Stres w pracy, objawy i leczenie

200378093-002

W dzisiejszym świecie ciągle za czymś gonimy. Żyjemy w ciągłym pośpiechu, co odbija się na naszym zdrowiu psychicznym, a także fizycznym. W zakładach pracy, rygor i presja, jaką narzucają na nas przełożeni, doprowadza wielu pracowników do depresji, która zazwyczaj jest wynikiem stresu.

Stresu nie da się uniknąć. Od zawsze towarzyszy on ludzkiemu życiu. Można jednak, a wręcz powinno się z nim walczyć, aby towarzyszył nam on, w jak najniższym stopniu. Stres można podzielić na krótki, czyli taki, który nie towarzyszy nam przez dłuższy czas, oraz silny, długi, który potrafi bardzo negatywnie wpłynąć na nasze zdrowie, zarówno pod kątem fizycznym jak i psychicznym.

Co jest przyczyną stresu w pracy?

Stres, bardzo często jest wynikiem niekomfortowych sytuacji, które miały swoje miejsce w pracy. Przyczyną, jaka wywołuje u pracownika stres, często jest jego przełożony, który ciągle nas pogania, upokarza przy innych pracownikach, oraz narzeka na wykonywaną przez nas pracę. Główną przyczyną stresu w pracy jest mobbing, stosowany przez przełożonych na pracownikach. Mobbing to krótko mówiąc terroryzowanie psychiczne drugiej osoby, stopniowo doprowadzające do jej wykluczenia ze społeczeństwa. Ludzie, którzy czują niechęć do swojej pracy, do wykonywanych obowiązków, w bardzo szybkim tempie mogą stać się ofiarami stresu.

Objawy występujące u człowieka zestresowanego.

Człowiek, który uległ stresowi, zawsze odczuwa jego objawy. Mają one zazwyczaj naturę psychiczna, ale mogą również występować fizyczne objawy stresu. Do objawów psychicznych może należeć na przykład mocne zdenerwowanie, agresja, wahania nastroju, którym często towarzyszy płacz. Do fizycznych objawów stresu można zaliczyć bóle głowy, bóle i pieczenie w okolicach serca, duszności, bezsenność, szybkie męczenie się, wysokie ciśnienie krwi, zwiększona potliwość, a także ból mięśni, pleców. Objawów jest dużo więcej, a te wymienione, to tylko niektóre z nich. Bardzo często, gdy człowiek ulega stresowi, towarzyszą mu zmiany zachowania. Nie potrafimy się na niczym skupić, podejmować decyzji. Często sięgamy w sytuacjach stresowych po alkohol i wszelkiego rodzaju używki.

Jak walczyć ze stresem?

Walka ze stresem nie jest łatwa. Trzeba jednak podjąć próbę leczenia, im wcześniej to nastąpi tym lepiej. Podstawa to zrozumieć, że ma się problem. Należy powoli starać się zmieniać swoje podejście do życia. Można spróbować zastosować na sobie ćwiczenia relaksacyjne, które pomagają nam odstresować się, skupić na sobie.

Jeżeli nie potrafimy sami sobie poradzić, warto skonsultować się ze specjalistą, który pomoże i podpowie nam, co może być pomocne w walce ze stresem. Często stosuje się różnego rodzaju ziółka na uspokojenie, typu, melisa, lawenda, mięta, oraz różne herbatki na stres. Jeżeli to nie przynosi skutków, specjalista może przepisać pacjentowi leki, zazwyczaj są one wydawane na receptę. To, że przyjmujemy tabletki z powodu stresu, nie robi z nas od razu wariata. Nie warto się tego bać. Po prostu przez jakiś czas, nasz organizm potrzebuje wspomagania w formie leków, które pomogą wyregulować nasz układ nerwowy. Zalecane są również różne masaże i ćwiczenia relaksacyjne. Najbardziej popularna jest joga. Pozwala ona skupić się na sobie i odprężyć.

Stres jest w dzisiejszym świecie zjawiskiem, które może dopaść każdego z nas. Jedni są bardziej odporni, inni mniej, ale niema osób, które byłyby w pełni odporne na stres i jego przyczyny. Jeżeli zauważymy u siebie występowanie objawów, zachowania, któremu towarzyszyć może stres to warto już we wczesnym jego stadium podjąć z nim walkę. Nie pozwolimy wtedy, aby całkiem nasze życie zostało podporządkowane sytuacjom stresowym, a z czasem stopniowo nauczymy się żyć i walczyć ze stresem. Edukacja dotycząca stresu powinna być obowiązkowa w szkołach, aby ludzie młodzi już na początku swojego życia, wiedzieli jak w przyszłości sprawnie i bez zaburzeń funkcjonować w społeczeństwie. Stres dotyczy każdego człowieka, warto wiedzieć jak go zwalczać.

Informacji na temat stresu w pracy i w życiu codziennym oraz sposobów walki z tym problemem udzielił nam pracownik portalu  www.znamlek.pl

1 Komentarz

  1. Lazul pisze:

    Kumpela miała problemy ze stresem w pracy. Wszystko okazało się być przyczyną sytuacji stresowych w domu. Dopiero z tego co pamiętam wizyta u http://psychoterapia-sensus.pl jej pomogła. Piła też jakieś zioła chyba, waleriana czy coś.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *