Woda zalała twoją firmę? Jak uzyskać odszkodowanie?

officeflood5

Zalanie biura to uciążliwe i dezorganizujące pracę zdarzenie. Zapoznaj się z poniższym tekstem, aby wiedzieć jak ograniczyć straty do minimum i sprawnie uzyskać odszkodowanie. Osuszanie budynków, mieszkań, a zwłaszcza lokali biurowych z własnej kieszeni, to coś czego chciałbyś uniknąć. Dowiedz się jak.

1. Pierwsze i najważniejsze: znajdź szybko przyczynę zalania

Najczęściej “winowajcą” jest pęknięta uszczelka pod zlewem lub rura odprowadzająca wodę z sedesu do kanalizacji. W takiej sytuacji wystarczy zakręcić zawór doprowadzający wodę do danego lokalu. Jeśli nie jesteś w stanie ustalić źródła przecieku lub w lokalu powyżej nikogo aktualnie nie ma, nie trać czasu, odetnij wodę w całym budynku i wezwij administratora.

Równolegle poproś aby ktoś zabezpieczył wszelkie ruchomości znajdujące się w zalanym pomieszczeniu. Urządzenia należny wyłączyć prądu. Teraz można przystąpić do formalności.

2. Ustalenie sprawcy zalania

Uzyskanie odszkodowania jest zależne od czyjejś winy. Musimy wskazać sprawcę. Najczęściej zalanie wynika z niedopatrzenia lub zaniedbania. Nie zawsze jednak udaj się znaleźć konkretną osobę, często winny jest właściciel lub administrator budynku, który nie dopełnił formalności związanymi z kontrolami infrastruktury budynku. Dotyczy to sytuacji kiedy awaria ma miejsce w części wspólnej budynku (piony kanalizacyjne i wodne).

Ustalenie sprawcy jest kluczowe. Jeśli nie uda się ustalić niczyjej winy, musimy remontować biuro z własnych środków lub naszej polisy, jeśli takowa była wykupiona i obejmowała zalanie.

3. Sfotografowanie szkód

Należy się za to zabrać zaraz po zatamowaniu wycieku. Dokumentacja zdjęciowa powinna być dość szczegółowa. Należy także opisać wszystkie zniszczenia. Łatwiej to będzie zrobić kiedy jeszcze ściany i przedmioty będą mokre. Sporządzony dokument należy przedstawić sprawcy (firmie z piętra powyżej lub właścicielowi/administratorowi budynku). Jeśli sprawca przyjmuje na siebie odpowiedzialność, powinien podpisać ten dokument.

4. Oszacowanie strat

Niezależnie od tego czy szkoda będzie zgłaszana z naszego OC (w przypadku nie określenia sprawcy), administratora lokalu, czy też firmy zajmującej lokal powyżej, należy pozostawić zalane rzeczy do momentu oględzin przez rzeczoznawcę. Od tego zależy wysokość późniejszego odszkodowania.

5. Zgłoszenie zdarzenia do ubezpieczyciela

Sprawca powinien nam udostępnić nazwę ubezpieczyciela oraz numer swojej polisy. Z ubezpieczycielem możemy kontaktować się bezpośrednio. W ciągu kilku dni rzeczoznawca powinien dokonać oględzin, ustalić sprawcę oraz wartość odszkodowania. Trafi ono na konto w terminie przewidzianym przed danego ubezpieczyciela (zazwyczaj jest to 30 dni),

Jeśli sprawca nie posiada aktualnej polisy, zgodnie z przepisami Kodeksu Cywilnego, musi albo przywrócić pomieszczenie do stanu poprzedniego albo zapłacić oszacowaną wysokość odszkodowania. Wybór formy rekompensaty zależy od poszkodowanego.

Robiąc remont we własnym zakresie nie warto oszczędzać na takich kwestiach jak: osuszanie budynków, mieszkań, czy powierzchni biurowych oraz zabezpieczenie przed grzybem.

Polecamy:
Dezynfekcja i uzdatnianie wody z firmą Probiko Aqua

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *