Szklana balustrada – dlaczego warto?

Zastanawiasz się nad wyborem balustrady na balkon lub taras? Zapraszamy do lektury artykułu, w którym omawiamy zalety balustrad wykonanych ze szkła.

W budownictwie wykorzystuje się najróżniejszego typu materiały. Do budowy balustrad powszechnie stosuje się między innymi stal, drewno, a nawet tworzywa sztuczne. Jednak wiele osób projektujących balustradę do swojego domu ostatecznie decyduje się na szkło. Gdy przyjrzymy się nowo powstałym nowoczesnym budynkom jednorodzinnym, możemy zauważyć, że wiele z nich uwzględnia jakieś elementy wykonane ze szkła – najczęściej są to także balustrady.

Balustrada szklana – jaki rodzaj szkła

Wiele osób nie zaznajomionych z kwestiami wykorzystywania szkła w budownictwie może być zaskoczonych tym, że tak kruchy i nietrwały materiał jest wykorzystywany w miejscach, gdzie jest narażony na uszkodzenia mechaniczne. Warto jednak wiedzieć, że w celach budowlanych wykorzystuje się szkło w nieco zmodyfikowanej formie. Na przykład w firmie Pan Szklarz z Wrocławia do produkcji balustrad wykorzystuje się szkło vsg. Tafla takiego szkła składa się z kilku cienkich szklanych warstw połączonych ze sobą specjalnym spoiwem. Szkło tego typu nazywane jest szkłem bezpiecznym, ponieważ nawet, gdy ulegnie rozbiciu (wytrzymałość mechaniczna jest dużo większa niż w przypadku typowego szkła), nie rozpada się – wszystkie potłuczone kawałki pozostają na swoich miejscach sklejone warstwami tworzywa. W budownictwie wykorzystuje się także szkło hartowane oraz szkło zbrojone. Są to materiały trwałe, odporne na mechaniczne uszkodzenia i niepodatne na duże różnice temperatur. Szkło jest materiałem bardzo chętnie wykorzystywanym w nowoczesnej architekturze. Doskonale komponuje się niemal z każdym innym materiałem budowlanym. Niewątpliwym atutem balustrad ze szkła jest ich transparentność – cechę tę szybko można docenić podczas przebywania na balkonie. Przezroczyste tafle szkła sprawiają, że na balkonie lub tarasie lepiej czuć przestrzeń i kontakt z otoczeniem. Oczywiście balustrady stosowane są nie tylko w domach jednorodzinnych. Te wykonane ze szkła powszechnie są wykorzystywane w obiektach firmowych, budynkach użyteczności publicznej oraz galeriach handlowych, w których znacząco przyczyniają się do tworzenia nowoczesnych przestrzeni.

To oczywiste, że jeśli posiadamy taras lub balkon, jesteśmy zobowiązani do zapewnienia bezpieczeństwa osobom, które z niego korzystają. Osobom, które montują balustradę przy swoim domu jednorodzinnym zazwyczaj zależy na tym, by prezentowała się ona możliwie jak najlepiej. Większość inwestorów jest zdania, że balustrada wykonana ze szkła skutecznie podnosi walory wizualne budynków.

1 Komentarz

  1. Adam pisze:

    Z polecenia trafiłam ostatnio na stronę producenta https://binglass.pl/wroclaw/balustrady-szklane/, a że akurat szukam ciekawego rozwiązania na balustradę to niewykluczone, że poproszę o ofertę. Znacie tego producenta?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *