Sprawdzone porady jak upiec ciasto kruche

Zdecydowana większość osób lubi, a nawet wręcz uwielbia ciasta. Bez zjedzenia chociażby małego kawałka ciasta w ciągu dnia nie może się obejść. Gdy nie ma ciasta, to może być substytut w postaci np. słodkiej bułeczki lub ciastka. Ciasto najbardziej smakuje ludziom jako deser po obiedzie lub dodatek do kawy. Nie każdy jednak lubi jednakowe ciasta.

Choć są i tacy, którzy jedzą jak leci, czyli wszystkie ciasta byle były słodkie. Jedni uwielbiają zwłaszcza ciasta drożdżowe, a inni przepadają za ciastami z kremem lub jakimkolwiek innym nadzieniem. Wiele osób uwielbia też ciasto kruche. Ciasto takie jest bardzo uniwersalne, gdyż można z niego piec wiele rodzajów ciast i wszystkie smakują wybornie. W wielu miejscach np. w internecie można spotkać przepisy na ciasto kruche, jak i na każde inne ciasto. Ciasto kruche bez żadnych dodatków także jest bardzo dobre, a zwłaszcza gdy jest mocniej podpieczone, to wtedy smakuje, jak wyborne herbatniki.

Co właściwie określamy mianem ciasta kruchego?

Ciasto pospolicie określamy mianem placka. Bo placek jest wypiekiem i składa się z płaskiej warstwy ciasta, która posiada nadzienie i najczęściej jest ono umiarkowanie słodkie lub bardzo słodkie. Ciasto kruche może stanowić podstawę keksu, czyli placka z bakaliami, gdyż wewnątrz jego znajdują się rodzynki, skórki z pomarańcza, orzechy i inne bakalie. Ciasto kruche najczęściej ma słodki smak, lecz może mieć także smak wytrawny. Piec możemy ciasta kruche i półkruche. Osoby liczące kalorie powinny pamiętać, że ciasta kruche są wysokokaloryczne. W 100 gramach mieści się prawie 450 kalorii. A sto gram, to wcale nie jest duży kawałek ciasta. Ciasta kruche zawierają wiele kalorii, bo w ich skład wchodzą tłuszcze w postaci masła i śmietany oraz jaja, cukier i mąka. Dlatego zawierają one dużo tłuszczu, bo aż 24 g. na 100 g. Węglowodanów jest ponad 51 g. i trochę błonnika. Jest obecna witamina E, A, B oraz potas, wapń, fosfor, magnez, żelazo.

O czym warto pamiętać piekąc ciasto kruche?

Chcąc pozyskać dobrej jakości ciasto, które posiada plastyczną konsystencję trzeba wybierać mąkę o słabym, albo średnim jakościowo glutenie. Przy czym do ciast kruchych i półkruchych najbardziej wskazana jest mąka krupczatka. Jest to rodzaj mąki jasnej pszennej. Jest to najgrubsza pszenna mąka ze wszystkich stosowanych w kuchni polskiej. Posiada ona konsystencję drobnej kaszki. Do pieczenia ciasta kruchego nie wolno dodawać cukru kryształu, a tylko cukier puder. Natomiast podczas przygotowywania ciasta kruchego wytrawnego trzeba dodać szczyptę soli, w skali do 2% masy mąki. W każdym przypadku nie trzeba zapomnieć, o środkach spulchniających, czyli o proszku do pieczenia. Po wyrobieniu ciasta, a przed pieczeniem ciasto kruche trzeba schłodzić i dlatego w tym celu trzeba na pół godziny umieścić je w lodówce.

Po 30 minutach wyjąć, rozwałkować, włożyć do formy i piec w piekarniku o temperaturze 200 stopni C przez około 30 minut. Ciasto kruche słodkie wykorzystywane jest do przyrządzania różnych ciast oraz do pieczenia rogalików, babeczek, ciastek. Natomiast z ciasta kruchego wytrawnego wytwarza się kulebiaki, paszteciki, paluszki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *