Zwolnienie chorobowe – kiedy Ci przysługuje i na jakich zasadach?

pexels-photo-1415554Każda osoba, która jest zatrudniona w jakiejkolwiek firmie, prędzej czy później będzie musiała skorzystać ze zwolnienia lekarskiego. Choć zdarzają się czasem pracownicy, którzy nawet przez kilkanaście lat nie chodzą na chorobowe, większość osób jednak korzysta ze zwolnień dosyć często. I nic w tym dziwnego – takie jest prawo pracowników.

Na zwolnienia lekarskie najczęściej chodzimy wtedy, gdy już poważnie chorujemy i nie jesteśmy w stanie wykonywać właściwie swoich obowiązków zawodowych. Wiele osób, nawet jeśli są chore, nie decydują się na wzięcie zwolnienia, bo wtedy przysługuje im jedynie 80 procent wynagrodzenia. Te stawkę przez pierwsze 30 dni płaci pracodawca, a jeżeli choroba trwa dłużej, wtedy płaci Zakład Ubezpieczeń społecznych. Jeśli ktoś niewiele zarabia, 80 procent z pensji jest dla niego zdecydowanie dużo niższą kwotą niż zwykle, a tym bardzie mocno odczuwalną. Z pewnością więc zastanowi się dwa razy, zanim zdecyduje się na wzięcie zwolnienia lekarskiego. Niestety, jeśli choroba jest dosyć ciężka, a pracownik wykonuje pracę fizyczną, raczej nie da rady jej wykonywać, jeśli będzie bardzo źle się czuł. Wtedy warto wziąć zwolnienie. Jeśli będziemy chorować w wygodnych warunkach, z pewnością dużo szybciej powrócimy do zdrowia niż pracując i chodząc do pracy jednocześnie.

Kiedy na zwolnieniu dostaje się całe wynagrodzenie?

W przypadku zwolnień lekarskich są jednak sytuacje, gdy można wziąć na zwolnienie na 100 procent, czyli na czas zwolnienia nie jest potrącana żadna cześć procentowa pensji. Dzieje się tak w przypadku zwolnień po wypadkach przy pracy, a także zwolnień dla kobiet w ciąży. Ten drugi przypadek powoduje często różne nadużycia. Wiele kobiet idzie na zwolnienie od razu, gdy tylko dowiedzą się o ciąży, nawet wtedy, gdy wykonują lekką, biurową pracę, a ciąża przebiega prawidłowo i bez żadnych zagrożeń. Nic więc dziwnego, że czasem pracodawcy nie chcą zatrudniać młodych kobiet, bo zdarza się, że tuż po podpisaniu umowy o pracę idą one na zwolnienie chorobowe.

Pracodawca może skontrolować pracownika na chorobowym

Zwolnienie chorobowe daje pracownikowi sporo uprawnień, przede wszystkim – osoby na zwolnieniu nie można zwolnić. Nie trzeba więc martwić się, że stracimy pracę, chyba, że cała firma upadnie. Trzeba jednak mieć świadomość, że w czasie zwolnienia możemy być skontrolowani zarówno przez pracodawcę, jak i przez ZUS, szczególnie w czasie dłuższych zwolnień, gdy to ZUS musi płacić. Jeśli więc ktoś wpadnie na pomysł, by wziąć zwolnienie lekarskie i w tym czasie na przykład robić remont w domu czy wybrać się na wakacje, może liczyć się z poważnymi konsekwencjami, łącznie ze zwolnieniem z pracy.

Więcej informacji na stronie Zwolnienie lekarskie – ile można chorować i co oznaczają kody na zwolnieniach?

 

Przeczytaj również:

Staż w biurze architektonicznym – ile powinien trwać?
Przechodzisz na emeryturę? Sprawdź jaka odprawa Ci przysługuje
Emerytura kontra niespodziewana utrata pracy – jak się ratować?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *