Zobacz, co warto zobaczyć podczas wyjazdu do Tarnowa!

Cały obszar Małopolski zachwyca niezwykłą różnorodnością pod względem ukształtowania terenu, otaczającej przyrody czy licznych atrakcji. Znajdziemy tu wiele przepięknych i urokliwych miejsc, które bez dwóch zdań są warte zobaczenia. Jednym z nich jest Tarnów, który pod względem zaludnienia zajmuje drugie miejsce tuż za Krakowem. A z czego najbardziej znana jest ta miejscowość? Zwykło się mówić, z resztą nie bez powodu, że to „polski biegun ciepła”. Właśnie w tych okolicach każdego roku odnotowuje się najwyższe temperatury powietrza. Drugim określeniem, z którym możecie się równie często spotkać, jest „perła renesansu”. Dlaczego? Ponieważ, to właśnie z tej epoki pochodzi większość zabudowań w Tarnowie. Jednak niezależnie od tego, która nazwa jest bliższa naszym upodobaniom, warto podkreślić, że jest to miasto przez wielu bardzo niedoceniane. Co sprawa, że nie cieszy się zbyt dużą popularnością. Warto więc to wykorzystać i ominąć tłumy turystów, których spotkamy w najpopularniejszych miejscach Małopolski. Tarów kryje za sobą wiele atrakcji i niesamowitych miejsc. Gdzie w takim razie warto się udać przyjeżdżając do tego miasta?

Zobacz renesansowy Rynek

Zabudowania, które możemy zobaczyć w Tarnowie pochodzą w głównej mierze z okresu renesansu. Jednak to, co warto zaznaczyć to fakt, że sam układ urbanistyczny pozostał niezmieniony aż od samego założenia miasta w XIV wieku. W samym sercu zobaczymy oczywiście Ratusz, a co ciekawe z jego dachu spogląda czternaście maszkaronów. Poza tym możemy udać się na wieżę, która stanowi świetny punkt widokowy. Obecnie w budynku nie zasiada już Rada Miasta, w zamian tego w jego wnętrzu znajdziemy Galerię Sztuki Drewnianej. Udając się uliczką odchodzącą od głównego placu trafimy pod Dom Mikołajowski, naprzeciwko którego zlokalizowana jest Bazylika Katedralna Narodzenia NMP. Prace prowadzone w XIX wieku spowodowały, że jest zbliżona swoim wyglądem do Bazyliki Mariackiej. Natomiast na obrzeżach Rynku znajdziemy czerwony wagonik tramwajowy, który stanowi replikę tego, który między rokiem 1911 a 1942 przewoził pasażerów.

Poznaj żydowską przeszłość

Wśród Tarnów atrakcje możemy zapoznać się z historią związaną z ludnością żydowską, która podczas II wojny światowej tutaj przebywała. Przed jej wybuchem stanowili oni mniej więcej 45 procent wszystkich mieszkańców. Aktualnie możemy zobaczyć wiele punktów, które upamiętniają osiedlonych w Tarnowie Żydów. Swoją podróż warto zacząć od bimy, która ostała się po Starej Synagodze. To miejsce niezwykle zachwycające, ponieważ z całego obiektu, pozostała jedynie najważniejsza część. W mieście zlokalizowane były również dwie inne synagogi, niestety po nich nie pozostał żaden ślad. Ciekawym miejscem, do którego warto się wybrać, i przy okazji zjeść coś dobrego, jest restauracja, która powstała w obiekcie będącym żydowską łaźnią. Niegdyś służyła do oczyszczenia swojego ciała przez przystąpieniem do modlitwy. Kolejnym punktem wycieczki powinna być ulica Goldhammera, gdzie znajdują się żydowskie kamienice.

Odwiedź Szlak Architektury Drewnianej

W Małopolsce mamy możliwość skorzystania z niezwykle ciekawej formy zwiedzania, a są nimi specjalnie wyznaczone szlaki tematyczne. Jednym z nich jest Szlak Architektury Drewnianej, który przebiega właśnie przez Tarnów. Zobaczyć możecie dwa kościółki, pierwszym z nich jest Kościół na Terlikówce Świętej Trójcy. Został wybudowany w XVI wieku i stanowi tradycyjne, drewniane budownictwo gotyckie. Natomiast barokowy ołtarz główny i renesansowe ołtarze poboczne zrobią ogromne wrażenie na wszystkich pasjonatach sztuki. Drugim jest Kościół Matki Bożej Szkaplerznej, który zlokalizowany jest zaraz przy średniowiecznej drodze zamkowej. Stanowi on najstarszy z tego rodzaju obiektów na obszarze całego województwa, natomiast w jego wnętrzu wyraźnie odznaczają się renesansowe i rokokowe akcenty.

Polecamy:
Chwilówki online – wszystko, co musisz wiedzieć na ich temat!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *