Stawiamy ziemiankę na działce – czy potrzebne jest zezwolenie budowlane?

sod-house

Ziemianki znane są od tysięcy lat, jednak z czasem zmieniało się ich przeznaczenie. Obecnie bywa, że służą jako domy mieszkalne, jednak o wiele częściej są wykorzystywane jako piwniczki, spiżarnie, a także ciekawe elementy ogrodowej architektury. Zanim jednak wybudujemy ziemiankę, warto zapoznać się z przepisami prawa, które regulują kwestie formalne.

Ziemianki bardzo często budujemy na działkach lub w ogrodach. Są idealne, jeśli potrzebujemy sprawdzonego miejsca do przechowywania warzyw, owoców czy różnego rodzaju przetworów. W ziemiance można też schować urządzenia i akcesoria ogrodowe. Z pewnością będzie lepiej chroniła nasze mienie niż typowe altanki, do których dosyć łatwo się włamać. Aby zbudować ziemiankę, nie trzeba dysponować wielkimi środkami – jej budowa jest sporo tańsza niż postawienie altanki czy domku w ogrodzie. A jak wyglądają kwestie prawne?

Na budowę ziemianki wystarczy zgłoszenie budowlane

Kilka lat temu zmieniły się przepisy prawa budowlanego, a celem tych zmian było przede wszystkim ułatwienie życia inwestorom i skrócenie czasu trwania wszelkich formalności przed rozpoczęciem budowy. Zgodnie z nowymi przepisami budowa ziemianki nie podlega pozwoleniu na budowę, a jedynie jego zgłoszeniu. Takie przepisy obowiązują bowiem w przypadku parterowych wolno stojących budynków gospodarczych, w tym garażów, altan czy przydomowych oranżerii. Warunkiem jest jednak, aby powierzchnia takich obiektów nie była większa niż 35 metrów kwadratowych. Co więcej, na każdych 500 metrach kwadratowych działki mogą znajdować się jedynie dwa takie obiekty. W przypadku ziemianek problem może tkwić w tym, że w polskim prawie budowlanym nie jest ani razu wymieniony taki obiekt, jak ziemianka. Może więc się okazać, że załatwianie kwestii formalnych w różnych urzędach może przebiegać inaczej – każdy urzędnik może bowiem nieco inaczej interpretować przepisy prawa. Jeśli więc planujemy wybudowanie ziemianki, warto kwestiami formalnymi zająć się odpowiednio wcześniej. Załatwianie formalności może być bowiem długotrwałe i nieraz może się okazać, że budowę będzie można zrealizować dopiero w kolejnym sezonie.

Dobry projekt i wykonanie to gwarancja bezproblemowego użytkowania ziemianki

Aby wybudować ziemiankę w ogrodzie trzeba jednak nie tylko spełnić wszelkie wymogi formalne, ale również mieć dobry pomysł oraz projekt takiego obiektu. Ziemianka powinna być właściwie usytuowana oraz wykonana. Tylko wtedy jej wnętrze zagwarantuje odpowiednie warunki, jeśli chodzi o przechowywanie żywności. Jeśli właściciel działki czy ogrodu nie miał do tej pory do czynienia z budową takich obiektów, warto ich wykonanie powierzyć profesjonalistom. Wtedy można mieć pewność, że budowa ziemianki przebiegnie bezproblemowo, a gotowy obiekt będzie można praktycznie od razu użytkować. Jeśli zlecimy budowę ziemianki profesjonalistom, możemy również mieć pewność, że prace przebiegną szybko i sprawnie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *