Streaming wyparł płyty CD

Płyty CD, streaming, vinyle – każde z tych rozwiązań ma swoich zagorzałych fanów, jak i przeciwników. Nie da się jednak ukryć, że w ostatnim czasie to właśnie streaming muzyki stanowi wśród użytkowników urządzeń elektronicznych najpopularniejszy sposób na słuchanie ulubionych utworów.

Streaming muzyki – najpopularniejsze serwisy

W ostatnich latach nastąpił prawdziwy boom na serwisy umożliwiające live streaming muzyki – z roku na rok, a nawet z miesiąca na miesiąc jest ich coraz więcej. Warto jednak wiedzieć, że tego typu platformy nie są czymś nowym, np. jedna z najstarszych – Spotify, powstała już w 2006 roku, czyli patrząc na czas w kategoriach cyfrowych – dość dawno temu. Zobaczmy, jakie są obecnie najpopularniejsze serwisy oferujące streaming muzyki i nie tylko.

Spotify

Wspomniane już wcześniej Spotify powstało lata temu w celu ułatwienia dostępu do legalnej muzyki w czasach rozwoju piractwa cyfrowego. Obecnie jest najpopularniejszą platformą tego typu, posiadającą aż 320 milionów użytkowników. Warto zauważyć czy z niemal połowa z nich regularnie opłaca abonament. Spotify ma bowiem wersję bezpłatną i płatną. Wersje te różnią się między sobą głównie tym, że wersja płatna ma dużo więcej opcji i udogodnień dla użytkownika, np. funkcję słuchania muzyki offline i brak reklam pomiędzy utworami. Spotify, oprócz muzyki oferuje bogatą ofertę podcastów o najróżniejszych tematykach, m.in. edukacja, kryminał czy historia.

Tidal

Tidal bez wątpienia wyróżnia się najwyższą jakością sygnału spośród wszystkich aplikacji streamingowych dostępnych na rynku. Do wyboru są dwie wersje abonamentu: TIDAL Premium oraz TIDAL HiFi. Tidal oprócz muzyki oferuje również bardzo dużo atrakcyjnych, regularnie aktualizowanych playlist. Dodatkiem są ciekawe materiały wideo, a także dostęp do ekskluzywnych materiałów, jak specjalne wydarzenia na żywo, wywiady i nagrania zakulisowe.

Deezer

Powstał w 2007 roku we Francji i obecnie jest dostępny jest w ponad 180 krajach. Ma 16 milionów aktywnych użytkowników. Do wyboru podobnie jak u poprzedników są różne wersje serwisu – Deezer Premium i Deezer HiFi. Deezer nie odbiega od innych platform pod kątem wielkości biblioteki muzycznej. Posiada również atrakcyjne materiały, jak np. wywiady. Jednym z minusów Deezer jest jednak dość okrojona biblioteka polskojęzycznych podcastów.

Streaming wyparł CD?

Wymienione ilości użytkowników powyższych serwisów streamingowych wyraźnie pokazują, że ludzie chcą i lubią z nich korzystać. Czy jednak platformy te są na tyle mocne, aby wyprzeć płyty CD? Bez wątpienia można zauważyć, że kanał dystrybucji muzyki, jakim jest Internet, przekłada się na sprzedaż fizycznych nośników, czyli np. płyt CD. Zrzeszenie amerykańskich wydawców muzyki – Recording Industry Association of America przeprowadziło badanie, w którym wyszło, że sprzedaż albumów CD w Stanach Zjednoczonych spadła o 97 proc. od szczytu w 2000 roku. Do podobnych wniosków doszło British Phonographic Industry, które podsumowując i analizując 2021 rok na rynku brytyjskim wykazało, że tamtejsza sprzedaż płyt CD odnotowała 12-proc. spadek, a streaming w ostatnim roku wzrósł aż o 25 proc.

Winyle zyskują na popularności

Co ciekawe, we wspomnianych już badaniach British Phonographic Industry wyszło, że szacowany wzrost sprzedaży winyli to 10 proc., co oznacza, że poziom sprzedaży tego nośnika jest najwyższy od ponad trzech dekad. Wszystko wskazuje na to, że winyle wracają do popularności, można to również zauważyć w Polsce, gdzie coraz więcej osób decyduje się na zakup takich właśnie płyt. Warto jednak mieć na uwadze, że wiele z tych osób kupuje winyle niekoniecznie po to, aby słuchać z nich na codzień muzyki, ale w celach kolekcjonerskich i do słuchania ,,na specjalnych okazjach”. Winyle obecnie idealnie wpasowują się w styl vintage, są oldschoolowe i mają swój klimat. Czy podobny los czeka wkrótce płyty CD? Wszystko wskazuje na to, że aby się o tym przekonać trzeba będzie jeszcze trochę poczekać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *