Instruktor strzelectwa sportowego – nauka zawodu, zarobki, perspektywy

Steve Caballero, a security guard trainer, firearms instructor and private investigator, poses for at portrait at the Sacramento Gun Club, where he often conducts classes, August 27, 2015.

Jeżeli poszukujesz pracy wymagającej pewnej sprawności fizycznej oraz umiejętności przekazywania wiedzy, która dodatkowo stale zyskuje na popularności, powinieneś zainteresować się zawodem instruktora strzelectwa sportowego. Musisz jednak wyróżniać się stalowymi nerwami, opanowaniem, a także odpornością na hałas.

Jak wygląda przygotowanie do zawodu?

Przeglądając ogłoszenia pracy z pewnością zauważymy, że większość z nich zawiera wzmiankę o wymaganym, co najmniej dwuletnim doświadczeniu na podobnym stanowisku. W przypadku instruktora strzelectwa sportowego konieczne jest odbycie kursu.

Szkolenia odbywają się na terenie całej Polski. Ich warunkiem jest ukończenie szkoły średniej, zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do wykonywania tego zawodu oraz informacja o niekaralności. Średnia opłata za takie szkolenie wynosi 2000 zł.

Kursy trwają zwykle około 200 godzin i są rozłożone na kilka zjazdów, najczęściej odbywających się w weekendy. Średnio 40 % całego szkolenia przeznacza się na część ogólną, a pozostały czas poświęcony jest etapowi specjalistycznemu. W trakcie całego treningu wykładowcy prowadzą zajęcia m.in. na temat historii strzelectwa, rodzajów broni palnych i amunicji, przygotowania taktycznego i psychicznego, odpowiedzialnego posługiwania się sprzętem czy celnego strzelania. Organizowane są również pojedyncze szkolenia medyczne, a także praktyki instruktorskie, które mają na celu sprawdzenie nabytych umiejętności.

Po ukończeniu całego kursu, jego uczestnicy otrzymują tytuł instruktora strzelectwa sportowego, potwierdzony zaświadczeniami oraz legitymacją uprawniającą do wykonywania tego zawodu.

Jak przedstawiają się zarobki?

Ich wysokość uzależniona jest od miejsca wykonywania zawodu. Najwięcej zarobią oczywiście instruktorzy pracujący w największych miastach.

Przyjmuje się, że średnia godzinowa stawka wynosi tutaj 15 zł. Uwzględniając pracę na pełen etat wynika, że miesięczne wynagrodzenie instruktora strzelectwa sportowego można oszacować na ponad 2500 zł. W takim przypadku pieniądze zainwestowane w kurs kwalifikacyjny szybko się zwrócą.

Jakie perspektywy dotyczą tego zawodu?

Coraz więcej Polaków boi się o swoje bezpieczeństwo, dlatego zapisują się na różnego rodzaju kursy. Najczęściej wybieranymi są te z zakresu samoobrony, uwzględniające głównie sztuki walki, jednak zauważalne jest także zwiększone zainteresowanie zajęciami odbywającymi się na strzelnicach. Wynika z tego, że instruktorzy strzelectwa sportowego zupełnie nie muszą martwić się o spadek zainteresowania oferowanymi przez siebie usługami.

Warto mieć na uwadze, że przedstawiciele tego zawodu coraz częściej pracują nie tylko w profesjonalnych strzelnicach, ale również w klubach sportowych, podczas kolonii i obozów, a nawet na planach filmowych, gdzie udzielają profesjonalnych porad, zwłaszcza aktorom grającym w produkcjach sensacyjnych i kryminalnych.

Instruktorzy strzelectwa sportowego organizują również grupowe zajęcia, np. dla zespołu pracowników jednej firmy. Udzielając im odpowiednich rabatów, zwiększają grono swoich klientów.

Artykuł powstał przy współpracy z portalem, na którym dowiesz się między innymi jaka obecnie jest najlepsza wiatrówka na rynku używana podczas sportów strzeleckich.

1 Komentarz

  1. Kaczor pisze:

    Jak komuś naprawdę zależy na karierze to w dzisiejszych czasach bez managera sportowego się nie osiągnie niczego większego. Nawet pracując 24/h nad sobą. Manager po prostu ma wtyki tu i tam. Ma większe możliwości. Wiem, bo kumpel bokser korzysta z usług tego gościa http://www.tomaszjakubowski.pl i przez 3 lata osiągnął więcej niż ja za 15 lat pracy 🙂 Sport sportem a kariera karierą.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *