę prestiżowych miejscach. Wiele osób pracujących w ten sposób potwierdza że tak się da godnie i wygodnie żyć. A fakt, że wciąż chętnych na taką pracę nie brakuje – też mówi sam za siebie. Zatem nie czytaj negatywów, ale spróbuj sam swoich sił – zawsze przecież możesz wrócić do Polski.

Zainteresował Cię temat pracy na zmywaku? Może zainteresuje Cię również sam zlewozmywak? Jeżeli tak zapraszamy na stronę www.zlewozmywak.pl

1 Komentarz

  1. Aśka pisze:

    Ciekawe co motywuje ludzi do pracy na zmywaku w Polsce. W UK pieniądze, ale tutaj? 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *