Nowoczesne oszczędzanie – nasz poradnik

skarbonka

Konto osobiste daje nie tylko możliwość szybkiego otwarcia lokaty czy rachunku oszczędnościowego. Coraz częściej z pomocą banku możemy lepiej gospodarować domowym budżetem. W jaki sposób?

Kontrola własnego portfela

Na wstępie należy zaznaczyć, iż narzędzia do kontroli własnych finansów dostarczają nie tylko banki – coraz bardziej popularne stają się różne aplikacje na telefon służące oszczędzaniu (np. dostępne w Appstore MoneyZoom, iWydatki, czy Wydawaj z głową!).

W zależności od celu, aplikacja może pomóc przeanalizować na co wydaje się pieniądze, zorganizować listę zakupów, znaleźć okazje cenowe itp.

Podobne narzędzie można spotkać przykładowo na koncie Direct w ING – to finansometr. Korzystając z niego, w bankowości ING online, klient otrzymuje bezpłatny dostęp między innymi do:

  • zestawienia wydatków – ze szczegółowym uwzględnieniem kategorii;
  • porównania wydatków w różnych, wybranych okresach czasu;
  • zestawień wydatki-przychody.

Osobom, którym pieniądze “przeciekają przez palce“, z pewnością takie narzędzie się przyda. Nauka w szkole odnośnie zarządzania pieniędzmi jest szczątkowa, przez co sporo osób ma problemy z racjonalnym wydatkowaniem. Skorzystanie z takiego narzędzia w banku lub zainstalowanie aplikacji pozwoli zyskać kontrolę, a przynajmniej wiedzę co się dzieje z domowymi finansami.

Automatyczne oszczędzanie

Często problem z oszczędzaniem polega na tym iż nie ma tak naprawdę z czego odłożyć (lub jesteśmy zbyt leniwi aby regularnie odkładać). W tej sytuacji bank również może podać pomocną dłoń w postaci usługi automatycznego oszczędzania.

Po jej uruchomieniu, wybrany przez nas rodzaj wydatków (np. przelewy kartą, przelewy internetowe), jest powiększany zgodnie z ustalona regułą i ta nadwyżka jest przelewana na specjalny, oprocentowany rachunek. Do wyboru jest zazwyczaj zaokrąglenie kwoty (np. do 5 złotych) lub powiększenie o wybrany procent (np. 5%).

Działanie tego mechanizmu ma wiele wspólnego z przysłowiem “grosz do grosza…”, bowiem odkładane kwoty są raczej niewielkie (mało odczuwalne dla naszego stanu konta), jednak są odkładane często i systematycznie, co sprawia że oszczędności mogą być naprawdę wymierne.

Obecnie taka funkcjonalność jest dostępna w kilku bankach (Ing, Credit Agricole, mBank; nazwy nieco różnią się między sobą, jednak niemal zawsze w nazwie tej funkcji występuje słówko saver).

Artykuł opracowany przez serwis publikujący rankingi kont – kontomania.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *