Praca, woda, wiatr – czyli co dają nam patenty żeglarskie i jak je zdobyć?

yachting_mini

Poszukując swojego miejsca w życiu często zamykamy się w pewnych schematach i patrzymy jedynie na utarte ścieżki. Boimy się sięgnąć po coś innego, po coś więcej, po coś bardziej. Warto jednak przełamać pewne granice i dać się ponieść marzeniom, być może nawet takim z dzieciństwa.

Dla wszystkich, którzy nie boją się wody, wiatru, słońca i nietypowych warunków pracy – praca na żaglach, pod żaglami, z żaglami to super opcja, a nawet najlepsza alternatywa. Jednak, by cieszyć się tym wszystkim w legalny sposób w pierwszej kolejności trzeba postarać się o patent żeglarski. W dzisiejszym artykule skupimy się właśnie na tym pachnący wiatrem i swobodą temacie.

Czym właściwie jest ten patent przyznawany żeglarzom?

Mamy tutaj do czynienia z niczym innym jak właśnie państwowym dokumentem. To takie swoiste ‘must have’ każdego pasjonata żeglowania bez względu na to, czy robi to tylko hobbystycznie czy też żeglowanie jest jego sposobem na życie. Bez tego dokumentu po prostu nikt nie ma prawa samodzielnie pływać czy nawet wypożyczyć jachtu, łodzi. Masz patent żeglarski? To znaczy, że masz wiedzę związaną z tym, co na łajbie najważniejsze: bezpieczeństwo na wodzie, meteorologia, jak i samo żeglarstwo właśnie nie są Ci obce.
Jednak warto wiedzieć, że nie każdy żeglarz to taki sam żeglarz, bowiem każdy może posiadać inny stopień żeglarski. Możemy w tym kontekście: kapitana jachtowego, jachtowego sternika morskiego i ten najniższy, najbardziej przystępny stopień: żeglarza jachtowego. Zależy Ci na stopniu pierwszym bądź drugim? Musisz przejść przez odpowiednie egzaminy, natomiast tytuł kapitana jachtowego zdobywa się już wraz ze stażem.

A jakie dokładnie uprawnienia pozyskujemy po zdobyciu patentów na poszczególnych szczeblach?

Jeśli chodzi o żeglarza jachtowego to wraz z otrzymaniem dokumentu zyskujesz prawo do prowadzenia jachtów żaglowych. Możesz nimi sterować bez ograniczeń w zakresie wód śródlądowych, natomiast jeśli chodzi o morskie wody wewnętrzne to wtedy i tylko wtedy gdy długość kadłuba nie przekracza 12 m. Jeśli chodzi o pozostałe wody morskie musisz się poruszać nie dalej niż 2 mile morskie od brzegu i to za dania.

Nieco szersze natomiast są już uprawnienia należące do jachtowego sternika morskiego. Podobnie jak na pierwszym stopniu patentów i tutaj możesz bez ograniczeń poruszać się jachtem żaglowym po wodach śródlądowych natomiast jeśli chodzi o wody morskie to masz prawo do prowadzenia kadłuba posiadającego kadłub o maksymalnie 18 m długości.

Masz staż przyznający Ci tytuł kapitana jachtowego?

Masz przywilej swobodnego prowadzenia po zarówno wodach śródlądowych, jak i morskich wszelkich jachtów żaglowych. Dla osób, które na ten moment nie mają możliwości bądź chęci starania się o patent również mamy dobrą wiadomość – jeśli mowa o jachcie żaglowym do 7,5 m długości tutaj nie trzeba mieć żadnego typu uprawnień żeglarskich.

Oczywiście warto też wspomnieć na temat kosztów takiej przyjemności. Miła niespodzianka jest taka, że nie są one zbytnio wygórowane. Egzamin na stopień żeglarza jachtowego to koszt 250zł, natomiast jeśli ktoś chce zabrać się za egzamin na stopień sternika jachtowego musi już zapłacić nieco więcej, bo 350 zł. Samo wystawienie patentu to kwota 50 zł.

Artykuł powstał przy współpracy z serwisem organizującym spływy rzeczne po rzecze Krutynia. Więcej o ofercie na stronie www.splywy.pl/krutynia/

 

Zobacz także:

Polecamy:
Dezynfekcja i uzdatnianie wody z firmą Probiko Aqua

1 Komentarz

  1. Kotar pisze:

    Uwielbiam Yachty i wszystko co związane jest z morzami, jeziorami, rzekami. Pamiętam pierwsze chwile jak zrobiłem kurs sternika w Międzybrodziu Żywieckim kilkanaście lat temu. Ehh, stare dobre czasy. Polecam każdemu tego typu hobby. Ja obecnie korzystam z większych łodzi po przez https://czarteruj.com/ ale można też pożyczyć fajny sprzęt na miejscu no ale cena wyższa i terminy niepewne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *