Rodzaje wózków widłowych w nowoczesnym magazynie

Wymagania co do jakości i wydajności operacji logistycznych realizowanych w nowoczesnych magazynach wymuszają wysoką specjalizację sprzętu wykorzystywanego do tych zadań. We współczesnych magazynach pracują zróżnicowane wózki widłowe, a ich poszczególne rodzaje odpowiadają jedynie za wąski wycinek realizowanego procesu.

Analizując rodzaje wózków widłowych w nowoczesnych obiektach logistycznych, należy zwrócić szczególną uwagę na przebieg procesu magazynowania. Proces magazynowania składa się z czterech podstawowych etapów:

  • Przyjęcia towaru,
  • Składowania,
  • Kompletacji,
  • Wydania towaru.

Mając na uwadze powyższe informacje, sprawdzimy jakie rodzaje wózków widłowych stosuje się w nowoczesnych magazynach.

Wózki widłowe do załadunku i rozładunku

W wielu magazynach powszechnie stosowaną praktyką jest nierozdzielanie strefy załadunku i rozładunku. Wyjątek stanowią magazyny typu cross docking, gdzie kluczowe znaczenie ma szybkie przepakowanie wchodzącego towaru, a następnie wysłanie go do odbiorcy, często z pominięciem etapu składowania.

W nowocześnie zaaranżowanej strefie załadunku i rozładunku pracują m.in. wózki widłowe z platformą dla operatora, czyli rodzaj elektrycznego paleciaka, gdzie operator zajmuje pozycję stojącą i przemieszcza się wraz z urządzeniem na specjalnie w tym celu skonstruowanym podeście. W żargonie magazynowym często spotykamy się z określeniem „rydwan”, które dobrze ilustruje sposób, w jaki pracownik realizuje zadania załadunku i rozładunku z wykorzystaniem wózka z platformą.

Tego typu sprzęt wyposażony jest w podpory, ale może też być całkowicie zabudowany. Chodzi o to, żeby człowiek, który transportuje palety z i do samochodu ciężarowego, był w stanie komfortowo pracować przez całą zmianę. Równie ważnym elementem jest specjalistyczne zawieszenie – należy mieć świadomość, że ten rodzaj wózka widłowego wjeżdżając wielokrotnie w ciągu dnia na naczepę z doku magazynowego, naraża operatora na intensywne drgania, gdzie bez odpowiedniej amortyzacji łatwo o bolesne kontuzje, np. kręgosłupa.

Wózki widłowe do składowania

Składowanie bardzo często, oczywiście mylnie, jest odnoszone do całego procesu magazynowania, a jak sobie wyjaśniliśmy powyżej, stanowi jedynie jego wycinek.

W nowoczesnych obiektach mamy do czynienia z tzw. wysokim składowaniem, które obejmuje szereg czynności związanych z obsługą regałów magazynowych.

W nowoczesnych magazynach stosuje się przede wszystkim dwa rodzaje wózków widłowych do składowania:

  • Wózki systemowe z podnoszoną kabiną operatora, które poruszają się półautomatycznie wzdłuż regałów, wykorzystując pole elektromagnetyczne umieszczone w posadzce magazynu (działanie zbliżone do torów kolejowych),
  • Wózki widłowe boczne, które ze względu na swoją popularność zwykło się określać po prostu wózkami wysokiego składowania. Cechuje je zwarta konstrukcja i pozycja boczna operatora w stosunku do kierunku jazdy.

Wózki widłowe do kompletacji

Kompletacja jest tą częścią procesu magazynowania, która wielu szefom obiektów logistycznych spędza sen z powiek – stanowi ona duży odsetek kosztów w odniesieniu pracy całego magazynu.

Nie dziwi zatem fakt, że przedsiębiorstwa szukają sposobów na optymalizację kompletacji i przygotowania towarów do wysyłki.

Ciekawym rozwiązaniem są systemy sterowania wózkami widłowymi do kompletacji z wykorzystaniem pilota umieszczonego w rękawicy osoby kompletującej zamówienie. W ten sposób można zaoszczędzić czas, a co za tym idzie pieniądze.

Pełen zakres maszyn do pracy w nowoczesnych magazynach oferuje Crown – amerykański producent urządzeń dla logistyki wewnętrznej. Każdy wózek widłowy Crown cechuje się zwiększoną wytrzymałością na wymagające warunki eksploatacyjne.

Metaliczne płytki do łazienki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *