Praca w nieruchomościach – jak przygotować się do zawodu?

Digital Image by Sean Locke Digital Planet Design www.digitalplanetdesign.com

Łatwo nawiązujesz kontakt z ludźmi, szybko wzbudzasz ich zaufanie i odgadujesz gusta oraz potrzeby? Zależy Ci, by w pracy móc wykazać się własną inicjatywą, a nawet samodzielnie ustawiać sobie grafik? Jesteś ambitna / ambitny i chciałabyś / chciałbyś zarabiać proporcjonalnie do osiągniętych wyników? W takim razie zastanów się nad karierą w branży nieruchomości. Przedstawiamy warunki, które są konieczne, by odnieść sukces w zawodzie agenta oraz sposoby, jak zdobyć odpowiednie kwalifikacje.

1. Zostań profesjonalistą

Stawiając pierwsze kroki w zawodzie agenta musisz zdawać sobie sprawę, że Twoim głównym atutem będzie rozległa wiedza w dziedzinie nieruchomości. Obecnie osoby, które jedynie kojarzą ludzi z lokalami nie odpowiadają potrzebom współczesnych klientów, a więc tym samym szybko wypadają z rynku. Takie dopasowanie bowiem z powodzeniem przeprowadzi za agenta Internet, tym samym pomijając jego rolę, a więc i… prowizję.

Jako, że do wykonywania zawodu pośrednika nie jest już potrzebna licencja państwowa, liczba poszukujących pracy w branży się zwiększyła. Po kryzysie zmniejszyła się za to liczba kupujących, dlatego coraz więcej agentów przypada na coraz mniej ofert. Specjaliści przewidują, że w takich realiach przetrwają jedynie najlepsi, czyli ci którzy będą łączyć umiejętność kojarzenia sprzedających z kupującymi z takimi cennymi kwalifikacjami jak zarządzanie majątkiem klienta, wycena majątku oraz doradztwo. Ważne jest, by specjalista w tej branży łączył nowoczesne umiejętności marketingowe z fachową wiedzą.

2. Postaraj się o licencję

Co ciekawe, specjaliści w branży nieruchomości są podzieleni, jeśli chodzi o opinie na temat ukończenia studiów z zakresu pośrednictwa. Często polecają najpierw sprawdzić się w zawodzie i dopiero wtedy dokształcić się podczas studiów podyplomowych. Taka edukacja jest jednak kosztowna, dlatego warto się zastanowić, czy jesteś pewna/y obrania tej właśnie ścieżki kariery zanim zainwestujesz pieniądze w uzupełnienie wykształcenia.

W innej kwestii panuje jednak wyjątkowa zgodność. Mimo, że licencja państwowa nie jest już potrzebna, zaleca się poświadczenie swoich kwalifikacji dobrowolną licencją wydawaną między innymi przez Federację Porozumienia Polskiego Rynku Nieruchomości. Dzięki niej staniesz się dla klientów bardziej wiarygodna/-y. Aby otrzymać licencję F PPRN należy odbyć odpowiedni kurs i zdać kończący go egzamin. Wydanie dokumentu nie jest dożywotnie – co roku, aby utrzymać licencję konieczne jest poświęcenie 16 godzin na kształcenie ustawiczne oraz przestrzeganie dekalogu rynku nieruchomości: 1. Promowanie możliwości korzystania z nieruchomości i zwiększanie jej dostępności; 2. Upowszechnianie własności; 3. Rozwój wolnego rynku; 4. Rozwój przedsiębiorczości; 5. Przestrzeganie prawa; 6. Podnoszenie jakości usług; 7. Ochrona interesów klienta; 8. Przestrzeganie etyki zawodowej; 9. Staranne i profesjonalne wykonywanie czynności zawodowych; 10. Dobre praktyki.

3. Mentalność pośrednika

Wykształcenie, licencje, szkolenia, praktyki… To wszystko jest niezwykle ważne. Nie zapominajmy jednak o umiejętnościach miękkich. To właśnie one często świadczą o sukcesie pośrednika. W pierwszych miesiącach pracy konieczna będzie odporność na niepowodzenia. Niestety, na rynku jest wielu pośredników z ugruntowaną pozycją, dlatego pierwsze kroki mogą okazać się trudne. Początki będą wyglądały w ten sposób, że to Ty będziesz dzwonić do sprzedających. Jeżeli jednak zdobędziesz zaufanie klientów, przy kolejnych transakcjach to Ty możesz otrzymywać telefony, a także dysponować ofertami na wyłączność. Aby jednak wyrobić sobie taką pozycję musisz być pełen zapału i entuzjazmu do pracy.

Zastanów się nad swoimi zdolnościami interpersonalnymi. Czy nie jesteś nieśmiała/-y? Czy ludzie liczą się z Twoim zdaniem? Czy nie onieśmielasz ludzi? Czy nie stresują Cię rozmowy telefoniczne oraz spotkania z obcymi ludźmi? Czy lubisz pracę pełną nowych wyzwań, w której z godziny na godzinę wiele może się zmienić? Bądź ze sobą szczera/y. Od tych odpowiedzi zależy, czy nadajesz się na agenta nieruchomości. Życzymy Ci odwagi, łatwości nawiązywania kontaktów i satysfakcjonującej, pełnej sukcesów pracy w branży nieruchomości.

Powodzenia i wielu finalizacji sprzedaży!

Monika Nowak – pracownik działu HR w firmie Allcon Osiedla http://www.allcon.pl/mieszkania/apartamenty/, pasjonująca się doskonaleniem zawodowym i coachingiem, zarówno w odniesieniu do pracowników firmy, jak i do siebie samej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *