Rodzaje papieru, które znajdziesz w sklepie papierniczym

W sklepach dostępnych jest wiele rodzajów papieru, które są przeznaczone do różnych celów. Sposób wykorzystania arkuszy różni się w zależności od ich grubości, gramatury, nasiąkliwości, barwy oraz wytrzymałości na rozrywanie i gniecenie. Niektóre znajdują zastosowania wyłącznie w biurach, inne są przeznaczone do tworzenia rysunków oraz scrapbookingu. Jakie rodzaje papieru są dostępne w sklepach z artykułami papierniczymi?

Rodzaje papieru a gramatura i klasa papieru

Papier dzieli się ze względu na gramaturę, wyróżniając bibułki, papiery, kartony, tektury oraz bibuły. Gramatura bibułki wynosi do 28 g/m2, papieru do 160 g/m2, kartonu do 315 g/m2 tektury powyżej 315 g/m2, a bibuły od 65 do 250 g/m2. Im wyższa gramatura, tym trudniejsze jest zginanie i rozrywanie arkuszy dostępnych w sklepie papierniczym. Klasa papieru jest oznaczeniem, które wskazuje na trwałość materiału. Papier klasy I i II jest wykorzystywany do produkcji ważnych dokumentów i banknotów. Klasa III w całości wykonana z celulozy jest przeznaczona do tworzenia dokumentów do długotrwałego przechowywania i częstego użytkowania, a także do produkcji szkolnych zeszytów. Rodzaje papieru klasy IV cechują się podobną trwałością co klasa III, dlatego tworzy się z nich druki specjalne. Do drukowania książek wykorzystuje się arkusze klasy V i VI, natomiast klasa VII jest stosowana wyłącznie do drukowania gazet.

Rodzaje papieru rysunkowego

Sklep papierniczy proponuje kilka rodzajów papieru rysunkowego i przeznaczonego do malowania. Niektóre z nich są dostępne w arkuszach, inne w formie bloków i w rolkach. Bloki malarskie mają wysoką gramaturę (powyżej 200 g/m2), która zapewnia wysoką odporność na nasiąkanie. Bloki rysunkowe i szkicowniki mają niższą gramaturę, z reguły od 70 do 180 g/m2. Bloki kreatywne i do scrapbookingu są przeznaczone do wykonywania dekoracji i wielu innych prac artystycznych. W tej grupie znajdują się między innymi wycinanki i papiery kolorowe. Kalki i bloki milimetrowe są odstępne zwykle w arkuszach lub rolkach. Ich zastosowanie jest powszechne w kreślarstwie, pracach projektowych i dekoracyjnych. Papiery acid-free są natomiast przeznaczone do kaligrafii i malarstwa akwarelowego ze względu na brak optycznych wybielaczy, które zmieniają kolor nakładanej farby. Dzięki temu akwarele mają pożądane, intensywne barwy, a gotowy obraz prezentuje się efektowniej.

Papier offsetowy i kredowy

agregaty malarskiePapier offsetowy to kolejny popularny rodzaj papieru, który znajduje zastosowanie w tworzeniu różnych pism i dokumentów. Znajdzie się go w większości sklepów papierniczych. Papier offsetowy dobrze wchłania tusz i nadaje się do ponownego zadrukowania. Można również pisać na nim ręcznie. Jego powierzchnia jest matowa i chropowata, dlatego sklep papierniczy poleca arkusze offsetowe biurom i sekretariatom. Papier offsetowy jest odpowiedni do tworzenia certyfikatów, broszur, notesów, dokumentów firmowych itp. Można używać go w zwykłych, biurowych drukarkach.

Równie popularny jest papier kredowy, który powleka się cienką warstwą specjalnej mieszaniny pigmentu naturalnego i kleju. Jego powierzchnia jest gładka i przyjemna w dotyku, a wielokrotne walcowanie sprawia, że papier kredowy delikatnie połyskuje. Nadaje się wyłącznie do pojedynczego zadruku, a pisanie po nim jest dość trudne. Papier kredowy jest odpowiedni do tworzenia ulotek, plakatów, wizytówek, teczek ofertowych, katalogów i wielu innych firmowych akcydensów. Można wykorzystywać go zarówno w biurach, jak i w firmach poligraficznych oraz drukarniach.

1 Komentarz

  1. Adam pisze:

    Bardzo ciekawym rozwiązaniem do zastosowań domowych, które jednak przy odrobinie pomysłowości przyniesie ciekawe rezultaty mogą być kolorowe papiery ksero. Kolorowy papier do drukarki i nie tylko do drukarki (bo idealny także do wycinanek, origami i innych prac) dostępny jest tak w lokalnych sklepach jak i wysyłkowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *