Czym są kryptowaluty?

Samo słowo “kryptowaluta” w wielu osobach budzi skrajne emocje. Dla jednych powstanie wirtualnych walut jest symbolem postępu i potwierdzeniem potęgi technologicznej współczesnego świata. Inni widzą w kryptowalutach szansę na szybki i łatwy zysk. Jeszcze inni opowiadają o zagrożeniach, które niesie za sobą zastąpienie walut tradycyjnych kryptowalutami. Czym tak naprawdę są kryptowaluty, jak zmieniają się ich kursy i czy powinniśmy się ich obawiać?

Czym są kryptowaluty?

Kryptowaluty są, w dużym uproszczeniu, odwzorowaniem pewnej wartości, która nie jest ani tradycyjnym pieniądzem, ani jego cyfrowym zapisem, a zupełnie nową, alternatywną formą środka płatniczego, który w żadnej sposób nie jest związany z pieniędzmi emitowanymi przez banki centralne.

Kryptowaluta jest wirtualną walutą, która działa w oparciu o technologię blockchain i która jest wirtualnym, pełnowartościowym środkiem płatniczym. Oznacza to, że kryptowaluty można wymieniać na inne waluty, również te tradycyjne i podobnie jak w przypadku tradycyjnych walut, kursy kryptowalut mogą ulegać spekulacjom, czyli założeniom na temat potencjalnego wzrostu lub spadku ich wartości.

Jak powstały kryptowaluty?

Choć kryptowaluty są stosunkowo nową rzeczą, podwaliny do ich uruchomienia powstały już w 1983 roku, kiedy to amerykański naukowiec David Chaum stworzył specjalny algorytm, pozwalający na numeryczne zabezpieczenie przesyłu danych i możliwość zmiany ich treści.

W roku 1998 doszło do bankructwa i upadku firmy Davida Chauma. Dlaczego? Otóż, w tamtejszym czasie wykorzystywanie kryptowalut uznano za niezgodne z prawem z racji tego, że wykraczały one poza przyjętą definicję transakcji finansowych. Gwoździem do trumny przedsięwzięcia Chauma był spór z Holenderskim Bankiem Centralnym, skóry zakończył się przegraną naukowca. Idea kryptowalut zamarła na 10 lat, aż w końcu została ożywiona przez trzech informatyków: Vladimira Oksmana, Neila Kinga oraz Charlesa Bry’a. Informatycy złożyli wniosek o opatentowanie rozwiązań, które powstały w odzwierciedleniu do dokonań Chauma.

Bitcoin i Etherum – najpotężniejsze kryptowaluty

Każda osoba, która jedynie powierzchownie zapoznała się z definicją kryptowalut, z pewnością skojarzy je z dwoma nazwami – Bitcoin i Etherum. Bictoin jest walutą, która właściwie od samego początku istnienia dominuje na rynku kryptowalut. Co ciekawe, twórca Bitcoina, który powstał w 2009 roku, przez cały czas ukrywa się pod pseudonimem Satoshi Nakamoto.

Z kolei Etherum jest kryptowalutą powstałą w roku 2015 i powszechnie uważa się ją za najpoważniejszego konkurenta Bitcoina. Etherum powstała z inicjatywy programisty Vitalika Buterina i została sfinansowana z pieniędzy grupy sponsorów, która zawiązała się i zgromadziła kapitał rok wcześniej.

Jak zmieniają się kursy kryptowalut?

Kursy kryptowalut, tak samo jak kursy walut tradycyjnych, ulegają spekulacjom. Ich wartość może z dnia na dzień znacząco wzrosnąć lub spaść. Osoby, które zainwestowały w Bitcoina wiele lat temu, kiedy jeszcze kryptowaluty były całkowitą nowością, być może dziś mogą pochwalić się tytułem milionerów. Całkiem niedawno Bitcoin osiągnął najwyższy w historii kurs, który wynosił około 50 tysięcy dolarów, co w przeliczeniu na PLN daje ponad 180 tysięcy złotych. Aktualne kursy sprawdzimy na stronie: https://kursy-walut.info.pl/kursy-kryptowalut/

Niemniej jednak kilka dni temu pojawiły się informacje o krachu na rynku kryptowalut i o największym do tej pory spadku wartości Bitcoina z 58 tysięcy dolarów na 28 tysięcy. Rynek Bitcoina, który do tej pory wynosił 1,2 biliona dolarów, zmalał do 700 miliardów, co oznacza, że 500 miliardów w bardzo krótkim czasie po prostu “wyparowało”. Cała sytuacja doprowadziła do tego, że wielu inwestorów zaczęło zastanawiać, się czy nie jest to aby koniec kryptowalut. Inni postanowili cierpliwie czekać, bo jak powszechnie wiadomo, po upadku zawsze następuje odbicie. Czy tak będzie i tym razem? Tego, póki co, nie wie nikt.

Czy kryptowaluty to przyszłość systemu finansowego?

Jeszcze do niedawna wielu entuzjastów kryptowalut było zdania, że wirtualne waluty są przyszłością systemu finansowego. Kryptowaluty zyskały tak dużą popularność i uznanie, że nawet banki zaczęły interesować się ewentualną możliwością wprowadzenie nowego systemu finansowego opartego na kryptowalutach.

Tymczasem ostatnia sytuacja na rynku kryptowalut, którą śmiało można nazwać krachem, pokazuje, że kryptowaluty to w dalszym ciągu ryzykowna “zabawa”, a rynku wirtualnych walut z pewnością nie można nazwać stabilnym. W najtrudniejszej sytuacji są w pewnością wszyscy początkujący inwestorzy, którzy w kryptowalutach widzieli szansę na zarobienie swojego pierwszego miliona. Kto wie, może sytuacja jeszcze odmieni się na ich korzyść? Jedyne co możemy teraz zrobić to cierpliwie czekać i obserwować co się wydarzy.

Polecamy:
Rozliczenie PIT — Zeznanie o wysokości osiągniętego dochodu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *