Tworząc CV, które będzie miało na celu zainteresowanie pracodawcy naszą kandydaturą na wybrane stanowisko, skupić powinniśmy się głównie na jego treści. Musi być ono czytelne, merytoryczne, a także zawierać wszystkie istotne informacje na temat naszego wykształcenia, doświadczenia i kwalifikacji. Nie mniej ważne jest jednak również zdjęcie, jakie do niego załączymy. W niniejszym artykule podpowiemy, jak wykonać fotografię do CV i gdzie umieścić ją na stronie.
Zdjęcie do CV – jak je wykonać?
Zdjęcie, jakie załączymy do CV powinno być proste i przedstawiać nas w neutralnej pozie. Zapomnijmy o fotografiach, które wrzucamy na co dzień na portale typu Facebook czy Instagram. Izabela Foltyn – specjalistka z portalu www.praca-cieszyn.pl podpowiada, że w celu wykonania idealnego zdjęcia do CV warto wybrać się do profesjonalnego fotografa. A może robiliśmy takie zdjęcie wcześniej do dyplomu, paszportu czy też dowodu i mamy je jeszcze w swoich zbiorach?
Jeśli nie znaleźliśmy odpowiedniej fotografii i wybieramy się do profesjonalnego studia, pamiętajmy o tym, żeby ubrać się schludnie i elegancko. Na zdjęciu widoczna będzie tylko górna część naszego ubrania, dobrze jednak, aby była to koszula lub bluzka i marynarka. Nie przesadzajmy również z krzykliwymi kolorami i nadmiarem wzorów. Uwagę zwróćmy również na fryzurę i, w przypadku kobiet, odpowiedni makijaż , który powinien być delikatny i nienachalny.
Wymiary zdjęcia do CV
Jeżeli zdjęcie, które chcemy wykorzystać w CV jest gotowe, musimy zastanowić się nad tym, jakie powinno mieć wymiary. Umieszczając je w życiorysie, pamiętajmy, że nasza twarz powinna być widoczna dla osoby, która będzie przeglądała CV. Zdjęcie nie może być jednak zbyt duże. Szacunkowo jego rozmiar stanowić powinien około 1/8 strony, aby pozostało miejsce na tekst , a fotografia nie przytłaczała całości tylko tworzyła jej dodatkowy element.
Gdzie umieścić zdjęcie?
Zdjęcie powinno znaleźć się w górnej części strony tuż obok naszych danych osobowych. Choć mówi się, że wzrok najbardziej przyciąga to, co znajduje się po lewej stronie kartki, ponieważ w Polsce czytamy od lewej do prawej strony, to, gdzie dokładnie umieścimy fotografię nie ma większego znaczenia. Powinna ona wychodzić na pierwszy plan tylko w przypadku konkretnych zawodów, w których ważna jest odpowiednia prezencja – modelki, hostessy, stewardessy, prezentera telewizyjnego itp. Pamiętajmy, że nie ma konkretnych zasad umieszczania zdjęcia w CV. Wiele zależy od ogólnego układu stron i konstrukcji życiorysu.
Czy możemy wysłać CV bez zdjęcia?
Jeżeli pracodawca nie określił w wymogach konieczności dodania zdjęcia, nie mamy takiego obowiązku. Jest to opcja dla osób, które nie chcą być oceniane na podstawie wyglądu, ale tylko i wyłącznie doświadczenia i kwalifikacji. Istnieją kraje, jak np. Wielka Brytania, w których wprowadzono zakaz dodawania fotografii do życiorysu. Taka polityka jest zgodna z przepisami antydyskryminacyjnymi. Jeśli zatem z jakichś względów nie chcemy umieszczać zdjęcia w CV, a pracodawca tego od nas nie wymaga, możemy ten krok pominąć. Jeżeli jednak firma zaznaczyła w ofercie pracy, że życiorys wysłany powinien być z załączonym zdjęciem, jego brak może skutkować odrzuceniem naszej kandydatury. Powinniśmy więc mieć to na uwadze.
Niestandardowe zdjęcia w CV – kto może sobie na nie pozwolić?
Na mniej „sztywne” i standardowe zdjęcia w CV pozwolić mogą sobie osoby aplikujące na stanowiska w agencjach reklamowych i firmach, w których wykazać trzeba się kreatywnością. Nie można jednak przesadzać. Przyszłemu pracodawcy z pewnością nie spodoba się nadmierna nagość, nieprzyzwoite gesty, wyzywające ubrania, dziwne miny czy też nakładki z aplikacji. Jeżeli nie ma takiego wymogu, nie należy również przesyłać zdjęcia całej sylwetki. Zdjęcie w CV powinno mieć postać portretu.
Obojętnie o jakie stanowisko się staramy, warto postawić na neutralne, schludne zdjęcie w granicach dobrego smaku. Jeżeli chcemy się wyróżnić, postawmy raczej na bogate doświadczenie lub szeroki wachlarz umiejętności, jakimi możemy pochwalić się w życiorysie.