Proces palenia, a niesamowity smak i aromat kawy

Bez wątpienia można stwierdzić, że niezwykle aromatyczny zapach świeżo zaparzonej kawy należy do jednego z najbardziej rozpoznawalnych na świecie. Któż bowiem z nas nie lubi delektować się wyjątkowym smakiem kawy o poranku, która to dodaje sił i energii do działania na cały dzień. Dziś każda palarnia kawy oferuje różnorodne mieszanki, kaw palonych w odpowiednich warunkach. Do wyboru każdego klienta są nie tylko tradycyjne kawy, lecz także te o czekoladowym, kwiatowym czy korzennym posmaku.

Palarnia kawy, a smak i aromat

Intensywny aromat oraz smak poszczególnych gatunków kaw jest uzyskiwany zawsze dopiero w czasie jej wypalenia. Palenie to proces dzięki któremu nawet niezbyt smaczna oraz niearomatyczna kawa, która to zazwyczaj dociera do poszczególnych palarni w jutowych workach, sprawia, że pod wpływem odpowiednio wysokiej temperatury staje się ona niezwykle aromatycznym oraz pysznym napojem.

Podczas procesu palenia kawy zmieniają się nie tylko jej właściwości smakowe, lecz także barwa surowego ziarna, który to pierwotnie jest zielony. Ponadto używka ta zmniejsza swój ciężar przy równoczesnym wzroście dotychczasowej objętości.

Etapy palenia kawy

Stolik Kawowy Spin Sheesham RetroWyróżnia się trzy etapy paleni kawy, w wyniku których uzyskiwana jest kawa: jasno, średnio oraz ciemno palona. Jasne palenie kawy odbywa się zawsze w temperaturze 200 stopni C. Na tym etapie palenia używka przyjmuje zazwyczaj cynamonowy kolor, a ziarna są matowe i nie mają połysku. Z kolei w smaku takiej kawy nie jest mocno wyczuwalna goryczka, a smak jest nieco korzenny. Ponadto kawa taka zachowuje w pełni naturalną kwasowość.

Średnie palenie kawy ma miejsce wówczas, gdy jej ziarna są wypalane są temperaturze 210 stopni C. Tego typu wypalanie sprawia, że ziarenka stają się brązowe i posiadają dość zrównoważony smak. Otóż po zaparzeniu można wyczuć lekką goryczkę i jednocześnie orzeźwiający, nieco kwaskowaty smak.

Palenie ciemne wykonywane jest w temperaturze powyżej 225 stopni C. Nadaje ono kawie mocno intensywny smak, w którym to wyczuwalna jest charakterystyczna goryczka oraz posmak karmelu. Tego typu kawa nie jest kwaskowata. Z kolei jej ziarenka są mocno połyskujące oraz tłuste, co jest wynikiem wydzielania się podczas palenia olejków.

Trudno jednoznacznie ocenić, który proces palenia kawy jest najdoskonalszy. Zazwyczaj bywa tak, że im jest krótszy czas parzenia kawy, tym ciemniejsze ziarna powinno się wybierać. I tak na przykład dla smakoszy włoskiego espresso parzonego w ekspresie ciśnieniowym polecane są przede wszystkim mocno palone ziarenka kawy. Z kolei do tradycyjnej kawiarki doskonale nadają się średnio palone ziarna kawy.

Polskie palarnie kawy – doświadczenie i profesjonalizm

Co prawda najbardziej popularne są włoskie kawy, ale w ostatnim czasie polski rynek bardzo ambitnie odpowiada na kawową rewolucję. Otóż wciąż on rozkwita i z roku na rok w naszym kraju powstaje coraz więcej specjalistycznych palarni kawy. Dzięki temu dziś polskie palarnie kawy są znane i coraz bardziej cenione na międzynarodowym rynku. W dużej mierze dzieje się tak dzięki licznym sukcesom odnoszonym przez polskich baristów na kawowych Mistrzostwach Świata.

Produkcja w naszych rodzimych palarniach kawy jest coraz częściej wykonywana ze świeżego, czystego oraz wysokiej jakości surowca. Poszczególne gatunki kaw są wypalane starannie oraz powoli w odpowiedniej temperaturze, dzięki czemu uzyskują one bardzo przyjemny oraz intensywny aromat. Kawy oferowane przez wiele polskich palarni cieszą się dużym zainteresowaniem zarówno wśród miłośników kawy espresso, jak i smakoszy stawiających na alternatywne metody parzenia kawy. Trud, pasja oraz doświadczenie wkładane przez polskich producentów kawy owocuje wieloma interesującymi propozycjami, w których to można odnaleźć mnóstwo ciekawych smaków i aromatów.

Więcej: https://www.kawepale.pl/pl/

Przeczytaj również:
Jak wybrać kawę ziarnistą?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *