Jak napisać dobre CV?

Jak napisać dobre CV? To pytanie zadają sobie wszystkie osoby poszukujące pracy. Poprawnie napisany życiorys, który zwraca uwagę, może otworzyć drzwi do wymarzonej kariery. Dlatego zanim zasiądziemy do komputera i zaczniemy tworzyć CV, warto zapoznać się z kilkoma zasadami. 

  1. Podstawowe elementy CV
  2. Jak zwrócić na siebie uwagę
  3. Kreatory CV

Podstawowe elementy CV

Główne zadanie CV to przybliżenie pracodawcy naszej osoby. Oznacza to, że musimy w nim zawrzeć te informacje, które są najważniejsze z punktu widzenia danej oferty. Na początku każdego życiorysu trzeba podać swoje imię i nazwisko oraz dane kontaktowe. Najczęściej są to: telefon komórkowy oraz adres mailowy. I tutaj czasem zdarzają się poważne błędy. Jeśli nasz mail to całuśniakasia@gmail.com – stwórzmy nowy. Taki adres może przekreślić nasze szanse na zdobycie posady, ponieważ powiedzmy sobie szczerze, nie dodaje nam powagi i profesjonalizmu. Obecnie odchodzi się od pisania swojej daty urodzin oraz innych danych.

Kolejną sporną kwestią jest zdjęcie. Większość z nas dodaje je do CV, ale nie jest to obligatoryjne. Jeśli zdecydujemy się na zamieszczanie fotki, to pamiętajmy, żeby była bardziej biznesowa. Zdjęcia z wakacji bądź imprez to przysłowiowy “strzał w kolano”.

Bardzo ważnym punktem każdego życiorysu jest doświadczenie. W tek sekcji należy dokładnie opisać poprzednie zajęcia. Warto przy tym zwrócić uwagę na treść oferty, na jaką aplikujemy. Jeśli nasza nowa praca ma się skupiać na obsłudze klienta, to nie musimy zamieszczać w CV faktu, że w czasie studiów rozdawaliśmy ulotki. Skupmy się na tych elementach, które mają szansę zainteresować potencjalnego pracodawcę. W części wykształcenie opiszmy nie tylko studia inne ukończone szkoły, ale również kursy językowe i inne przydatne warsztaty czy szkolenia.

Jak zwrócić na siebie uwagę

Szukanie pracy to często długotrwały proces. Z reguły trzeba wysłać kilkadziesiąt aplikacji, a i tak odezwie się do nas tylko kilka firm. Dlatego trzeba się uzbroić w cierpliwość. Warto przy tym  zastanowić się, jak za pomocą jednego dokumentu zwrócić uwagę przedsiębiorców. Pamiętajmy przede wszystkim, aby dopasować CV do oferty. Wysyłanie tego samego życiorysu na wszystkie oferty pracy może nie przynieść oczekiwanych rezultatów.

Coraz więcej pracodawców zwraca uwagę na ciekawe zainteresowania. Przy czym pamiętajmy o tym, aby nie kłamać w CV. Jeśli nie mamy konkretnych hobby, lepiej nie pisać, że lubimy oglądać filmy. Niema oczywiście w tym nic złego, ale jest to zbyt duże uogólnienie. Warto zadbać o wizualną stronę dokumentu.  CV z reguły nie powinno przekraczać jednej strony. Rekruterzy z reguły dostają ponad sto CV i na pewno nie będą mieli czasu na to, aby przeczytać kilkustronicowe życiorysy.

Dobrym pomysłem jest postawienie na ciekawą stronę graficzną: ciekawe kolory, interesujący układ – to wszystko może pomóc nam zwrócić na siebie uwagę. Takie CV sprawdzą się przede wszystkim przy kreatywnych zawodach. Pełnią one rolę portfolio. W przypadku życiorysów a przykład do banków nie możemy za bardzo “poszaleć”. Nie oznacza to jednak, że nasze CV powinno być nudne. W takim sytuacjach skupmy się na naszych osiągnięciach. Pokażmy, że idealnie pasujemy na dane stanowisko, ponieważ nasza wiedza i kompetencje przydadzą się firmie.

Kreatory Cv

Jeśli nie mam za bardzo czasu lub nie jesteśmy dobrzy w tworzeniu tego typu dokumentów, możemy skorzystać ze specjalnych stron internetowych zwanych kreatorami. CV-maker wzóry to idealna pomoc dla każdej osoby szukającej pracy. Jedną z takich witryn jest Geekwork blog. Profesjonalne podpowiedzi na pewno pomogą nam stworzyć perfekcyjne CV.

 

Polecamy:
Mocne CV – co powinno się w nim znaleźć?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *