Praca w Niemczech. Dlaczego warto się nad tym zastanowić już teraz?

Szczepionki rozchodzą się po całej Europie, władze krajów europejskich dokładają wszelkich starań, aby jak najszybciej pokonać pandemię. W związku z tym, zbliża się do nas wielkimi krokami łagodzenie restrykcji wobec zaszczepionych przeciwko COVID-19. Dzięki temu podróżowanie stanie się znacznie łatwiejsze i wyjazd do innego kraju już nie będzie sprawiał tylu problemów. Atrakcyjnym kierunkiem w celach zarobkowych mogą być chociażby Niemcy. Dlatego już teraz można pomyśleć nad przyszłym kierunkiem emigracji i jeżeli jeszcze tego nie zrobiliście – zgłosić się na szczepienie, aby jak najprędzej móc powrócić do normalności.

Przeczytaj ten wpis, a dowiesz się:

  • Jakie nastąpią zmiany w obostrzeniach dla zaszczepionych?
  • Dlaczego warto rozważać podjęcie pracy w Niemczech?
  • Jacy specjaliści są najbardziej pożądani na rynku pracy?

Jakie nastąpią zmiany w obostrzeniach dla zaszczepionych?

We wtorek rząd Niemiec zgodził się na złagodzenie restrykcji wobec osób zaszczepionych przeciwko Covid-19 oraz ozdrowieńców. Są to pierwsze kroki w kierunku powrotu do warunków życia sprzed pandemii. Przyjęte zmiany muszą jeszcze zostać zaakceptowane przez obie izby parlamentu. W praktyce oznaczałyby one, że osoby w pełni zaszczepione (czyli te, które przyjęły przynajmniej dwie dawki) lub ozdrowieńcy, nie będą musiały otrzymać negatywnego wyniku testu, aby móc wykonywać podstawowe czynności jak np. wybranie się na zakupy.

Co ważniejsze, nie będzie ich także obowiązywała niedawno wprowadzona godzina policyjna, ani ograniczenia dotyczące spotkań prywatnych. Oczywiście nadal nie będą zwolnieni z noszenia maseczek w miejscach publicznych.

Złagodzenie obostrzeń dla osób zaszczepionych i ozdrowieńców, którzy przeszli już zakażenie wirusem, przynosi dwie bardzo pozytywne wiadomości. Przede wszystkim zachęca to ludzi do szczepienia się, aby skorzystać z powyższych ulg, a to z kolei przyśpiesza cały proces zwalczania koronawirusa. Dzięki temu przewozy pasażerskie do Niemiec staną się dla Polaków o wiele łatwiejsze i atrakcyjniejsze. Jeśli jesteś zainteresowany wyjazdem i szukasz transportu busem do Niemiec, to koniecznie sprawdź tutaj.

Dlaczego warto rozważać podjęcie pracy w Niemczech?

Kiedy myślimy o emigracji z kraju w celach zarobkowych, najczęściej pierwszym i najbardziej atrakcyjnym kierunkiem wydają się dla Polaków właśnie Niemcy. Nic dziwnego, standardy życia u naszych zachodnich sąsiadów stoją na „trochę” wyższym poziomie. Wszystkie podstawowe warunki są spełnione: niewielka odległość, atrakcyjne wynagrodzenie oraz dużo wolnych miejsc pracy.

Sama polityka niemiecka jest bardzo przychylna imigrantom, z przyjemnością przyjmują każdego chętnego do pracy obcokrajowca, a szczególnie jeżeli chodzi o wykwalifikowanych specjalistów.

Samo poszukiwanie pracy warto zacząć już wcześniej, jeszcze przed wyjazdem, korzystając z popularnych stron internetowych jak Linkedin, Indeed czy Stepstone. Można również przejrzeć rodzime portale np. Olx, gdzie jest sporo ofert wyjazdu do Niemiec, często z pełnym zakwaterowaniem. Nie należy także zapominać o korzystaniu z oficjalnych źródeł takich jak Giełda Pracy „Make it in Germany”.

Staż za granicą również przynosi wiele korzyści i pozytywnego doświadczenia. Z pewnością podnosi szanse w przypadku późniejszego ubiegania się na przykład o miejsce na studiach, stypendium czy pracę zawodową w Niemczech.

Close-up view of young businesswoman working on his plan writing the idea on notebook with digital tablet.

Jacy specjaliści są najbardziej pożądani na rynku pracy?

Co dla niektórych może się wydawać zaskakującym, niemieckiej gospodarce stale brakuje specjalistów, a zmiany demograficzne jeszcze ten problem zaostrzą. W Niemczech jest bardzo dużo wolnych miejsc pracy, dlatego wykwalifikowani pracownicy są wręcz zapraszani do pobytu. Nie chodzi tylko o osoby z uznawanym dyplomem akademickim, tak samo pożądani są pracownicy z ukończonym kształceniem zawodowym, którzy dobrze znają się na swoim fachu. Kto wie, może to właśnie na Ciebie drogi czytelniku czekają potencjalni pracodawcy?

Zacznijmy od tego jakie zawody są najbardziej potrzebne na niemieckim rynku pracy. Nie oznacza to oczywiście, że wykonawcy innych profesji nie mają po co tam jechać. Wręcz przeciwnie, pracodawcy nie ograniczają się jedynie do zawodów deficytowych, ale jeżeli jesteś zainteresowany i masz kwalifikacje, aby pracować w branżach poniżej wymienionych, to jest to dodatkowy atut.

  • Lekarze oraz pielęgniarki – W obu tych powiązanych ze sobą zawodach brakuje wykwalifikowanego personelu. Na terenach wiejskich brakuje gabinetów lekarskich, a w wielu szpitalach nawet samych lekarzy i pielęgniarek. Podobnie w domach starców i innych placówkach opieki społecznej, braki widać gołym okiem, stąd tyle ofert opieki nad starszymi ludźmi.
  • Inżynierzy – w kraju tak wysoce uprzemysłowionym jak Niemcy, perspektywy zarobkowe i zawodowe dla inżynierów stoją na bardzo wysokim poziomie. Przedsiębiorstwa stale poszukują specjalistów z branży budowlanej, elektrotechnicznej i mechanicznej.
  • Informatycy – podobnie jak w każdym kraju, obecnie zapotrzebowanie na informatyków jest ogromne. Postępująca cyfryzacja temu sprzyja, a zarobki w branży informatycznej potrafią być naprawdę wysokie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *