Ubezpieczenie GAP i autocasco. Na wypłatę którego odszkodowania możesz liczyć przy wypadku?

accident-1497295

Decydując się na samochód finansowany kredytem lub leasingiem, wielu kierowców ogranicza się wyłącznie do wykupienia ubezpieczenia autocasco. Dobrym uzupełnieniem polisy jest ubezpieczenie GAP. Kiedy i na jakich warunkach przysługuje odszkodowanie z obu opcji w razie wypadku?

Zarówno ubezpieczenie autocasco i ubezpieczenie GAP stanowią dobrowolne polisy. Aby doszło do wypłaty odszkodowania przez ubezpieczyciela, muszą zaistnieć określone w umowie warunki.

Ubezpieczenie GAP – kiedy i na jakiej zasadzie działa?

Ubezpieczenie GAP to tzw. ubezpieczenie straty finansowej. Jego istotą jest wypłata odszkodowania w momencie wystąpienia szkody całkowitej lub kradzieży auta. Wypłacona kwota stanowi różnicę między wartością fakturową pojazdu z dnia jego zakupu a wartością rynkową auta w momencie zdarzenia losowego.

Przykład. Zakupiłeś samochód o wartości fakturowej 80 tys. złotych. Po 2 latach wartość pojazdu spadła i w dniu kradzieży wynosiła 55tys. złotych. W ramach ubezpieczenia GAP otrzymasz  25 tys. złotych. Kwota zostanie wypłacona jako różnica między wartością fakturową a wartością rynkową na dzień szkody.

Wybierając ofertą ubezpieczenia GAP, warto zwrócić uwagę także na dodatkowe aspekty zwiększające atrakcyjność polisy. Przykładowo, Toyota Insurance Management gwarantuje odzyskanie 100% wartości fakturowej pojazdu aż przez 5 lat.

Ubezpieczenie od straty finansowej to polisa, która działa w przypadku:

  • szkody całkowitej
  • kradzieży pojazdu
  • wykupienia ubezpieczenia AC.

Oznacza to, że z GAP nie można otrzymać odszkodowania w razie wypadku, który skutkuje tylko częściową szkodą.

Chociaż o takiej opcji ubezpieczenia powinien pomyśleć każdy kierowca, to konieczność w przypadku osób finansujących zakup pojazdu kredytem lub leasingiem.

Ubezpieczenie autocasco – kiedy można liczyć na wypłatę odszkodowania?

Ubezpieczenie autocasco (AC) to nieobligatoryjna polisa komunikacyjna, która rozszerza zakres ochrony ubezpieczeniowej w porównaniu z OC. Jej istotą jest przejęcie finansowej odpowiedzialności przez ubezpieczyciela w razie nieoczekiwanych zdarzeń losowych, które dotyczą ubezpieczonego pojazdu.

Wypłata odszkodowania następuje w przypadku:

  • szkody całkowitej
  • kradzieży auta
  • uszkodzenia w wyniku aktów wandalizmu
  • uszkodzenia pojazdu na skutek zderzenia z innym pojazdem lub obiektem.

Wysokość odszkodowania zależy od stopnia uszkodzenia pojazdu, jak również od wartości rynkowej pojazdu. Jest ona ustalana w oparciu o aktualną wartość rynkową samochodu albo w oparciu o wartość auta w dniu podpisywania umowy ubezpieczeniowej.

Ubezpieczasz samochód? Poza AC wybierz GAP

Jeżeli zależy Ci na pełnej ochronie ubezpieczeniowej i chcesz ustrzec się przed ewentualnymi stratami finansowymi, nie ograniczaj się tylko do polisy AC. Uzupełniona o GAP, zapewni kompleksową ochronę w razie nieprzewidzianych zdarzeń losowych.

Przeczytaj również inne ciekawe artykuły:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>