Praca w Rosji – co mówią na ten temat specjaliści?

MOSCOW - JULY 13: Tourists visiting the Red Square on july 13, 2013 in Moscow, Russia. The Red Square and the Kremlin are the main attractions in Moscow.

Czasy, gdy poszukując pracy należało skupić się wyłącznie na krajowym podwórku minęło dawno. Ogromne możliwości otwierają przed nami teraz międzynarodowe rynki. Nie trzeba jednak poszukiwać zatrudnienia na zachodzie, ponieważ dobre perspektywy ma dla nas wschód, a konkretnie – Rosja.

Błędny wizerunek Rosji

W polskim środowisku od lat pokutuje błędne przekonanie na temat kraju ze stolicą w Moskwie. Rosję przedstawia się jako szary kraj, bez życiowych perspektyw i z wieloma bezrobotnymi. Obraz ten jest zakłamany i ma niewiele wspólnego z rzeczywistością. Według danych TradingEconomics.com (styczeń 2016 rok) stopa bezrobocia wynosi 5,8% i od kilku miesięcy utrzymuje się na zbliżonym poziomie. Ponad 70 milionów Rosjan stanowi populację osób aktywnych zawodowo. Największą ilość stanowisk pracy oferuje sektor rodzimy, który zatrudnia ok. 57% tejże populacji.
Dla przykładu, według tego samego serwisu stopa bezrobocia w Polsce na początku 2016 roku wynosiła 10,3%, czyli o prawie pięć punktów procentowych więcej.

Na kogo czeka rynek pracy?

Dla osób, które znają język rosyjski przynajmniej na poziomie komunikatywnym problemów ze znalezieniem zatrudnienia nie będzie. Oczywiście im lepsza znajomość, tym większa szansa na lepszą posadę i wyższe zarobki. Wśród ofert pracy dostępnych na popularnych stronach internetowych można znaleźć różnorodne propozycje. Najczęściej pojawiają się ogłoszenia dla pracowników fizycznych. Mowa tutaj przede wszystkim o elektrykach, tynkarzach, czy pracownikach ogólnobudowlanych. W Rosji docenia się również osoby wysoko wykwalifikowane. Artur Ragan z Work Express wylicza, że problemu ze znalezieniem zatrudnienia nie będą miały osoby wysoko wykwalifikowane, czyli inżynierzy, czy specjaliści z branży IT. Rynek wciąż cierpi na ich deficyt, dlatego z chęcią wypatruje obcokrajowców. Irina Pronina z Money.pl do tej grupy dodaje również menedżerów i specjalistów w poszczególnych branżach. Wszystko to ze względu na prężnie rozwijające się rosyjskie firmy z zagranicznym kapitałem, które potrzebują swoich przedstawicieli za granicą.

Co z zarobkami?

Średnie statystyczne wynagrodzenie wynosi 32990 rubli na miesiąc, czyli w przeliczeniu ok. 1827 złotych. Należy pamiętać jednak o podatku. Tutaj znaczenie ma bycie rezydentem podatkowym Rosji. Status ten uzyskuje obcokrajowiec, który przebywa na terenie Rosji ponad 183 dni kalendarzowe w okresie dwunastu następujących po sobie miesięcy. Wówczas podatek płaci się zarówno od dochodów uzyskanych w Rosji, jaki i poza jej obszarem. Dla takich osób stawka podatku dochodowego od osób fizycznych (tzw. NDFL) wynosi 13%. W razie braku posiadania takiego statusu należy zapłacić podatek dochodowy tylko od dochodów uzyskanych na terytorium Rosji.

Perspektywy zawodowe

Rosjanie cenią sobie rzetelnych i lojalnych pracowników, dlatego też stosowane są systemy motywacyjne. Oferowane są premie za realizacje określonych zadań oraz premie uznaniowe za szczególne osiągnięcia. Pracownicy otrzymujący drugie z wymienionych gratyfikacji bardzo często nagradzani są również awansami w hierarchii przedsiębiorstwa.

Dowodów na prężnie rozwijający się rynek pracy w Rosji i zapotrzebowanie na nowych pracowników jest wiele. W związku z tym warto zastanowić się nad tym niesprawiedliwie ocenianym krajem pod względem szukania nowego lub zmiany obecnego zatrudnienia. Może to właśnie tutaj spełnisz się zawodowo?

Źródło: alfabet rosyjski – http://rosyjski.pro

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *