Wszystko, co chciałbyś wiedzieć o zawodzie mechanika pracującego w warsztacie samochodowym

serwis samochodowy

Mechanik samochodowy to zawód, który polega na wykonywaniu czynności naprawczych, przeglądowych i regulacyjnych wokół pojazdów. Coraz częściej wyróżnia się specjalistów w pojazdach danego rodzaju (osobowe, autobusy, ciężarówki), lub nawet pod względem konkretnej marki.

Wraz z rozwojem i udoskonalaniem samochodów mechanik musi bezustannie poszerzać swoją wiedzę i podnosić kwalifikacje – tylko w ten sposób jest w stanie utrzymać się w branży. Dotyczy to również obeznania się w pokrewnych dziedzinach, tzn. mechanik musi rozumieć także najnowszą technologię. Dobrze, jeśli zna się również na elektronice.

Jakie kwalifikacje trzeba posiadać, aby zostać mechanikiem samochodowym?

By pracować w tym zawodzie konieczne będzie wykształcenie zawodowe o profilu samochodowym. Jednakże, w związku z coraz większym rozwojem pojazdów, bardzo często zdarza się, iż wymagane jest wykształcenie średnie techniczne. Nie będzie zaskoczenia, jeśli nadmieni się, że ostatecznie największe znaczenie ma doświadczenie. Wymagane jest również posiadanie prawa jazdy (minimum kategorii B).

Jakimi cechami powinien odznaczać się mechanik samochodowy?

Nie tylko wyposażenie warsztatów samochodowych świadczy o ich sukcesie. Składa się na niego także osobowość i charakter pracowników. Dobry mechanik powinien cechować się szybkim, analitycznym i logicznym myśleniem, by bez problemu rozpoznać wadę w pojeździe. Istotne będą cierpliwość i staranność wykonywania pracy . Przydadzą się także zdolności manualne. Idealny mechanik powinien mieć wrodzoną chęć stałego samodoskonalenia.

Pozostałe informacje

Mechanik może pracować nie tylko w warsztatach, ale również na stacjach kontroli pojazdów, w firmach transportowych czy fabrykach samochodów. Najbardziej opłacalnym rozwiązaniem jest jednak założenie własnego serwisu – wówczas zarobki mogą oscylować w granicach kilku do kilkunastu tysięcy złotych miesięcznie. Nie każdy jednak może zostać mechanikiem – przeciwwskazaniem do wykonywania tej profesji są różnego rodzaju alergie na substancje chemiczne.

2 komentarze

  1. Praca mechanika zdecydowania wymaga wiedzy teoretycznej i praktycznej. W opinii publicznej mechanicy to często ludzie niewykształceni, a jest przecież wręcz przeciwnie 😉

  2. Kamil pisze:

    Szwankuje mi elektronika w aucie, co powoduje sporo problemów z codziennym użytkowaniem. Auto było już w naprawie, ale mechanik kasę wziął i niewiele pomogło. Interesuje mnie dobry i sprawdzony mechanik Lublin, który naprawdę zna się na swojej robocie. Znacie kogoś dobrego polecenia? Najlepiej takiego, u kogo sami bywacie i jesteście w stu procentach zadowoleni.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *