Ranking Fivb: historia, faworyci, algorytmy

Ranking Fivb jest oficjalnym, przygotowywanym przez Międzynarodową Federację Piłki Siatkowej, zestawieniem najlepszych reprezentacji siatkarskich na świecie. Sam ranking dzieli się na cztery osobne hierarchie, które obejmują różne rodzaje drużyn narodowych. Do najbardziej prestiżowego zestawienia zalicza się ranking seniorów w siatkówce męskiej. System punktowy, przeznaczony do ustalania pozycji zespołów, premiuje zespoły wygrywające najistotniejsze mecze międzynarodowe uznawane przez FIVB. O tym, dlaczego zmieniono metodę liczenia punktów oraz kto jest niepodważalnym hegemonem zestawienia – dowiesz się z niniejszego artykułu.

Historyczne zmiany rankingowe

W 2019 roku Federacja zmieniła zasady dotyczące przyznawania punktów w rankingu. Korekty weszły w życie od lutego 2020 roku. Według nowych zasad, w ustalaniu zestawienia, będzie miał znaczenie każdy rozgrywany set. Zmieniono także grupę rozgrywek, istotnych z punktu widzenia aktualizacji rankingu. Dziś uwzględniane są wszystkie oficjalne rozgrywki FIVB, włącznie z kwalifikacjami do turniejów głównych. Opracowany algorytm przewiduje, jakim wynikiem może zakończyć się mecz. Rezultat jest następnie weryfikowany z rzeczywistym wynikiem (3:0, 3:2, 3:1, 1:3, 2:3, 0:3) i na tej podstawie przyznawane są punkty do rankingu. Jeśli drużyna narodowa zagra poniżej oczekiwań – będzie oznaczało to odjęcie punktów, a jeżeli wygra z innym, faworyzowanym zespołem, jej notowania znacznie wzrosną. W przypadku uzyskania wyniku meczu podobnego do oczekiwanego, wahania punktowe w rankingu są nieznaczne.

Ranking Fivb. Jakie rozgrywki mają znaczenie?

Oficjalne mecze reprezentacji narodowych klasyfikowane mogą być na podstawie obliczeń międzykontynentalnych i kontynentalnych. Mecz pomiędzy krajami znajdującymi się na dwóch różnych kontynentach (zespołów, które należą do dwóch odrębnych federacji), zostanie obliczony według rankingu światowego. Do tego typu rozgrywek międzykontynentalnych zalicza się m.in.: finał Igrzysk Olimpijskich, Mistrzostw Świata FIVB, Puchar Świata FIVB, Ligę Narodów i Challenger Cup, międzykontynentalne turnieje kwalifikacyjne, niektóre Puchary Kontynentalne oraz pomniejsze imprezy międzynarodowe, które są uznawane przez FIVB. W przypadku turniejów kontynentalnych, punkty rankingowe obliczane są wg zasad klasyfikacji światowej i kontynentalnej. Wśród zmagań kontynentalnych można wyróżnić: kontynentalne turnieje kwalifikacyjne do oficjalnych imprez mistrzowskich i do Igrzysk Olimpijskich, mistrzostwa kontynentalne, czy inne wybrane przez FIVB turnieje, imprezy i puchary. więcej na ten temat oraz aktualne rankingi dostepne są pod adresem: https://rankingi-sportowe.pl/ranking-fivb/

Brazylia bezsprzecznym hegemonem

Nieprzerwanie, od 2006 roku, reprezentacją narodową liderującą w rankingu Fivb jest Brazylia. Przez 15 lat nie znalazła się żadna inna drużyna, która mogłaby zepchnąć brazylijskich siatkarzy na niższą pozycję. Tuż za południowoamerykańskim krajem znajduje się Polska, a następnie: Stany Zjednoczone, Rosja, Argentyna, Francja i Włochy. Ze względu na ograniczenia pandemiczne, większość imprez międzynarodowych z 2020 roku zostało odwołanych. Spowodowało to jedynie nieznaczne, wręcz kosmetyczne zmiany na wybranych pozycjach w zestawieniu.

Przyznawanie punktów oparte na pracy algorytmu

Prezes FIVB, Brazylijczyk Ary Graça, niezwykle żywiołowo odnosi się do korekt, które usprawniły proces przyznawania punktów rankingowych drużynom narodowym. Według niego: “to naprawdę ekscytujące osiągnięcie dla siatkówki, ponieważ ta nowa metoda oznacza, że liczy się każdy set”. Nowy system przyjmuje podejście oparte na punktach, z uwzględnieniem wyników, osiągnięć i siły przeciwnika, zatem bierze pod uwagę znacznie więcej zmiennych, niż do tej pory. Jak ranking Fivb działa w praktyce?

Przykład obliczania punktów do rankingu

Przyjmijmy, że rozpatrywanym meczem jest konfrontacja zespołu Brazylii z reprezentacją Hiszpanii, a rozgrywki mają miejsce w ramach Mistrzostw Świata FIVB. Załóżmy, iż Brazylia zajmuje pierwsze miejsce w zestawieniu i posiada 415 punktów rankingowych. Reprezentacja Hiszpanii radzi sobie znacznie gorzej, gdyż z wynikiem 192 punktów zajmuje 14 miejsce. Zgodnie z otrzymanymi danymi, należy obliczyć: różnicę sił między drużynami, prawdopodobieństwo wyników oraz oczekiwany wynik dopasowania. Wszystkie rachunki wykonuje się na podstawie specjalnie przygotowanych wzorów matematycznych. Algorytm oblicza, który wynik jest najbardziej prawdopodobny: w przypadku jego zaistnienia, korekty punktowe będą nieznaczne. Jeśli Brazylia wygra 3:0, poprawi swoją punktację nieznacznie, gdyż o ok. 1,5 pkt. Jeśli z kolei wygra zespół hiszpański, zanotuje on wzrost o ok. 21 punktów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *