Solidne kabiny prysznicowe: kiedy szkło budzi największe wątpliwości? Krótki poradnik

Remontując lub projektując łazienkę od podstaw, coraz częściej decydujemy się na postawienie w niej prysznica. Jest on zdecydowanie bardziej funkcjonalny i zajmuje mniej miejsca, co jest cenione w małych przestrzeniach.

Mimo iż to wanna kojarzona była do tej pory z ozdobą strefy kąpielowej, to nowoczesne rozwiązania pryszniców szybko dogoniły zaszczytnego miejsca. Aby jednak cieszyć się pięknem i użytecznością, warto decydować się na solidne kabiny prysznicowe wykonane z hartowanego szkła. Czy są dostępne powszechnie i jak je rozróżnić? Czy faktycznie grubość szkła w kabinie ma tak duże znaczenie?

Solidne kabiny prysznicowe z hartowanego szkła – jak je znaleźć?

Decydując się na zakup kabiny prysznicowej, najpierw przeglądamy katalogi z inspiracjami i szukamy sposobów montażu i otwierania skrzydeł, które będą pasowały do naszej łazienki. Następnie droga prowadzi do sieciowych sklepów budowlanych lub salonów sprzedaży armatury łazienkowej, gdzie możemy liczyć na opisy właściwości lub podpowiedź obsługi. Ale czy wszyscy potrafią wyjaśnić, dlaczego jedna kabina prysznicowa została wykonana ze szkła o grubości 4 mm, a inna 10 mm? Niektórzy powiedzą, że jest to kwestia ceny i mają rację, ale nie do końca. Od czego więc zależy, jakie szkło pasuje na odporne na stłuczenie hartowane szyby do prysznica?

Cienkie szkło – celowy zabieg czy oszustwo?

Dobrze wyglądające szklane kabiny prysznicowe są dostępne w coraz większej ilości sprzedawanych produktów. Minęła już era topornych, wolnostojących “kapsuł”, które zajmowały sporo miejsca na zewnątrz, za to w środku przestrzeń była bardzo ograniczona. Współczesne rozwiązania to przede wszystkim lekki wygląd i wykorzystanie naturalnej powierzchni łazienki do montażu. I to właśnie montaż, oraz sposób prowadzenia skrzydeł decydują o tym, jakie szkło hartowane powinno znaleźć się w produkcji kabiny. A co z tą ceną? Zasada im mniej, tym taniej, postawiona w przypadku produkcji szkła hartowanego do kabin prysznicowych mogłaby mieć zastosowanie, ale należy pamiętać, że ostateczna decyzja, należy do klienta. Owszem, wytworzenie tafli o grubości 4 mm jest tańsze niż 8 mm, ale nie należy zakładać, że jest to celowy zabieg producenta, ponieważ parametry grubości powinny być dobierane do rodzaju konstrukcji samej kabiny i sposobu jej otwierania. Jakie to ma znaczenie w praktyce?

Szkło ma znaczenie, a sposób otwierania też

Dobrze wyglądające szklane kabiny prysznicowe są dostępne w wielu wariantach. Aby lepiej zrozumieć zależność doboru szkła do konkretnego typu kabiny prysznicowej, warto przeanalizować każdy model osobno.

Kabiny prysznicowe z drzwiami przesuwnymi z torem górnym i dolnym

Są najpopularniejszym typem kabin. Szkło hartowane zamknięte jest z każdej strony w ramie, boczne profile montażowe przyczepiane są najczęściej do ściany, a prowadzenie skrzydeł odbywa się po torze górnym i dolnym. Taka konstrukcja jest bardzo stabilna i bezpieczna, oraz zapewniająca długą żywotność szkła, jak i mechanizmu. Optymalna grubość szkła dla tych kabin to 4-5 mm.

Kabiny prysznicowe z drzwiami przesuwnymi i torem górnym

Nowoczesny design lubi zasadę im mniej, tym lepiej, dlatego większość modernistycznych sprzętów i przedmiotów jest bardzo uproszczona. Solidne kabiny prysznicowe wykonane z hartowanego szkła, których tor jazdy umocowany jest tylko na górze – są przykładem tego, że mniej nie oznacza gorzej. Warunkiem funkcjonalności jest jednak zastosowanie szkła o grubości 6-8 mm ze względu na narażenie kabiny większym naprężeniem.

Kabiny prysznicowe z drzwiami otwieranymi i profilami bocznymi

Modele kabin są często montowane w dużych, modernistycznych pomieszczeniach ze względu na swój nowoczesny design. Sprzęty posiadają jedynie boczne profile montażowe i wieszane są na zawiasach w ścianie. Ze względu na niewielką ilość zastosowanych zabezpieczeń, kabiny tego typu wymagają szkła hartowanego o grubości 6-8 mm.

Kabiny prysznicowe bezprofilowe

Ilość zabezpieczeń i mocowań w tych modelach kabin, została sprowadzona do minimum – dzięki temu prezentują się bardzo okazale i nowocześnie, ale ze względu na to, że jedynym mocowaniem kabin do ściany są klamry, konieczne jest zastosowanie szkła hartowanego o grubości 8-10 mm.

Podsumowanie

Nie ulega wątpliwości, że odporne na stłuczenie hartowane szyby do prysznica prezentują się bardzo okazale, a i wykazują sporo właściwości funkcjonalnych. Producenci oferują ich bogate palety kolorystyczne, zdobienia i zmatowienia, aby jeszcze bardziej unowocześnić wygląd łazienki.

Przeczytaj także:
https://www.placpigal.pl/blog/reczniki-kapielowe-5-rzeczy-ktore-warto-o-nich-wiedziec/