Krem na trądzik – co o nim wiemy?

Trądzik to przewlekła i niestety niezwykle powszechna choroba, która dotyka nie tylko nastolatków, ale także osoby dorosłe. Walka z tym schorzeniem z całą pewnością wymaga sporej dozy cierpliwości, ponieważ leczenie może zająć nawet kilka lat. Jego ważnym elementem jest bez wątpienia zastosowanie właściwej pielęgnacji, w której kluczowe znaczenie ma krem na trądzik. Jak działa taki produkt? Jakich właściwości możemy po nim oczekiwać?

Trądzik – objawy i pielęgnacja

Trądzik może pojawić się już w okresie dojrzewania – mówimy wówczas o tzw. trądziku młodzieńczym, który ma tendencję do nawrotów w dorosłości. Zdarza się również, że choroba zostaje zdiagnozowana u osoby dojrzałej nawet pomimo faktu, że wcześniej nie występowały żadne problemy skórne związane bezpośrednio z tą dermatozą.

W dużej mierze trądzik objawia się poprzez różnorodne niedoskonałości, do których możemy zaliczyć zaskórniki otwarte i zamknięte, wypryski, grudki i krostki. Bardzo często towarzyszy im nasilony łojotok, a aktywny stan zapalny wiąże się też z silnym zaczerwienieniem i obrzękiem, który może powodować ból (szczególnie przy dotknięciu). Nierówności skóry trudno jest ukryć pod makijażem, zazwyczaj zresztą nie jest zalecane stosowanie mocno kryjących, ciężkich podkładów, które mogłyby dodatkowo wzmóc produkcję sebum.

Bardzo ważną kwestią w leczeniu trądziku jest zastosowanie odpowiedniej pielęgnacji, która powinna opierać się na dokładnym oczyszczaniu, nawilżaniu i delikatnym złuszczaniu cery. Skórze trądzikowej należy dostarczać niezbędnych składników odżywczych, które mogą wspomóc jej regenerację i przyspieszyć gojenie zmian. Niezastąpiony będzie zatem odpowiedni krem na trądzik.

Krem na trądzik – jak działa i co go charakteryzuje?

Niezależnie od produktu, na jaki postawimy, krem na trądzik powinien wyróżniać się kilkoma podstawowymi cechami. Przede wszystkim jego konsystencja powinna być lekka (chętnie wybierane są formuły żelowe), co ułatwi wchłanianie i jednocześnie nie pozostawi po sobie tłustego filmu. Bardzo gęste kremy są zazwyczaj nieodpowiednie dla cery trądzikowej, ponieważ dodatkowo zatykają pory i sprawiają, że zwiększa się łojotok. Oprócz tego nie powinien wykazywać się działaniem komedogennym i wysuszającym, wobec czego w jego składzie należy unikać szczególnie alkoholu, który może spowodować podrażnienia.

Spośród najbardziej pożądanych działań, jakie mogą charakteryzować kremy przeciwtrądzikowe, wyróżniamy:

  • działanie regenerujące – pożądane zwłaszcza w produktach stosowanych na noc. Takie kremy na trądzik są szczególnie odżywcze, by stymulować proces odnowy naskórka;
  • działanie nawilżające – duża ilość sebum nie oznacza, że powinniśmy rezygnować z nawilżania skóry, wprost przeciwnie: to właśnie odwodnienie może przyczyniać się do wzmożonego łojotoku;
  • działanie antybakteryjne – absolutnie niezbędne, jako że to namnażanie bakterii jest jedną z bezpośrednich przyczyn powstawania trądziku. Antybakteryjnie zadziałają m.in. kremy na trądzik z cynkiem;
  • działanie matujące – wykorzystywane w kremach na dzień, które pozwalają zminimalizować nieestetyczne świecenie i tym samym nieco zmniejszyć widoczność niedoskonałości.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *