Wpływ programu 500+ na zdolnosc kredytową

076831_620

Wymogi we wnioskowaniu o kredyt hipoteczny

Każdy, kto chociaż w niewielkim stopniu interesował się kredytem hipotecznym zdaje sobie sprawę z wagi wymogów, jakie należy spełnić, aby taki kredyt otrzymać. Jedną z podstawowych kwestii, jaka wpływa na podstawową decyzję w sprawie przyznania lub odmowy świadczenia jest dochód. Z racji tego, że kredyt przyznawany jest na kilkadziesiąt lat, bank oczekuje równie długiego dochodu, najlepiej, aby był on bezterminowy. Istnieje jednak kilka sposobów na podniesienie zdolności kredytowej, ale czy do nich zaliczyć można pieniądze ze świadczenia „500+”? Zakup mieszkania można traktować jako jeden ze sposobów umożliwiających dzieciom wszechstronny rozwój.

Coś o programie „500+”

Program, który ruszył wiosną tego roku wzbudzał ciekawość już od początku powstania. Kiedy jego warunki stały się jasne, wiele rodzin, którym przysługiwało świadczenie ustawiało się w kolejkach do złożenia odpowiednich dokumentów. Zamysłem tego świadczenia jest zapewnienie możliwości rozwoju dzieciom znajdującym się w trudniejszej sytuacji materialnej niż rówieśnicy. Można więc pomyśleć, że zamiana mieszkania na większe jest jednym ze sposobów na zapewnienie komfortowego rozwoju. Czy więc pieniądze ze świadczenia wpłyną na naszą zdolność kredytową, a jeśli tak, to w jaki sposób?

„500+”, a kredyty

Mówiąc o kredycie hipotecznym raczej trudno się spodziewać, że banki uwzględnią pieniądze płynące ze świadczenia „500+”. Dzieje się tak dlatego, że banki zwracają uwagę na dochody kredytobiorcy, ceniąc sobie zwłaszcza te trwające przez cały czas trwania umowy między kredytobiorcą i bankiem, zaś świadczenie, o którym mowa jest pomocą czasową. Oczywiście ten fakt nie dyskwalifikuje wnioskodawcy, ale nie wpływa w żaden sposób na wnioskowanie o kredyt hipoteczny. Nieco inaczej sytuacja wygląda w przypadku wnioskowania o kredyt gotówkowy. Główną przyczyną tej zmiany jest chociażby długość trwania samego procesu spłaty, który jest znacznie krótszy niż w przypadku kredytu hipotecznego. Właśnie z tego powodu pieniądze płynące ze wspomnianego wcześniej świadczenia mogą być wliczane do dochodu, tym samym zwiększając zdolność kredytową wnioskodawcy. Wnioskując o kredyt, niezależnie od rodzaju czy wysokości wnioskowanej kwoty należy sprawdzić politykę kredytową banku. To ona najczęściej określa warunki udzielania kredytów. Jest to szczególnie ważne z tego powodu, że część polskich placówek bankowych wyraźnie wskazuje, czy zalicza gotówkę z programu „500+” do wysokości dochodu oraz ściśle określa warunki, w jakich te pieniądze są doliczane do ogólnego dochodu, a kiedy nie.

Wykorzystać świadczenie czy nie?

Świadczenie „500+” zostało stworzone z myślą o dzieciach i młodzieży, w celu umożliwienia rozwoju. Kredyt- czy to hipoteczny czy gotówkowy- może być również wykorzystany do tego celu, warto jednak pamiętać, że nie wszędzie możliwa będzie spłata za pomocą pieniędzy ze wspomnianego świadczenia. Wiele zależy od samego banku oraz rodzaju wnioskowanego kredytu, dlatego też najrozsądniejszym rozwiązaniem będzie kontakt z wybraną placówką bankową.

Przygotowano wspólnie z serwisem www.mediarp.pl – chwilówki online bez bik

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *