Czy kursy językowe będą droższe? Co z podatkiem VAT?

tax

Dotąd kursy językowe zwolnione były z podatku od towarów i usług. Może się jednak okazać, że wraz z wejściem w życie nowej ustawy o VAT nauka języków obcych będzie opodatkowana. Tak zakłada obecna wersja projektu nowej ustawy autorstwa polityków Prawa i Sprawiedliwości.

Rosnące obawy właścicieli szkół językowych

W projekcie nowej ustawy o VAT brak jest zapisu, zwalniającego szkoły językowe z płacenia podatku od towarów i usług, jak to było do tej pory. Nie dziwi więc fakt, że właściciele placówek, w których prowadzone są kursy językowe obawiają się tego, co może się stać. 23-procentowy podatek może wpłynąć bowiem bardzo negatywnie na koszty kształcenia językowego. Pojawia się pytanie, kto za te zmiany zapłaci.

Droższe kursy a poziom znajomości języków obcych

Wielu właścicieli prywatnych szkół językowych prowadzi swoją działalność w taki sposób, że nie czerpią oni z tego dużych zysków. Nie są więc również w stanie zapłacić podatku od towarów i usług, gdyby taki zaczął ich obowiązywać. Z tego z kolei wynika, że musieliby je ponieść, przynajmniej częściowo, sami kursanci lub ich rodzice. Sporo dzieci uczy się w takich placówkach, jednak może się to zmienić pod wpływem nowej ustawy. Z badań wynika, że obecnie ponad milion podopiecznych szkół językowych to właśnie dzieci i młodzież. Poza tym uczy się w nich trzysta tysięcy dorosłych. Dzieje się tak z tego względu, że nauka w szkołach publicznych okazuje się niewystarczająca. Co się jednak stanie, kiedy kursy językowe znacznie podrożeją? Nie ma wątpliwości, że również rodziców może nie być stać na poniesienie o dwadzieścia trzy procent większych kosztów nauki języka obcego niż dotychczas.

Czy pozbawienie szkół językowych ulgi podatkowej z tytułu towarów i usług nie grozi zatem tym, że społeczeństwo będzie te języki mniej znało? Czy nie należy się spodziewać, że poziom kompetencji językowych znacznie zmaleje, a wiele prywatnych szkół językowych zamknie swoją działalność? Oczywiście, nie są to obawy bezpodstawne i należy być czujnym. Ostateczna decyzja jeszcze jednak nie zapadła.

Perspektywy utrzymania ulgi podatkowej

Jak zapewniają politycy PiS, obecny kształt ustawy nie jest jeszcze tym ostatecznym i wiążącym. Co za tym idzie, zapis dotyczący zerowej stawki, jaką dotąd miała nauka języków obcych, może się jeszcze pojawić. Zainteresowane środowiska nie kryją jednak zaniepokojenia. Projekt nie trafił jednak jeszcze do Sejmu, więc mogą się pojawić w nim stosowne poprawki.

Byłoby to wskazane, ponieważ w przeciwnym razie szkoły w mniejszych miejscowościach mogą mieć duży problem z utrzymaniem się. Poza tym pojawia się ryzyko, że rozrośnie się szara strefa nauczania języków. To zaś nie byłoby nikomu na rękę. Należy wziąć także pod uwagę fakt, że w przypadku niemożności płacenia za dodatkową edukację językową, wiele dzieci i dorosłych pozna języki obce w niedostatecznym stopniu. Często bowiem szkoły publiczne nie są w stanie sprostać oczekiwaniom pod tym kątem. To ważna kwestia, którą trzeba poruszać. Kompetencje językowe to bowiem jedne z najważniejszych obecnie umiejętności poszukiwanych na rynku pracy.

Źródło: www.multikurs.pl/kursy-jezykowe/jezyk-niemiecki/niemiecki-superpakiet-3-kursow-online

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *